06 Ekim 2021

45 Tasarımcı Alber Elbaz İçin Bir Araya Geldi

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

az factory, alber elbaz

24 Nisan 2021’de aramızdan ayrılan değerli tasarımcı Alber Elbaz, hem vizyonu hem de tasarımlarıyla moda dünyasında iz bırakan önemli isimlerden biriydi. 1889 yılında sadece erkek giyim üzerine ilerleyen Lanvin’e adım attığında markanın rotasını yeni ufuklara doğru çevirmişti. Sektöre bıraktığı imza niteliğindeki koleksiyonlarla da Elbaz, Lanvin’in ayrılmaz bir parçası olmuştu.

Renkli kişiliği, devrimci vizyonu ve yeteneğiyle bir süreliğine modayı kendinden mahrum bırakan tasarımcı vefatından kısa bir süre önce sahalara geri dönmüştü. Kendi adını taşıyan AZ Factory ile 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu sunan Alber Elbaz, kadının güzelliğini ve farklı formların özgürlüğünü kutlayan bir defileye imza atmıştı. Moda dünyası da bu beklenmedik kaybın ardından 45 tasarımcıya bir çağrıda bulunarak AZ Factory’nin 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonuna katılmalarını istedi.

az factory, alber elbaz

Love Brings Love adını taşıyan bu özel proje Kim Jones, Maria Grazia Chiuri, Alessandro Michele, Anthony Vaccarello ve daha pek çok önemli tasarımcıyı ağırladı. Her ismin kişisel vizyonuyla dokunduğu tasarımlar Alber Elbaz’a atıfta bulunuyordu. Tasarımcının imzası haline gelen fiyonklar detaylarda sıklıkla karşımıza çıkarken, pembe ve siyah renk koleksiyonun ana renk paletini oluşturuyordu. Koleksiyonda ayrıca Elbaz’ın sıklıkla kullandığı farklı formlardan ve cesur volümlerden de referans alındı. 

Defilenin sonunda çıkan ünlü model Amber Valletta ise izleyicilere en dokunaklı anlardan birini yaşattı. Üzerinde geçmiş tasarımların işlendiği bol kesim bir ceket ve Elbaz’ın ikonik papyonuyla podyuma çıkan model, Alber Elbaz’a özgü olan selamını vererek defileyi kapattı.

 

 

 

ETİKETLER: ALBER ERLBAZ , AZ FACTORY , TASARIM , MODA , DEFİLE , 2022 İLKBAHAR/YAZ , PARİS MODA HAFTASI