19 Nisan 2021

Balenciaga’nın 2021 Pre-Fall Defilesi Seyahat Ruhumuza Dokunuyor

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Balenciaga,2021 pre-fall,defile

Balenciaga, 2021 Pre-Fall

 

Balenciaga 2021-22 Sonbahar/Kış koleksiyonunu bir video oyununa dönüştürerek bizi bambaşka bir dünyayla tanıştırmıştı. Kreatif direktör Demna Gvasalia şimdi de 2021 Pre-Fall defilesinde gerçek dünyaya dönerek yarattığı her parçayı, seyahat isteğimizi yükselten ikonik lokasyonlarla buluşturarak bizi dijital bir tatile çıkartıyor.

Eyfel Kulesi’nden Tac Mahal’e uzanan bu yolculuğun açılışı ise dalgaların, yeşil kırların, çocuk kahkahalarının, özgürce koşan atların yer aldığı, özetle adının hakkını veren “Feel Good” videosuyla başlıyor.

“Bu koleksiyona başlarken bana yalnızca sürdürülebilir kumaşların gösterilmesini istedim. Kreatif direktörler olarak zincirleme bir reaksiyon yaratıyoruz ve bunu kesinlikle kullanmamız gerekiyor.” diyen Demna, yaklaşık üç yıldır çoğu şeyin değiştiğinin de altını çiziyor. Elbette en çok değişen şeylerden biri de seyahat alışkanlıklarımız oldu. Yolculuklara, yeni yerlere, keşfetme duygusuna bir süreliğine ara vermek zorunda kaldık. Hatta pek çok bağlantı, iletişim ve keşif dijital ortamlarda belki de yapılabilecek en gerçek şekilde deneyimlenmeye çalışıldı.

Her ne kadar hiçbir şey gerçeğin yerini tutmasa da en azından moda dünyasında farklı bir portaldan özlenen duygulara ulaşılmaya çalışılıyor. Balenciaga’nın 2021 Pre-Fall defilesi de işte bu çabanın bir yansıması olarak yaşadığımız ortak hikayeyi daha pozitif bir vizyonla aktarmayı tercih ediyor. Sportif çizgilerin, couture detaylarla buluştuğu koleksiyonda keskin formlar çiçek desenlerinin pozitif enerjisiyle dengeleniyor.

Dünyanın her köşesi nasıl birbirinden farklıysa ama özüne baktığımızda bir bütünü oluşturmayı başarıyorsa Balenciaga’nın son koleksiyonu da birbirinden çok farklıymış gibi görünen tasarımların bütünlüğünden oluşuyor.

 

ETİKETLER: BALENCİAGA , 2021 PRE-FALL , DEMNA GVASALİA , MODA , DEFİLE