24 Ocak 2022

Fransız Tasarımcı Thierry Mugler'dan Üzücü Haber

YAZI: LAİRD BORRELLİ-PERSSON

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

22-01/24/067-thierry-mugler-spring-1998-couture-cn10057297-thierry-mugler.jpg

Tasarımcı, 1998 İlkbahar/Yaz couture defile kapanışında

73 yaşındaki Manfred Theirry Mugler'in dün akşam vefat ettiği açıklandı. 2002 yılında modadan uzaklaşmasına rağmen ünlü tasarımcı, endüstride büyük bir figür olarak kaldı ve tasarımları yeni nesil güçlü kadınlar tarafından keşfedildi. Beyoncé, 2008 yılında Kostüm Enstitüsü'nün Superheroes sergisinde Mugler'in çalışmalarını gördükten sonra tur kostümlerini onun hazırlamasını istedi. Daha yakın zamanlarda tasarımcının görünümleri ise Cardi B. ve Kim Kardashian'ın radarındaydı. 2019 Met Gala için Mugler tarafından Kim Kardashian’a özel bir görünüm hazırlandı.

22-01/24/gettyimages-1147452523.jpg

2019 Met Gala'da Kim Kardashian'ın Mugler elbisesi. Fotoğraf: Kevin Mazur / MG19 / Getty Images for The Met Museum/Vogue

Mugler'in çalışmalarının temel direkleri güç ve gösterişti. Onun arketipi mizah ve çapkınlık duygusu olan bir Amazon kadınıydı. Mugler'ın kıyafetleri, 1980'lerde Vogue için birkaç Helmut Newton çekiminde kullanıldı. Mugler'in tipi femme fatale olarak ifade edilirken tercih ettiği siluetlerse abartılı güçlü omuzlar ve kum saati şekli olan ters üçgendi. Yaban arısı beli fikri, 1997 İlkbahar haute couture koleksiyonu için modelleri böcek olarak hayal ettiğinde yeni boyutlar kazandı. Mugler diğer koleksiyonlarda kadınları, robotlar, motosikletler ve hatta istiridyeler olarak sundu; ancak onları tanrıçalar ve melekler olarak da görebiliyordu.

22-01/24/thierry-mugler-spring-1997-rtw-034-1643012839.jpg

Mugler, 1997 İlkbahar/Yaz couture Fotoğraf: Condé Nast Archive

1948 yılında Strasbourg'da doğan Mugler, School of Fine Arts’da okudu. 1966'da Paris'e taşındı ve burada başka tasarımcılarla birlikte ve de fotoğrafçı olarak çeşitli şekillerde çalıştı. İlk kreasyonlarını 1973'te gösterdi ve ertesi yıl kendi adını taşıyan markasını kurdu. Kısa sürede kesimlerinin ve vizyonunun gücüyle tanındı. 1977'de Vogue editörü Mary Russell Mugler'i okuyuculara ilk kez şu şekilde tanıtmıştı:

"Thierry Mugler yalnızlığı seven biridir. Aylarca tek başına, bir kot pantolonla Afrika veya Hindistan'da kalabilir. Şekil ve renk konusunda tamamen bireysel bir duyguya sahip eski bir dansçı, gösterilerinin temalarını belirlemek için tiyatro ve bale anlayışını kullanıyor. Ancak kıyafetleri ayrılabilir ve showroom'undaki raflarda görüldüğünde bir insanın isteyebileceği en bilge ve gerçek parçalardır. La Place des Victoires'daki yeni butiği için mankenleri ve mücevherleri tasarladı. Thierry ve Claude Montana her gün birbirleriyle konuşurlar ama asla bir koleksiyon hakkında konuşmazlar.”

22-01/24/gettyimages-965582104.jpg 

Mugler, 1984 Sonbahar/Kış couture Fotoğraf: Daniel Simon / Gamma-Rapho via Getty Images

1970'lerin ve 80'lerin beden bilinciyle uyumlu olarak, fiziksellik Mugler'in çalışmalarının önemli bir yönüydü, ancak o aynı derecede zanaat ve maddiyatla da meşguldü. Mugler'in kumaşın kontrolünü nasıl ele geçirdiğini fotoğraflarda bile görmek mümkün. Motosiklet elbisesi gibi en uç görünümü gerçekten de öne çıkarken, Vogue bir keresinde onun "neşter kesimli ve aerodinamik detaylarını" övmüştü. Mugler, modayı diğer fantastik alemlere ve çeşitli medyalara taşımak için olağanüstü becerilerini kullandı.

The New York Times'a göre, Mugler'in en çok satan kokusu Angel, "olağandışı yiyecek bileşenleri nedeniyle ilk gurme kokusu olarak kabul edilir." Parfüm 1992'de piyasaya sürüldü. Aynı yıl George Michael, aynı süper modellerden bazılarının başrol oynadığı Freedom '90'ın devamı niteliğindeki Too Funky videosunu çekmek için tasarımcıyla anlaştı.

22-01/24/thierry-mugler-fall-1995-rtw-90-violetta-sanchez.jpg

Mugler, 1995 Sonbahar/Kış couture Fotoğraf: Condé Nast Archive

Mugler'in moda çalışmaları sürrealizm, bilimkurgu ve fetişle kesişti. Bazıları onun çalışmasını cinsiyetçi veya kostüme geçiş olarak kabul etti; ancak bunlar aynı zamanda güçlendirici olarak da görülebilir. Geniş dönüşüm olanakları Mugler'in çalışması ve hayatı için önemliydi. Modadan uzaklaştığında, tasarımcı doğum adı Manfred'i kullanmaya geri döndü. Vücut geliştirme ve ameliyat yoluyla görünüşünü değiştirdi.

22-01/24/thierry-mugler-fall-1995-rtw-92.jpg

Mugler,1995 Sonbahar/Kış couture Fotoğraf: Condé Nast Archive

Kendisi de bir sanatçı olan Mugler, etki için abartmanın gerekliliğini anlamıştı. Defileleri, ünlü oyuncu kadrosu ve performanslarıyla dolu bir tiyatroydu. En ünlü Mugler imzası, iş hayatındaki 20. yılını kutlayan 1995 sonbaharında yaptığı Cirque d'Hiver şovudur. Kendi adıyla ilk tasarımlarını sunmasından 45 yıl sonra, 2019 yılında Thierry Mugler: Couturissime adlı retrospektif Kanada'da sahnelendi. Bu sergi, geçen Eylül ayında Paris'teki Musée des Arts Décoratifs'te açıldı. Küratör Thierry-Maxime Loriot o zamanlar Yaptığı şey çok benzersiz, farkında olmadan koleksiyonlarıyla moda tarihi yazdı. demişti.

Mugler trendleri takip etmedi veya moda tarihine referans vermedi. Şenlikli ve sürükleyici şekilde kendi dünyasını yarattı. Bu konudaki kaybı derinden hissediliyor.

ETİKETLER: THİERRY MUGLER , MODA