27 Ocak 2021

Kural Tanımayan Sevginin Yansıması

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Sacai

Sacai markasıyla birlikte Japon moda anlayışını dünyayla buluşturan ve global bir başarı elde eden Chitose Abe, modaevinin 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda son zamanlarda oldukça ihtiyaç duyduğumuz bir mesajla harekete geçiyor. “Love Over Rules” ile sevginin hiçbir engel tanımadığını gösterirken, bunu tek başına değil, sanatçı Hank Willis Thomas’la bir araya gelerek yapıyor.  

Perspektif, kişilik, medya ve popüler kültürle ilgili temalar üzerine yoğunlaşan Amerikalı sanatçının ortaya koyduğu çalışmalar, sanatın ırksal eşitliği ve sivil hakları nasıl şekillendirdiğine dair ilham veren video, heykel ve fotoğrafçılığı kapsıyor. Sacai ile imza attığı işbirliği sonucu ortaya çıkan bu kampanya ise, kuralları çiğneyen ve toplumun beklentilerine meydan okumak için sınırları zorlayanlardan ilham alıyor. Farklı disiplinlerden bir araya gelen isimler, kısa bir film aracılığıyla kuralların ötesinde sevginin onlar için ne anlama geldiğini de tek tek ifade ediyor.

Sacai

Bu isimlerin içinde trompetçi ve besteci Keyon Harrold, hareket sanatçısı Mizuho Kappa, sanatçı, Zoë Buckman, tasarımcı Celine Semaan Vernon, caz piyanisti Jason Moran, sanatçı ve aktivist Chella Man, Hank Willis Thomas ve eşi, küratör Rujeko Hockley bulunuyor.

ETİKETLER: SACAİ , HANK WİLLİS THOMAS , LOVE OVER RULES , MODA