03 Aralık 2021

Kolajen Desteği Gerçekten Faydalı Mı?

YAZI: HANNAH COATES

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

jennifer lopez, kolajen

Sağlıklı cildin yapı taşlarından biri olan kolajen, dolgun, sağlıklı ve esnek bir cilt oluşturmada kilit bir role sahip. Ancak yirmili yaşlarımızın ortalarından itibaren vücut kolajen üretmekte zorlanmaya başlar; bu da, elastikiyet, sıkılık ve parlaklık kaybına neden olur. Kozmetik cerrah Dr Benji Dhillon ise; "Kolajen kaybını engelleyemeyiz, ancak yavaşlatabiliriz." diyor. Evet, C vitamini ve güneş kremi kullanmak önemli ancak uzmanlar artık kolajen takviyesi almanın da yardımcı olabileceğine dair olumlu bir bakış açısı sergiliyor.

Kolajen Desteği Gerçekten Almaya Değer Mi?

Açıkçası, evet. Klinik deneyler gösteriyor ki günlük olarak alınan kolajen takviyesi vücudun kendi kolajenini parçalamasını yavaşlatma yeteneğine sahip. Beauty Pie'nin resmi beslenme uzmanı Kay Ali, "Etkili bir dozda günlük kullanım, daha dolgun ve daha nemli görünen bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir." diye açıklıyor. Ayrıca "ciltteki HAS2 reseptörlerini uyarma yeteneği" sayesinde hyaluronik asit üretimini artırabilir, bu da cildin daha nemli görünmesi anlamına gelir. Yaşlandıkça kolajen üretimimiz azalır, bu da takviyelerin 40 yaşından sonra kullanılmasının iyi bir hamle olacağını gösteriyor.

Bu konu daha önce de uzun bir süre tartışılmıştı ve bazı cilt uzmanları etkilerine ikna olmamıştı. Ancak son birkaç yılda, daha yenilikçi formüller ortaya çıktıkça, pek çoğu bu desteklerin sadece cilt için değil, saç ve tırnaklar için de alınmaya değer olduğu konusunda ortak karara vardı.

Kolajen Desteğini Nasıl Seçmeliyiz?

Kay Ali, "On gram gereken ortalama miktar." diyor ve ekliyor; “Hidrolize kolajen formüllerini seçmek önemli, çünkü bunlar sindirim sistemlerimiz tarafından etkili bir şekilde emilebilir ve faydası olması gereken yere ulaşabilir.”

Her Gün Kolajen Almak Faydalı Mı?

Evet, iyi sonuçlar almak için günlük olarak kullanılması gerekir. Aldığınız üründeki kullanım talimatlarına da mutlaka özen gösterin.

ETİKETLER: WELLNESS , GÜZELLİK , KOLAJEN , SAĞLIK