24 Mart 2021

Biohacking: Cilt Bakımının Yeni Geleceği Mi?

YAZI: TİSH WEİNSTOCK

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, Hırvat doğumlu ve Londra merkezli cilt sağlığı uzmanı Jasmina Vico, bütünsel bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğinde ısrarcı. Vücudun içinde olup bitenlerin bir göstergesi olarak cildi kullanan Vico, birini tedavi ederken bağırsak sağlığına, uyku düzenine, stres seviyelerine, mikro besin alımına, genel beslenme ve stres seviyelerine bakıyor ve bunları lazer tedavileri, iğneleme, LED yüz bakımı ve nazik asit peelingleri ile birleştiriyor. "Hızlı düzeltmeler yok. Sürekli bakımla uzun vadeli bir yatırım olmalı." diye de uyarıyor. Bu, Killing Eve’den Jodie Comer, The Crown’dan Claire Foy ve Shanina Shaik gibi isimler de dahil olmak üzere, pek çok kişi tarafından uygulanan ve kült haline getiren bir yaklaşım.

Önleme gücüne olan inancıyla birlikte biohacking kavramına da büyük ilgi duyan Vico, yaşam süremizi uzatmak için bilim ve ileri teknolojilerin yardımıyla kendi bedenlerimizi hackleyebileceğimiz bir gelecek hayal ediyor. Burada, cilt bakımının geleceği için tahminlerini paylaşıyor, sektörün temelini oluşturan bazı mitleri ve yanlış kanıları çürütüyor ve cildinizi korumanın en iyi yollarının ana hatlarını çiziyor.

İnsanlar cilt bakımı konusunda en çok neyi yanlış anlıyor?

Cilt tipinize veya durumunuza uygun olmayan ürünleri aşırı kullanmak konusunda müşterilerimi her gün düzeltip eğitiyorum. Daha da önemlisi, cildinizi her gün güneşten ve HEV mavi ışıktan korumuyorsanız, zor kazandığınız parayı cilt bakımına harcamak çok da mantıklı bir seçim değil. Cildi korumak, burada anahtar nokta.

Cilt bakımı endüstrisinin belirli alanlarının neyi yanlış anladığını düşünüyorsunuz?

“Bilimi izle" son zamanlarda hepimizin çokça duyduğu bir söz. Ancak cilt bakımı söz konusu olduğunda yeterli olmuyor. Birçok ürün ve prosedür, bilimin yedeklemeyeceği sonuçları vaat ediyor. Ayrıca, yaşam tarzı seçimlerinin cildimiz üzerindeki etkisine dair bir eğitim eksikliği olduğunu düşünüyorum.

Yaşlanma karşıtı bakımlar ve cilt sağlığı söz konusu olduğunda, hangi faktörleri dikkate almalıyız?

Benim cilt bakımı yaklaşımım, önlemeye odaklanıyor. Bağırsak sağlığı, mikro besin alımı, genel beslenme, düzenli uyku düzeni ve stres seviyeleri ile ilgileniyorum. Güneşten uzak durmak elbette büyük bir şey. Enflamasyonu azaltmak benim görevim. İltihaplanma cildi yaşlandırır, yapısını zayıflatır, kolajen ve elastini bozar. Diyetimizdeki şeker en kötü suçludur, stres seviyelerimiz ve çevremiz, iltihaplanmayı derinden etkiler ve şiddetlendirir. Çoğumuz çok hızlı ve stres içinde yaşıyoruz. Japonca shinrin-yoku pratiği 'orman banyosu' olarak çevriliyor ve doğada bir yürüyüş, meditasyon, nefes çalışması yaparak bu felsefeyi benimseyebiliriz. Bunun cilde de faydaları mevcut.

Kusursuz cilt, yaygın olarak kullanılan bir güzellik ideali peki, bu fikri pekiştirme konusunda endişeleriniz var mı?

Kusursuzluk gerçekçi olmayan bir hedef. Bu, cildimizi önemli ölçüde iyileştiremeyeceğimiz ve onu kendisinin en iyi versiyonu yapamayacağımız anlamına gelmez. Ben bir problem çözücüyüm ve yaptığım şeylerden biri de görünür olmadıklarında bile sorunları belirlemek ve çözümler bulmak.

Her zaman teknolojik gelişmeler oluyor. Bu noktada cilt bakımının geleceğini nerede görüyorsunuz?

