09 Mart 2021

Simone Rocha x H&M, Faye Wei Wei ile Pop-Up Kitabını Sundu

YAZI: STEFF YOTKA

DERLEYEN: BAHAR ERGEL

Helena Bonham-Carter, mutfak masasının üzerinde dönüyor. Francesca Hayward, pastel pembe balonlu bir elbiseyle sivri ayakkabılarının üzerinde sallanıyor. Ve işte karşınızda, tartan ve tül katmanlarında çello çalan Kelsey Lu. Tüm bu yıldız oyuncular gerçekten evlerimizde değil. Her biri, Simone Rocha’nın H&M ile 11 Mart’ta başlayacak işbirliğini kutlamak için tasarlanmış artırılmış gerçeklik kurgusunun bir parçası. 

Faye Wei Wei'nin çalışmalarını içeren pop-up kitaplar bu hafta dünyanın dört bir yanına gönderildi, her birinin merkezinde M/M Paris tarafından tasarlanan bir QR kodu vardı. Simone Rocha x H&M portalı aracılığıyla, bu kodlar koleksiyonun bir anda masanızda belirmesine yardımcı oluyor. Kampanyada rol alan Wei Wei, projede Rocha ile çalışabilmeyi ve evrenlerini birleştirebilmeyi "bir hayalin gerçekleşmesi" olarak tanımlıyor. 

Simone Rocha x H&M Launches an Augmented Reality Pop-Up Book With Painter Faye Wei WeiFotoğraf: Hugo Hamlet, Lily Ashley of Voo Le Voo & Kaia Gerber / Courtesy of H&M

Londra'dan Wei Wei, "Birbirimizin çalışmalarına karşılıklı saygı duyduğumuzu düşünüyorum" diyor. "Bu harika projenin bir parçası olmanın  ve bir ressam olarak kendi dünyanızı yaratmanın nasıl bir şey olduğunu anladığımı hissediyorum. Simone ve ben, kadınlık ve güç arasındaki bu gerilim unsurlarıyla oynuyoruz."

Sanatçı ve tasarımcı arasındaki ilişki bir süredir devam ediyordu. Wei Wei, Londra'daki Cob Gallery'deki “I’ve Always Been a Weeper at the Cinema” adlı ikinci kişisel sergisi için, Rocha’nın Louise Bourgeois’in çalışmalarına saygı duruşunda bulunan, Rocha’nın 2020 sonbahar koleksiyonundan siyah bir elbise ve saç bandı taktı. Bir sezon sonra Wei Wei, Rocha’nın ön sırasındaydı ve Phoebe Collings-James ve Greta Bellamacina gibi isimlerin yanında oturuyordu.

Simone Rocha x H&M Launches an Augmented Reality Pop-Up Book With Painter Faye Wei WeiFotoğraf: Kelsey Lu & Jess Maybury, Faye Wei Wei / Courtesy of H&M

H&M projesi için, Wei Wei ve Rocha mevcut işlerin arşivine daldılar. “Çiçekler, kurdeleler ve gerçekten kadınsı ve yumuşak olması gereken şeylerle dolu olan resimlerime baktık. Umarım benim açımdan, boyandıkları yoğunluk ve tuttukları duygusal yoğunluk, Simone'un kıyafetlerinin sahip olduğu türden bir varlığa uyabilir.”diye açıklıyor Wei Wei. "Hangisinin en iyi sonucu vereceğini görmek bizim için çok kolay bir süreçti."

Aynı zamanda, Wei Wei'nin çalışmalarının çoğunda çok boyutlu bir yaklaşım var. "Bir arka plan, orta plan ve ön plan görebiliyorum: Bu yüzden pop-up'ta çok iyi durdular. Boyamaktan en keyif aldığım kısımlar; kabaran kadifemsi dalgalar haline gelen boya dalgaları gibi görünen figürler, özel hissettiren çiçekler, birbirine yaslanan yılanlar, etrafta dolaşan nehirler."

Simone Rocha x H&M Launches an Augmented Reality Pop-Up Book With Painter Faye Wei WeiFotoğraf: Paloma Elsesser, Rowan Blanchard & Djenaba & Helena Bonham Carter / Courtesy of H&M

Pop-up kitap tasarımının masalsı unsurlarının, hem kendisinin hem de Rocha'nın uğruna çabaladığı fikirlerini ilerlettiğini belirterek, "Çalışmalarımı tamamen farklı bir şekilde görmek harika" diye devam ediyor. "İnsanların resimlerimin bu minik, küçük, teatral versiyonlarını evlerinde bulundurabilecekleri ve onları uzun süre saklayıp sevebilecekleri fikrine bayılıyorum."

Yeni bir ortamda çalışmak, Wei Wei'yi de yapıtına yeni unsurlar eklemeyi düşünmeye itti. İzolasyon döneminde bir dizi gizli seramik yaptı, henüz pek çok kişi tarafından görülmemiş, ama kendi başlarına kesinlikle büyülü. Ayrıca film yapımcılığının gündeminde olduğunu, belki de salgın sonrası gerçekleşebileceğini söylüyor.

Şimdilik, Piccadilly Circus'taki billboard da dahil olmak üzere, başarılarını Rocha ile birlikte kutlayacak. "Annem ve babam onu ​​görmeye gittiler!" diyor gülümsemeyle. Kendimi böyle görmek harikaydı. Bir billboard'da olacağımı hiç hayal edemezdim, ama sonra benim gibi görünen birinin orada olmasının ne kadar güzel olacağını düşünüyordum. Bunu yapmak için sıfır beden olmanıza gerek olmadığını göstermek önemli."

Simone Rocha x H&M Launches an Augmented Reality Pop-Up Book With Painter Faye Wei Wei

Fotoğraf: William De Val Darby & Nadia and Laila Gohar & Nancy Andersen & Omari Douglas / Courtesy of H&M

Wei Wei, Rocha'nın dünyasının bir başka önemli unsuruna değiniyor. Kampanyada Francesca Hayward, Daisy Edgar-Jones, Tess McMillan ve dünyanın her yönünden çok daha fazla ilham veren sanatçı ile birlikte rol alıyor. "Çekimi bitirdiğimizden beri bile hepimiz iletişim halindeyiz, bu yüzden sadece bu projenin bir parçası olmak değil, aynı zamanda Simone tarafından açıkça seçilen insanlarla tanışmak ve onlarla arkadaş olmak gerçekten güzeldi," diyor. “Bu çiçek katmanları gibi hepimizi bir araya getiriyor. Onun dünyasının bir parçası olduğumuzu hissetmek çok özel."

 

ETİKETLER: H&M , SİMONE ROCHA , FAYE WEİ WEİ