27 Ağustos 2021

Astrolojinin Modayla Buluştuğu 12 An

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

astroloji,moda,christian dior

Dior, 2017 Sonbahar/Kış Couture

Astroloji her zaman merak uyandıran gizemli alanlardan biri olarak görülmüştür. Her ayın bağlantılı olduğı 12 burç ve içinde barındırdığı özellikler yıldız haritamızla birleşerek bize hem kendimizi tanıma hem de geleceğimizi şekillendirme konusunda rehberlik etmiştir. Moda ve astrolojinin geleceğe dönük yüzü ikisini de ortak paydada buluştururken tasarımcılar ilham rotalarını belirli aralıklarla mutlaka gökyüzüne çevirerek koleksiyonları aracılığıyla bize yıldızları sunmayı başardı. Bu buluşmalara ilk örneği veren isim ise amcası İtalyan astronom Giovanni Schiaparelli olan Elsa Schiaparelli’ydi.

1938 Sonbahar/Kış koleksiyonuna “Astroloji” adını veren tasarımcının yıldız parçası ise üzerinde 12 burcun sembollerinin ve yıldızların bulunduğu mavi kadife bir ceketti. 1993 yılında da Fendi, konuya biraz daha keyifli bir bakış açısıyla yaklaşarak dönemin ünlü süper modelleri Tyra Banks, Helena Christensen, Yasmeen Ghauri gibi isimlerin taşıdığı burç isimlerinden oluşan bir mayo koleksiyonu tasarlamıştı.

Üstelik moda dünyasının astrolojiye olan ilgisi sadece koleksiyonlarla sınırlı kalmadı; sahne atmosferlerinde de kendini gösterdi. Chanel’in 2010 Sonbahar/Kış Couture defilesi, markanın sembolik alanlarından biri olan Paris Grand Palais’de, patisiyle büyük bir inci tutan devasa altın bir aslana ev sahipliği yaptı. Gökyüzünün sunduğu sınırsız ilham bu konuya her zaman yakın mesafede duran modayı hala etkilemeye devam ederken biz de astrolojinin modayla buluştuğu 12 görseli bir araya getirdik.

ETİKETLER: ASTROLOJİ , MODA , DEFİLE , KOLEKSİYON , DİOR , PUCCİ , FENDİ