29 Kasım 2016

Vogue Editörlerinin İlham Kokusu

YAZI: BEDİZ YILDIRIM

Bir resim, bir kitap, bir müze ya da bir fotoğraf… Vogue Türkiye editörlerinin dergi çekimlerine hazırlanma süreçlerindeki tüm ilhamlarının bir de tamamlayıcısı var: Estée Lauder Modern Muse.

DİDEM DAYICIOĞLU - Mücevher ve Saat Editörü

didem dayıcıoğlu

Saat ve mücevher editörü olarak ilham kaynaklarım yaptığım işle oldukça ilişkili. Mücevherin geleneksel duruşunun yanında tasarımın gelişen ve değişen yüzü beni çok etkiliyor. Malzemeyi kullanış biçimleri değişiyor. Bu değişime ayak uydurmak içinse gittiğim her ülkede yeni markaların, farklı tasarımların peşine düşüyorum. Yeni isimlerin markalaşma hikayeleri de oldukça ilham verici. Zihnimi açan detayların başında ünlü Vogue fotoğrafçılarının ikonikleşmiş çekimleri ve Vogue’a dair her türlü kitap geliyor. Öyle ki Michel Comte’un 1999 yılında Gisele Bündchen’le Vogue İtalya için yaptığı çekimin bir karesine sahip olmak için yıllarca beklemeyi göze almış, sonunda da hedefime ulaşmıştım.

didem dayıcıoğlu

Konu mücevherler olunca son zamanların yükselen trendi renkli taşlar da hayat enerjimi artırıyor. Bu renklilik evime ve günlük hayatıma da yansıyor; feminenliğe farklı bir bakış olduğunu düşünüyorum. Özellikle de şık bir geceye hazırlanırken bu renkleri, mücevherleri ve Modern Muse Nuit’i hazırlanma ritüelime katmayı ihmal etmiyorum. Görünümümün tamamlayıcısının bu çiçeksi oryantal odunsu koku olduğunu düşünüyorum.

PINAR SARIER - Kreatif Direktör

pınar sarıer

Bana en çok ilham veren şey, gezilerimi sanatla birleştirmek ve her seyahati yeni bir keşfe dönüştürmek. Tatillerimi sevdiğim sanatçıların sergileri belirliyor diyebilirim. Müzeler, özellikle heykel bölümleri en etkili ilham kaynaklarım. Paris’teki Rodin ve Bourdelle müzeleri, Atina’daki Benaki müzesi, Kopenhag’daki Louisiana ve Stockholm’deki Fotografiska en sevdiklerimden. Bu sene yaptığım Tanzanya ve Arnavutluk gezilerindeki alışılmışın dışında gördüğüm manzaralar ve dinlediğim hikayeler bana büyük esin kaynağı oldu. Gittiğim yerlerden kitap almaya özen gösteriyorum. Bu kitaplar seyahatlerimde gördüklerimi pekiştirmemi sağlıyor.

pınar sarıer

Ayrıca Peder Balke’nin resimleri, Eric Rohmer’in filmleri, Kurt Vonnegut’un kitapları ve Julia Holter’ın müziği de farklı sanat kollarından ilham kaynaklarımdan birkaçı. Günlük hayatımda son dönemdeki en büyük keşiflerimden biri Modern Muse. Bu parfümün içerikleri seçilirken dünyada yaşayan 10 master parfümörden biri olan Harry Fremont’un bahçesinden esinlenilmiş. Her zaman yanımda bu bahçeyi taşıdığımı düşünmek bana ilham veriyor. 

NAZ BİLEYDİ - Moda Editörü

naz bileydi

Çekimlere moodboard hazırlarken mevsimsel ruh hallerim çekimlerimi etkiliyor. Yazın daha iç açıcı, sıcak, baharda romantik, kışın dramatik, sinematografik. Kreatif sürecin en önemli parçası duygusudur benim için. Yarattığım kadının verdiği duygu okuyucuya geçmeli. Hayal kurdurabilmeli. Benim ilhamım yarattığım kadınlar. Hikayemi sözle değil, görsel dille anlatmaya çabalıyorum. Ben de bu duyguyu hikayelerime geçirirken çekimlerde yanımdan Modern Muse Le Rouge’u eksik etmiyorum. Styling yaparken ve çekim aralarında baş döndürücü kokusuyla yorgunluğumu unutturup cazibeli bir ilham kaynağı oluyor. Kıyafetlerim tabii ki dilimi belirliyor. Aksesuarlarım yardımcı oluyor.

naz bileydi

Trendler sezon başından yolumuzu gösteriyor. Kişisel ilham kaynaklarım trendlerden yola çıkan hikayelerime duygu katıyor. Bazen ünlü bir aktris, örneğin Katherine Hepburn ya da Brigitte Bardot. Bazen bir mekan, bir bahçe, bir eskici dükkanı ya da bir fotoğrafçının eski bir karesi…

Bu bir tanıtımdır

ETİKETLER: ESTÉE LAUDER , MODERN MUSE , PARFÜM