19 Mart 2021

İkonik Parfüm Chanel No.5 100 Yaşında

YAZI: EKİN KURBETÇİ

chanel-no5-perfume-100th-anniversary

 Fotoğraf: Getty Images Turkey

Chanel'in şöhreti yüksek parfümü No.5, 100. yaş gününü kutluyor. 1921 yılında Gabrielle Chanel ve Ernest Beaux tarafından oluşturulan bu parfüm, ikonik tanımını sonuna kadar hak ediyor. No.5 için ileri görüşlü ve zamansız sıfatlarını da kullanabiliriz. Hiçbir kokuya benzemeyen bir parfüm yaratmak için yola çıkan Coco, No.5 ile 'kadının kokusu'nu tasarlamış ve parfüm dünyasında devrim yaratmıştı.

Bir kadın tarafından kadınlar için oluşturulan ilk parfüm olan No.5, aldehitleri merkezine oturtan ve içerikleriyle tanımlanamayan bir karaktere sahip. Formülü sır gibi saklanan bu koku, piyasaya çıktığından bu yana dünyanın en popüler parfümü olma ünvanını taşıyor.

Marilyn Monroe'dan Andy Warhol'a birçok ünlü isimden ilham alan ve ilham veren parfümün 100. yaşı için Chanel, Inside Chanel isimli video serisinin yeni kısa filmini paylaştı. Kısa film, No.5'in tarihini ve mirasını anlatıyor, parfümün geniş etki alanını gözle görülür kılıyor.

chanel-no5-perfume-100th-anniversary

Fotoğraf: Chanel

Bu kısa film, markanın popüler parfümü için hazırladığı tek hediye değil. Chanel, No.5'e ithafen 'Collection N°5' isimli 123 parçalık bir mücevher koleksiyonu hazırladı ve bu koleksiyonun merkezindeki gösterişli gerdanlığı beğeniye sundu.

chanel-no5-perfume-100th-anniversary

Fotoğraf: Chanel

Chanel Mücevher Tasarım Stüdyosu'nun başındaki isim Patrice Leguéreau, iki yıldır bu parçayı geliştiriyor. 55.55 Necklace ismindeki gerdanlığın kalbindeki elmasın boyutu, Coco Chanel'in ve parfümün şanslı numarasından ilham alınarak seçilmiş. 55.55 karatlık zümrüt kesim elmas, 104 yuvarlak ve 42 baget kesim elmasla çerçevelenmiş. Ufak bir not olarak gerdanlığın satışa sunulmayacağını da belirtelim. Moda evi, kolyeyi Paris'teki Patrimoine arşivlerine ekleyecek ve gerdanlık tıpkı ilham aldığı parfüm gibi tam anlamıyla Chanel mirasının bir parçası haline gelecek. 100 yaşında ve hala zamansız: Chanel No.5'in doğum günü kutlu olsun!

ETİKETLER: CHANEL , NO5 , PARFÜM , 100. YIL