08 Ekim 2021

Alber Elbaz Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

alber elbaz

Fotoğraf: Irving Penn, Vogue, 2005 Mart

Annesi bir ressam ve babası bir saç tasarımcısı olan Alber Elbaz, 1961 yılında Fas’ta dünyaya geldi. Çok küçük yaştayken sanata ve çizime olan tutkusu kendini göstermeye başlamıştı. Bir röportajında bu erken keşif için şu ifadeleri kullanmıştı; ”Henüz 7-8 yaşlarındayken her gün öğretmenimi ve ne giydiğini çizerdim. Yıl sonunda da ona yaptığım çizim defterini hediye etmiştim. Benim için kıyafet çizmek bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor.”

1987 yılında ilk moda yolculuğuna New York’ta başlayan Elbaz, o dönem yanında çalıştığı Geoffrey Beene’nin trendleri reddeden tavrından ve ustaca kullandığı drape tekniğinden çok etkilenmişti. 1996 yılında Guy Laroche’un kreatif direktörlüğünü üstelenen tasarımcının pembeye olan tutkusu da bu dönemde başladı. İki yılın ardından Yves Saint Laurent’den iş teklifi alan Elbaz basın açıklamasında; ”Bu benim için bir kariyer hamlesi değildi. Ben en büyük hayalimi gerçekleştirdim.” diyerek mutluluğunu ifade getirmişti. Her ne kadar bu süreç kısa sürse de Alber Elbaz’ın esas şansı onu Lanvin’de bekliyordu.

alber elbaz

Fotoğraf: David Sims, Vogue, 2009 Temmuz

2001 yılında başladığı Lanvin macerası onu çok daha yakından taımamıza ve pek çok imza tasarımıyla buluşmamıza vesile olmuştu. Geçtiğimiz Nisan ayında aramızdan ayrıldığındaysa 59 yaşındaki tasarımcı ardında pek çok unutulmaz koleksiyon bıraktı. Kısa bir süre önce dünya çapından 45 tasarımcının hayat verdiği AZ Factory’nin 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonu Elbaz’ın moda sektörü için değerini bize bir kez daha göstermiş oldu. Lanvin’i dönüştüren vizyonundan, narin karakterine ünlü tasarımcının bilinmeyen yönlerini mercek altına aldık.

1- Alber Elbaz her ne kadar en sosyal mesleklerden birine sahip olsa da oldukça utangaç bir kişiliği vardı. Buna ek olarak kilosu konusunda da oldukça hassastı. 2014 yılında bir karar alarak bütün koleksiyonunu değiştirdi. Tasarımlarında esnek kumaşlara ve bej rengine yer vererek kadıların bedenlerini saklamalarını değil kutlamalarını hedefledi.

2- 2012 Sonbahar/Kış Lanvin kampanyasında Alber Elbaz modeller yerine hayatın içinde görmeye alıştığımız insanlara yer verdi. “Lanvin giyen farklı yaş gruplarından ve farklı beden tiplerinden insanları bir arada görmek istedim. Çünkü Lanvin’in anlamı ve temsil ettiği şey budur."

3- 2012 İlkbahar/Yaz defilesinde 10’uncu yılını kutlayan Elbaz, büyük bir gösteri düzenleyerek Que Sera, Sera şarkısını seslendirmişti.

4- Alber Elbaz’ın batıl inançları da oldukça kuvvetli. Tasarımcı çantasını asla yere koymuyordu. “Bana bir keresinde eğer yere para koyarsan para kaybedersin demişlerdi. Bu yüzden çantamı hiçbir koşulda yere bırakmam.”

5- Hemen her röportajında Elbaz, yemekle ilgili bir cümle kuruyordu. 2021 yılında hayata geçirdiği AZ Factory için verdiği bir röportajda şunları söylemişti; “Bu markayı kurarken kendime şu soruyu sordum ‘Ben bir kadın olsaydım ne giymek isterdim?’. İlk olarak kesinlikle rahat olmak isterdim. Eğlenceli olmasını isterdim ve büyük bir dilim kek yememe izin vermesini isterdim.”

ETİKETLER: ALBER ELBAZ , MODA , LANVİN