25 Kasım 2021

90’ların Yıldızlarını Giydiren İsim: David Thomas

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

britney spears

Kate Young, Law Roach, Maeve Reilly ve daha pek çok stilist en az birlikte çalıştıkları ünlü isimler kadar ön planda. Elbette Instagram gibi bir platformun da devreye girmesiyle hem yaptıkları işleri hem de giydirdikleri isimleri paylaşabilmeleri onlara daha fazla bilinirlik sağlıyor. 90’lara döndüğümüz zamansa bu işin daha arka planda kaldığını söylemek mümkün. Spice Girls, Britney Spears, Backstreet Boys gibi şarkılarını hala dinlediğimiz yıldızların ardında da bir isim vardı; David Thomas.

Turnelerden, klip çekimlerine 90’lı yılların popülerliğine katkıda bulunan Thomas tam bir doğal yetenekti. 1988’de The Prince Trust fonundan yardım almadan önce tesisatçı olarak çalışan stilist, o zaman ilk adımlarını atmaya başladı. İlk birlikte çalıştığı isimse Boy George’un stilisti Judy Blame oldu. Daha sonra Blame’in aracılığıyla tanıştığı Iain R. Webb ve Isabella Blow’la çalıştı.

britney spears

İngiliz Vogue’undan Christian Allaire’ın notlarına baktığımızda, Thomas 1991 yılında girdiği dergi işiyle ünlülerin stylingini yapmaya başlıyor. “O dönemlerde moda sayfalarında model kullanmamız yasaktı. Bu yüzden sevdiğim müzisyenleri, aktörleri ve sanatçıları davet etmeye başladım.” sözleriyle yıldızları giydirmenin ilk zamanlarını paylaşıyor David Thomas. Bu alanın çok daha özgür olduğunu fark ettiğindeyse daha rahat çalışacağını düşündüğü ve moda zevkine daha yakın gördüğü müzik dünyasına geçiyor.

30 yıllık kariyeri boyunca sayısız isimle çalışan stilist, Backstreet Boys’un ilk albümünden Spice Girls’ün 2007’de Victoria’s Secret defilesinde verdiği konsere kadar hepsi için ayrı görünümler yarattı. Vogue’a verdiği röportajınıysa şu sözlerle tamamlıyor Thomas; “Onları hiçbir zaman kendi imajım ya da kişisel tarzımla şekillendirmeye çalışmadım. Her zaman yeni çıkardıkları müzikleri dinledim ve onların nasıl görünmek istediğini anlamaya çalıştım. Kendi olmalarını istediğim kadar stillerini yükseltmeyi de amaçladım.”

ETİKETLER: DAVİD THOMAS , STİLİST , MODA , 90'LAR , BRİTNEY SPEARS , SPİCE GİRLS