23 Ağustos 2021

Moda Fotoğrafçısı Hiro Hayatını Kaybetti

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

hiroF: Hiro/ Self Portre(1990)

Hiro’yu tanımlarken önüne koyacağınız her sıfat sanki tam olarak anlatmak istediğiniz şeye karşılık gelmiyormuş gibi hissettirir. 60’lar ve sonrasında dünyanın önde gelen pek çok moda dergisi için cesur renkler, çarpıcı yerleştirmeler ve keskinlikle özgün bir bakış açısıyla fotoğraflar çeken Hiro, gerçeküstü gözüyle moda tarihinin en özgün fotoğraf sanatçılarından biriydi. 90 yaşındaki fotoğraf sanatçısı 15 Ağustos'ta evinde hayatını kaybetti. Sanatçının ölümü, Times'a oğlu Gregory Wakabayashi tarafından ve WWD’ye New York City stüdyosunun 25 yılı aşkın bir süredir yapımcısı olan Peita Carnevale tarafından doğrulandı ancak başka herhangi bir açıklama yapılmadı.

 hiro

F: Hiro/ Boston Güzel Sanatlar Müzesi

1930'da Şanghay'da Japon bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Hiro, 1954'te 24 yaşında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. İki yıl sonra, 20. yüzyılın ortalarında ünlü Amerikalı fotoğrafçılardan biri olan Richard Avedon’un asistanı olmuştu. Birlikte çalıştıkları birkaç yılın ardından Hiro, kariyerine bağımsız bir fotoğrafçı olarak devam etme kararıyla asistanlık görevinden ayrıldı ancak uzun yıllar aynı stüdyoda çalışmaya ve dostluklarına devam ettiler. Avedon, Hiro’yu “Sıradan bir adam değil. Fotoğraf tarihindeki birkaç sanatçıdan biri. Korkusunu, yalnızlığını, karanlığını, muhteşem ışığını filme çekebiliyor.” sözleriyle tanımlıyordu. 

Kariyeri boyunca moda dünyasının birçok dergisi için benzersiz fotoğraflar çeken Hiro, 1969'da Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği tarafından Yılın Fotoğrafçısı seçildi. 1982'de American Photographer dergisi, Hiro'nun çalışmalarına bir sayı ayırdı ve “Bu adam Amerika'nın en büyük fotoğrafçısı mı?” diye sorarak sanatçıyı kapağına taşıdı.

Önde gelen moda dergilerinin sayfalarının neredeyse tamamen beyaz erkekler ve kadınlar tarafından doldurulduğu bir zamanda, çekimlerinin çoğunda beyaz olmayan modelleri kullanmakta ısrar eden Hiro, moda tarihinin en özgün köşelerinden birini tutmuş ve sonsuza dek orada kalacak bir isim.

İkonik sanatçı, 2001'de Harper's Bazaar'a “Güzel bir şeyi fotoğraflamak beni ilgilendirmiyor. Şaşırtıcı bir şey yapmayı, insanların duyularını parlatacak bir şey yapmayı tercih ederim. 'Burada bir şeyler oluyor' diye düşünmelerini seviyorum.” diyerek kendini özetlemişti.

ETİKETLER: HİRO