09 Kasım 2021

Bir Prensesi Giydirmek: Lady Diana’nın Tasarımcısı Amanda Wakeley Anlatıyor

YAZI: ALİCE NEWBOLD

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

lady diana

“Diana, kıyafetleri mesaj vermek için kullanırdı.”

Amanda Wakeley, Galler Prensesi Diana ile ilk tanıştığında ikisi de güzel bir kahkaha atmıştı. Yükselen bir İngiliz tasarımcı olan Wakeley, telaşlı bir şekilde Chelsea’de bulunan küçük stüdyosunda kraliyet ailesinden gelen bir polis eskortunu karşılamaya hazırlanıyordu. Ancak kapı beklenilenden 5 dakika erken çaldı ve kapıyı açtığında karşısında sadece Diana duruyordu. Amanda’nın o anda tek yapabildiği şey gülmekti. İkisi de o andan itibaren birbirlerine ısınmıştı.

Konuya Anna Harvey giriş yapmıştı. İngiliz Vogue’nun eski editör yardımcısı ve Diana’nın stil danışmanı, genç tasarımcının da iyi bir takipçisiydi. Wakeley’se o zamanlar henüz 18 aylık olan markası ve temiz gösteriş estetiğini referans alan kodlarıyla ün kazanmaya başlamıştı. Lady Diana’dan hızlıca onay aldı ve ona görünmez düğme ve tek püskül detaylı, tohum incilerle işlenmiş lacivert kruvaze kesim bir takım tasarladı. “Çok talepkar bir müşteri değildi.” diye anlatıyor Wakeley, zarif asilzadeyi. “Sunduğum şeyi sevdi. 10 tasarımın en az 9’unda ilk versiyonu giymeyi seçerdi.”

lady diana

Yakasında ve manşetlerinde kadife süslemeli böğürtlen rengi şık takımı Diana’nın kaliteli modaya duyduğu saygının bir göstergesiydi. “Kıyafetlerin size kendinizi nasıl hissettirdiğinin her zaman çok önemli olduğunu düşündüm.” diye anlatıyor terziliğinde ipeğin lüks ve rahat tavrını kullanan Wakeley. “Eğer zor bir zaman geçiriyorsanız, size muhteşem hissettiren bir şeyin içinde olmak güven verici.”

Diana’nın güçlü siyah takımını giyerek yaptığı konuşma, basının onun bulimiya problemleriyle ilgili incelemelerde bulunduğu döneme denk geliyordu. Wakeley, o sırada Lady Diana’nın yaptığı açılış konuşmasını hatırlıyor; “Sanırım yaşadığım sorunlardan ötürü burada olamayacağımı düşündünüz.”

“Kıyafetlerini mesaj vermek için kullanırdı.” diyor ve ekliyor Wakeley; “Bunun için intikam elbisesine bakmanız yeterli.”

lady diana

Tasarımcının Lady Diana’nın günlük stili için hazırladığı kaşmir kazaklar ve deri pantolonlar hiçbir zaman fotoğraflanmadı. Ancak Wakeley, Lady Diana’nın çok sevdiği sırtı açık kırmızı triko elbiseyi gayet iyi hatırlıyor. Lady Diana bu tasarım için “Giydiğin an başını belaya sokacak türden bir elbise.” yorumunu yapmıştı. Amanda’nın stüdyosunda ikili şehir ve kırsal hayat arasındaki farklılıklar üzerine sohbet etti. “Detayları çok severdi.” diyor bir zamanlar Prens Charles tarafından yazılan ve güzel bir anı olabilecek çeki saklamamayı tercih eden tasarımcı.

Eğer Diana, Instagram döneminde hayatta olsaydı, Amanda prensesin çok sayıda fotoğrafının çekileceğinden emin. İkili sıklıkla Chelsea spor salonuna gidiyordu ve tasarımcı Lady Diana’nın spordan çıktıktan sonra yaşadığı fotoğraf çılgınlığına şahit olmuştu. “Onu bisikletçi şortuyla gördüğüm ilk anı asla unutmayacağım.” diye paylaşıyor ve ekliyor; “Üstündeyse saten manşet detaylı Wakeley kaşmir kazağı vardı. Bu stil onun hakkındaki her şeyi özetliyor. Çok şık ve zamanın çok ötesinde görünüyordu.”

“Bütün o athleisure akımını yansıtan fotoğraflar, Diana’nın sonradan öğrendiği terziliğin özgüvenini gösteriyor. Eski stilini artık geride bırakmıştı.” diyor ve devam ediyor Wakeley; “Saçları daha kısaydı ve çok daha şıktı. Üstelik basının önüne atılan pek çok olay yaşamasına rağmen hala genç gösteriyordu.” Onun son dönemlerdeki stiliyse Wakeley’in modaya bakış açısını yansıtıyor. “Diana kendini güçlendirmek için kıyafetleri kullandı. Başlangıçta bir çeşit kostüm giyiyordu ancak zaman geçtikçe tarzı çabasız şıklığı yansıtır hale geldi.”

ETİKETLER: LADY DİANA , AMANDA WAKELEY , STİL , MODA