10 Kasım 2021

Kelebeğin Yolculuğu

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Chanel

Konu kelebek motifi olduğu zaman ünlü isimler arasından Dua Lipa açık ara öne çıkıyor. 2021 Grammy Müzik Ödülleri’nde giydiği pembe işlemeli Versace elbisesi bunu kanıtlar nitelikteydi. Bu tutkusunu devam ettiren genç yıldız Masha Popova gibi yeni tasarımcıları da listeye ekleyerek kelebek motifini kendiyle özdeşleştirir hale geldi. 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarında da sıklıkla karşımıza çıkan kelebekler her ne kadar yeni parlamış gibi gözükse de çok uzun zamandır tasarımlara ilham vermeye devam ediyordu.

Chanel

Alberta Ferretti, 2022 İlkbahar/Yaz

 

Chanel

 Chanel, 2022 İlkbahar/Yaz

Rotamızı geçmişe çevirdiğimiz zaman bu zarafet sembolünün köklerinin 18. yüzyıla kadar uzandığını görüyoruz. Moda tarihçisi Raissa Bretana, Vogue'a yaptığı kısa bilgilendirmede bu döneme ait kelebek işlemeli erkek yeleklerinin olduğunu söylüyor. Kelebeğin bir başka büyük çıkış yakaladığı zamansa 1920’lerin sürrealist dönemlerine denk geliyordu. “Bu akımın 100. yılına yaklaştığımızı düşürsek kelebeklerin yeniden çoğalması tesadüf değil. Çünkü sürrealistlerin ilk amacı tanıdık olanı yeniden yaratmaktır.” açıklamasını ekliyor Bretana.

Chanel

Chanel

Valentino, 2014 İlkbahar/Yaz Couture

 

Chanel

 Givenchy, 2014 Sonbahar/Kış

O zamandan bu zamana şimdiki kadar ışıkları üzerine çevirmese de hem defilelerde hem de ünlü isimlerin üzerinde kelebekler vardı. Bunun bir diğer örneğini Zendaya, 2017 yılında Avusturalya’da gerçekleşen The Greatest Showman tanıtımında giydiği Moschino elbisesiyle göstermişti. Valentino 2014 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda kelebeklerin mistik tavrını tasarımlarına taşırken Givenchy’de aynı ilhamı 2014 Sonbahar/Kış defilesine yansıtmıştı. Chanel, Blumarine ve Alberta Ferretti gibi markaların 2022 İlkbahar/Yaz sezonunda da görülen kelebekler optimist ve zarif tavrıyla tahmin edilenden çok daha uzun soluklu bir trende dönüşecek gibi duruyor.

ETİKETLER: KELEBEK MOTİFİ , MODA , STİL , TREND , ZENDAYA , 2022 İLKBAHAR/YAZ