20 Ekim 2020

Vücutta Kolajen Üretimini Azaltan 5 Davranış

YAZI: EKİN KURBETÇİ

shanina-shaik-skin-care-beauty-collagen

Fotoğraf: @shaninamshaik

Kolajenin görev listesi bir hayli uzun. Vücuttaki her bölgenin yapısını korumaya yardımcı olan bu içerik için aynı zamanda cildin iskeleti de diyebiliriz. Zaman geçtikçe vücutta daha az depolanan kolajenin eksikliğinde gözenekler daha belirginleşiyor, kırışıklıklar ve sarkmalar artıyor, cilt elastikiyetini ve canlılığını yitiriyor. Size bir notumuz daha var, yaş almanın yanında bazı alışkanlıklarınız da kolajen üretiminin azalmasına sebep olabilir. Vücutta kolajen eksikliğine yol açan 5 durumu araştırdık.

1- Yetersiz Uyku

Uyku vücudun kendini yenilemesi ve şarj etmesi için en önemli detaylardan. Cilt yenilenmesinin ve kolajen üretiminin de sağlandığı bu zaman dilimini geniş tutmakta fayda var. Uzmanlar 7-9 saatlik bir uyunun maksimum verim için gerekli olduğunu söylüyor. 

 

2- Dengesiz Beslenme

Eğer işlenmiş ve ödeme yol açan gıdaları çokça tüketiyorsanız bir kez daha düşünün. Bu ürünler vücutta bulunan kolajen moleküllerinin yapısında bozukluğa sebep olabilir. Karbonhidratlar, beyaz un, işlenmiş et ve şeker katkıları sakınmanız gerekenler arasında. Organik ve temiz gıdalar ise en güçlü müttefiklerinizden.

3- Stres

Stres her yönden vücut dengesini olumsuz etkiliyor. Hormonal bozukluklardan ödeme kadar birçok negatif sonucu olan kronik stres kolajen moleküllerinin yapılandırılmasını da yavaşlatıyor.

4- Güneşe Maruz Kalma

Bir miktar güneş ışığı D Vitamini için gerekli olsa da, güneşe fazla maruz kalmak oksidatif stres yaratabiliyor ve vücuttaki kolajen miktarını düşürebiliyor. Buna karşı bulutlu kış günlerinde bile güneş koruyucunuzu sürmeyi ihmal etmeyin.

5- Alkol ve Sigara Tüketimi

Sigara ve alkol tüketimi vücudun doğal dengesini negatif yönde etkilerken tıpkı zararkı UV ışınları gibi oksidatif strese sebep olarak kolajen üretimini yavaşlatıyor ve cilt kalitesini gözle görülür şekilde düşürüyor.

En İyi 10 Kolajen Cilt Bakımı

ETİKETLER: KOLAJEN , CİLT BAKIMI , SAĞLIK , YAŞLANMA KARŞITI