15 Ekim 2021

Geçmişten Bugüne Givenchy’i Dönüştüren Tasarımcılar

YAZI: ELLEN BURNEY

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

hubert de givenchy

Hubert de Givenchy, 1955 Fotoğraf: John Chillingworth

Beşinci Cadde’de Holly Golightly’nin Tiffany camından yansıyan görüntüsünden uzakta Hubert de Givenchy, Paris’te hayallerini gerçekleştiriyordu. Yeni bir şeylere öncülük etme fırsatını yakalayan Fransız aristokrat (Elsa Schiaparelli‘nin dâhisi) fırfır kollu tasarımlardan oluşan ilk koleksiyonunu sunmuştu. The New York times bu defilenin ardından başlığını “Bir Yıldız Doğuyor” şeklinde atarken Times ise “Paris’te Yeni Bir İsim” manşetini tercih etmişti.

Paris'te Yeni Bir İsim

hubert de givenchy

1956 İlkbahar/Yaz

Givenchy’nin ilk defilesi, 1952 İlkbahar/Yaz sezonunda moda dünyasını da yeni bir stille tanıştırdı. Les Separables koleksiyonu gabardin eteklerle giyilen gömleklerden oluşuyordu. Koleksiyonda bulunan flamenko kollu beyaz gömlek Givenchy’nin ünlü fitting modeli ve ilham perisi Bettina Graziani’den adını alarak Bettina Bluz olarak tanıtılmıştı. Her ne kadar yakın zamanda Monako Prensesi Grace, Babe Paley ve Jacqueline Kennedy tasarımlarını giyecek olsa da onu spotların önüne çeken Audrey Hepburn’dü. Çünkü Hepburn, hem ekran önünde (Sabrina, Funny Face, Breakfast At Tiffany’s) hem de özel hayatında Givenchy tasarımlarından vazgeçmedi.

hubert de givenchy

Givenchy,1996-1997 Sonbahar/Kış

1995 yılında Givenchy emekli olduğunda John Galliano bayrağı ilk devralarak başarılı oldu. Maskeler, çiçekler ve bolero ceketlerle yarattığı moda tiyatrosuyla herkesi büyülemişti. Bir sonraki yıl Dior’a giden Galliano’nun ardından başka bir İngiliz, Alexander McQueen göreve getirildi. 1992 yılında kendi markasını kuran McQueen, Givenchy için de benzer ancak biraz daha karanlık bir versiyon sundu.

Givenchy

Givenchy, 1998 İlkbahar/Yaz Couture

Sahneye çıkan bir sonraki isim Galli Julien Macdonald, 2001 yılında markayı payetler ve tüylü elbiselerle buluşturdu. Fazla uyum sağlayamayan Macdonald daha sonra siyah kokteyl elbiseleri tasarlasa da hikayesi 2004 yılına kadar sürdü.

Givenchy

Givenchy, 2004 Sonbahar/Kış

İtalyan Ricardo Tisci geldiğinde ilk iş olarak Givenchy’yi kimlik karmaşasından çıkarttı. 2006 İlkbahar/Yaz defilesinde şeffaf gömlekler ve fiyonklu bluzlardan oluşan temiz bir koleksiyon sundu. Ancak daha sonra vites değiştirerek Kim Kardashian’ı ilham perisi ilan etti ve neredeyse varlığı belli olmayan kıyafetler tasarladı. Madonna 2016 yılındaki Met Gala için Givenchy’i seçti. Leopar desenler, danteller, pullu yüz maskelerinin ardından Tisci’nin sunduğu 12 yıllık gösteri sona ermişti.

Givenchy

Givenchy, 2006 Sonbahar/Kış

Mayıs 2017’de, Chloé’den İngiliz Clare Waight Keller geldi ve Givenchy’nin ilk kadın tasarımcısı oldu. Hem kadın hem de erkek giyimi devralan Keller, sekiz yıllık bir aranın ardından da Ocak 2018’de ilk couture koleksiyonunu sundu. Mayıs ayındaysa tasarımcı, Givenchy’nin tarihine yeni bir an daha ekledi ve Meghan Markle’in gelinliğini tasarladı. Böylelikle markanın ilk Kraliyet mührü de alınmış oldu.

Givenchy

Givenchy, 2019-2020 Sonbahar/Kış

Haziran 2020’deyse şu an hala görev başında olan Matthew M. Williams, aileye katıldı. 2016 LVMH ödülü sahibi ve Alyx markasının kurucusu, geçtiğimiz ekim ayında ilk koleksiyonunu sundu. 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda Williams, modaevinin köklü tarihinden yola çıkarak bunu kendi has vizyonuyla yorumladı.

Givenchy

Givenchy, 2021 İlkbahar/Yaz

ETİKETLER: GİVENCHY , AUDREY HEPBURN , MODA , HUBERT DE GİVENCHY