17 Kasım 2021

Modanın Sürdürülebilirlik Hareketi Devam Ediyor

Mango

Geleceğin dünyasını bugünden kurarken, her gün sürdürülebilirliğin önemini biraz daha kavrıyoruz. Çevreyi ve bir yandan da kendimizi korurken daha bilinçli tercihler yapıp doğaya saygılı davranmaya çalışıyoruz. Tüketimin en çok olduğu sektörlerden biri olan moda dünyasında da markalar, ortaya koydukları sürdürülebilirlik hareketleriyle aktif olmaya devam ediyor. Sürdürülebilirlik vizyonunu bu kez çalışanlarına çeviren Mango ise bağlılığın içten geldiğini ve gelecekte daha sürdürülebilir bir moda sektörüne sahip olmak için firmanın çalışanlarının, kendi rollerinden yola çıkarak bunu elde etmek için nasıl çalıştıklarını anlatıyor. 

Mango, çalışanlarının bazı hikayelerini ve günlük rutinini gözler önüne seriyor. Kampanyanın başrollerinde Tasarımcı Jordina ve Mango Dış Giyim Satın Alım Sorumlusu Marta, yer alıyor. Onlar, klasik anorak dolgusunu ham pamuğa benzeyen, geri dönüştürülmüş plastik şişelerden elde edilen, polyester elyaflarla değiştirerek değişimin itici güçleri oldular. Diğer taraftan, Mango Man Merchandiser Başkanı David ise, tüm özel dikim erkek paltolarının, kazaklardan elde edilen geri dönüştürülmüş yün liflerden yapılmasını nasıl mümkün hale getirdiklerini anlatıyor. Triko Satın Alım Sorumlusu María ise, triko imalatında kullanılan malzemelerin izlenebilir kökenli ve kontrollü selülozik liflerden geldiğini açıklıyor. Son olarak, Kids ve Teen koleksiyonları tasarımcısı Sarah, tekstil artıklarından yapılan döngüsel giyim kapsül koleksiyonunu tanıtıyor.

"Bu yıl, Mango’nun sürdürülebilirlik stratejisinde belirlenen hedeflere ulaşmak açısından büyük ilerleme kaydettik. Şirketteki diğer birçok ekiple iş birliği içinde çıktığımız bu yoldaki seyahatimizden çok memnunuz. Doğrudan katılım ve gösterilen çaba, sonuçların çok olumlu olduğunu, endüstrinin bizden talep ettiği dönüştürücü değişimi ve bir şirket olarak üstlendiğimiz sorumluluğa odaklandığımızı gösteriyor.” -Mango Sosyal Sorumluluk Müdürü Beatriz Bayo

 

Tüm Mango koleksiyonlarındaki sürdürülebilir özelliklere sahip giysilerin tamamını içeren Mango Committed Koleksiyonu, firmanın kalıcı bir koleksiyonu haline geldi. Mango koleksiyonunun %75’i Committed koleksiyonu içerisinde yer alıyor ve şirket, bu oranın 2022’de %100’e ulaşmasını amaçlıyor. Sürdürülebilir elyafların ve üretim süreçlerin kullanımı, çevre üzerindeki etkiyi azaltıyor ve modanın daha sürdürülebilir bir geleceğe sahip olmasına katkıda bulunuyor.

 

ETİKETLER: MANGO , COMMİTTED , SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA