14 Eylül 2020

Altın Oran

İnce bir bel ve şekilli kalçalarla vücutta altın oran yaratan popo estetiğine dair bilmek istediklerinizi, estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin anlatıyor.

Ayşe Bilge Sezgin

Vücut estetiğinde, yüz estetiğindeki gibi bir altın orandan söz etmek mümkün mü?

Kesinlikle evet. Estetik ve güzellik anlamında, vücudun bazı kıvrımları özellikle kadınlar için çok önemlidir. Göğüs ve popo kıvrımlarının orantılı olması, bel oyuntusunun derinliği ile doğrudan ilişkilidir. İnce bir bel, hem popoyu, hem de göğüsleri ön plana çıkarır.

Popoya doğal bir dolgunluk katan yağ enjeksiyonu işlemini özetler misiniz?

Estetik dünyasında Brazilian Butt Lift olarak geçen yağ enjeksiyonu, istenmeyen fazla yağların bazı bölgelerden alınıp popo ve basen kıvrımlarında doğal bir dolgu maddesi olarak kullanılmasıdır. Öncelikle, liposuction yöntemiyle aldığımız bel, göbek ve sırt gibi yağ hücrelerini bir takım işlemlerden geçirerek saflaştırıyoruz ve popo bölgesindeki ihtiyaca göre değişik derinlikteki katmanlara mikro damlalar halinde enjekte ediyoruz. Hedefimiz, ince bir belin hemen altında belden belirgin şekilde ayrılan dolgun ve yuvarlak kalçalar tasarlamak. 

Peki, silikon implantlara hangi koşullarda başvuruyorsunuz?
Bu işlem, kişinin vücut ölçülerine ve karakteristik özelliklerine göre belirleniyor. İmplantlar, ihtiyaca göre, kas zarı altına, kas altına ve kas içine de yerleştirilebiliyor. Kişiden alınan yağların yetersiz olduğu şartlarda, popoyu büyütmek için yağ enjeksiyonunu silikon protezlerle destekleyebiliyoruz. Bazı durumlarda ise dolgulardan faydalanıyoruz. Yağ enjeksiyonu ve dolgu kombinasyonu ile popoyu yanlara veya arkaya doğru büyüterek popoya istenilen şekli verebiliyoruz.

Bu uygulamaların iyileşme süreci nedir?

Ameliyat sonrası iyileşme süresi 1 hafta kadardır. Ancak bu süreçte popo üstüne uzun süreli oturmaktan kaçınmalarını öneriyoruz. Hastalar uygun pozisyonda yatabilir, ayakta kalabilir veya yürüyebilir. Sadece popoyu değil tüm vücudu güzelleştiren vücut şekillendirme ameliyatlarından sonraysa, ödemi engellemek için 3-4 hafta süreyle korse giyilmesini öneriyoruz. Zira, bu sayede daha düzgün ve sıkı bir cilt yapısı elde ediliyor.

Anatomiyi esas alan tecrübeli bir cerrah olarak kişiye özel yaklaşımın önemine değinir misiniz?

Güzellik kavramı sübjektif olduğundan estetik ameliyatların planlamasında da kişiye özel tedavi protokolleri uygulanmalıdır. İşin püf noktası poponun anatomisini doğru şekilde analiz etmektir. Sadece eksik olanı yerine koymak esastır. Yağın doğru yerden alınıp, doğru yere doğru miktarda verilmesi veya silikonun doğru açılar ve tekniklerle belirlenen doğru alana yerleştirilmesi çok önemlidir. Popoyu bilinçsizce şişirmek anormal ve itici sonuçlar verebilir.

Bu estetiği yaptırmak isteyenlere ne tür öneri ve uyarılarda bulunursunuz?

Öncelikle doktorlarını iyi araştırmalarını öneriyorum. Doktorlarının kendilerini detaylı şekilde bilgilendirmelerine dikkat etmeliler. Aksi takdirde, ameliyat sonrasında istedikleri sonuçtan uzak bir görüntüye sahip olabilirler. Bilinçsizce yapılan estetik operasyonların sonucu felaket olabilir. Ameliyat sonrasında doktorlarının belirledikleri bakım önerilerine özen göstermeleri de iyi sonuçlar elde etmek için oldukça önemli.

ETİKETLER: AYŞEN BİLGE SEZGİN