Bence gelecek, daha çok önlemeye odaklanacak. Uyku düzenimizi ve "uyku derinliğimizi" yataklarımızdaki monitörlerle takip edeceğiz ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmak için topraklama matları kullanacağız. Kulağa çılgınca gelen kendi kişisel 3D cilt yazıcılarımızı kullanmaya başlayacağız ki zaten vücut yanıklarına karşı geliştirilen böyle bir yazıcı mevcut. Ayrıca uykumuzu takip etmek için daha fazla cihaz, biyo-elektrik, biyo-teknoloji ve nanorobotlar olacak. Çünkü uyku cilt için en önemli şeylerden biri.

Biohacking

Biohacking kavramına olan ilginiz nereden geliyor?

Ben doğal olarak meraklı biriyim. Vücudun nasıl çalıştığını bilmek, nasıl yaşlandığımızı anlamak, yaşam süremizi uzatmak istiyorum. Bilime ve teknolojideki gelişmelere her zaman ilgi duymuşumdur. Kendi sağlığımızı takip etmek, vücudumuzun nasıl çalıştığını, iç ve dış faktörlere nasıl tepki verdiğini anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu durum her birimiz için farklı olacak ve içimizdeki iltihabı neyin tetiklediğini anlamanın da anahtarı.

Biohacking ile ilgili gelişmeler açısından en çok heyecan duyduğunuz şey nedir?

Bilgiye daha fazla erişim sağlayacağımızdan, aynı zamanda kendi deneyimlerimizle de sağlığımız üzerinde biraz daha kontrollü olacağımızı düşünüyorum. Ancak bireyler üzerindeki etkiyle ilgilendiğim gibi, toplumsal kalıplar ve daha iyi anlayışla da ilgileniyorum. Hepimiz fiziksel, bilişsel, zihinsel ve sosyal olarak bağlıyız. Ayrıca uykudaki gelişmelerden ve bunun sadece cilt için değil genel sağlığımız üzerindeki etkilerinden de etkilendim. Oura yüzüğümü yaklaşık iki yıldır uykumu takip etmek için kullanıyorum. Zihinsel ve fiziksel sağlık için düzgün, dinlendirici bir uyku çok önemli. Topraklama matlarındaki gelişmeler, iltihabı azaltmamıza ve iyi bir gece uykusunu teşvik etmemize yardımcı oluyor.

Yaşlanmanın geleceği nasıl olacak sizce?

Sosyo-ekonomi büyük bir rol oynayacak. Bilim ve biyoteknoloji alanında yapılan araştırmalar nedeniyle yaşlanmayı çok daha iyi anlıyoruz. Bu bir bakıma sağlığınızı izlemekle ilgili olacak. Biyo-teknoloji ile ürünleri kişiselleştirmeyi başaran cilt bakımı markaları iyi iş çıkaracaktır. Ancak, yalnızca şeffaf olmaları ve yanıltıcı iddialarda bulunmamaları gerekiyor. Ayrıca sinerji içinde çalıştıklarından ve optimum şekilde çalıştıklarından emin olmak için uzun yıllardır benim yaklaşımım olan sağlığın temellerine daha fazla bakacağız. Öz disiplin bunda büyük rol oynayacaktır.

Peki, güzelliğin geleceği için durum nedir?

Bunun benzersiz olmakla ve kendi teninizde mutlu olmakla ilgili olduğunu düşünüyorum. Müşterilerimle birlikteyken, gençlik ve mutlulukla ilişkilendirilen özlerini, masumiyetlerini açığa çıkarmak istiyorum. İyileştirmek istediğimiz şeylere sahip olmak bir şeydir, ancak kabul etmek de önemlidir. Şişelenmiş bir gençlik yok. Yani en azından henüz. Kendimi kıyaslayabileceğim bir ikizim olduğu için yeterince şanslıyım. Gelecekte ise hepimizin her gün aynada, telefonumuzda ya da hologram olarak baktığımız bir dijital ikizi olacak. Bu ikiz, sağlığınızı izlemenize de yardımcı olacaktır. Aynı zamanda biyolojik yaşınızı görmenize izin verecek ve bu nedenle önleyici çözümler denemenize ve bulmanıza yardımcı olacak.

 

ETİKETLER: JASMİNA VİCO , BİOHACKİNG , CİLT BAKIMI , GÜZELLİK