21 Eylül 2020

Kadınlar İçin Cesur Olma Zamanı!

Catherine Dior… Moda dünyasını yakından takip edenler hiç şüphesiz bu ismi daha önce mutlaka birkaç kez duymuştur. Kendisi efsanevi tasarımcı Christian Dior’un kız kardeşi. Ve aynı zamanda parfüm ve moda evinin gizli kahramanı, ilham perisi. II. Dünya Savaşı’nın son günlerinde yaptığı direnişlerden dolayı tutuklanan ve sınır dışı edilen bu genç kadın cesareti ve dürüstlüğü ile dikkatleri üstüne çekmişti. Onun bu dimdik duruşu daha sonraki yıllarda Dior kadınının DNA’sını oluşturmuştu. Güçlü dişiliğin öne çıktığı bu ruh günümüzde ise çok özel bir projede J’Adore ikonu ve yardımsever Charlize Theron ile Dior kadın giyim koleksiyonlarının ilk kadın kreatif direktörü ve özgür feminizm sözcüsü Maria Grazia Chiuri başta olmak üzere birçok olağanüstü kadının bedeninde hayat buluyor.

 DiorStandsUpWithWomen

2007 yılında Charlize Theron tarafından kurulan CTAOP ile (Charlize Theron Africe Outreach Project / Charlize Theron Afrika Yardım Projesi) #DiorStandsWithWomen ve #DiorChinUp kampanyası kapsamında bir araya gelen Dior bu kampanya ile Sahra Altı Afrika’daki gençlerin eğitimine destek vermeyi amaçlıyor. UCLA Center For World Health and StudyTrust ile ortak tasarlanan CTAOP Genç Liderler Burs Programı’nın 2021 yılı boyunca yarının liderine sunacağı bursu dört yıl boyunca karşılama taahhüt eden parfüm ve moda evine bu yolculuğunda her biri diğerinden daha güçlü kadınlar eşlik ediyor. 

Sıra dışı kadınların iz bıraktığı özbeöz geçmişinden ilham alan Dior Parfüm ve Moda Evi, günümüzün olağanüstü kadınlarının kendini anlattığı bir dizi kısa metraj portre ile karşımıza çıkıyor. Başta Charlize Theron olmak üzere, Cara Delevingne, Paloma Elsesser, Libingbing, Yalitza Aparicio gibi dokuz kadının yer aldığı #DiorStandsWithWomen ve #DiorChinUp kampanyasından sizlere rehberlik edecek öne çıkan alıntılar vogue.com.tr’de sizlerle. 

Charlize Theron: “Annem bana küçükken hep ‘bir insan olarak kendi adlarına konuşamayanların yanında olmak senin görevin’ derdi.”

Libingbing: “Umarım daha fazla kadın kendiyle doğrulukla ve cesaretle yüzleşmeyi, kendini daha fazla sevmeyi ve heyecan verici bir yaşama ve canlılığa ulaşmayı başarır.”

DiorStandsUpWithWomen

Cara Delevingne: “Çünkü tarihe baktığınızda bize önderlik eden, insanların önünü ünlenmek, ayrışmak ya da üst sınıfta olmak için değil çok yönlü, çok katmanlı olmak, pişmanlık duymamak için açan birçok harikulade kadın olduğunu görürsünüz.” 

Palomo Elsesser: “Yaptığım işin merkezinde bir dizi vücut ölçüsünü savunmak var ve sanırım herkesi temsil edemem ancak sesimin daha çok insanın kendini görmesini sağlayacağını umuyorum.”

Yalitza Aparicio: “Cinsiyet eşitliği için uzun yıllardır mücadele veriyoruz; konu erkeklerden üstün olmak değil, konu eşit fırsatlara sahip olmak.”

 

ETİKETLER: DİOR , CARA DELEVİNGNE , CHARLİZE THERON , PALOMA ELSESSER , DİORCHİNUP , LİBİNGBİNG