28 Ocak 2021

TikTok’un Alt Kültürleri Modaya Yön Veriyor

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Dijital platformlarda her zamankinden daha fazla vakit geçirdiğimiz pandemi döneminde TikTok en çok sevilen uygulamalardan birine dönüştü. TikTok’un yöneticisi Kudzi Chikumbu’nun daha önce de belirttiği gibi “kurgudan uzak ve daha az filtreli” bir yaklaşım sergileyen bu yeni nesil platform, zaman geçtikçe önemli moda markalarını da oyuna dahil etmeyi başardı.

Özellikle 90’lar ve 2000’lerin geri dönüşünde büyük rol oynayan uygulama, tasarımcılardan koleksiyon ipuçlarına, model avından defile görüntülerine kadar sınır alanlarını epey genişletti. Markaların kendi tanıtımları ve  yeni jenerasyona ulaşmanın bir yolu olarak gördüğü TikTok, içinde bulunan gotik, punk, dark academia, grandmacore gibi pek çok alt kültürle moda dünyasının da yakından takip ettiği dijital bir ilham kaynağına dönüştü. Biz de gittikçe büyüyen bu kulübün en popüler 10 üyesini derledik.

Grandmacore

En rahat örgü kazaklarla, büyük yakaların bir arada kullanıldığı Grandmacore bir nevi büyükannelerimizin stilini günümüze taşıyor. Kısa çoraplar ve mokasenlerin tamamladığı bu görünüm sezon boyunca sıklıkla karşımıza çıkmıştı. Sessiz ve derinden ilerleyen bu trend özellikle eski moda duruşuyla bir ironi yaratarak güncel moda akımlarından birine dönüştü. 

@englishhoney

A day to blow the cobwebs away ##autumn ##cottagecore ##fallvibes ##autumnvibes ##dailywalk ##grandmacore ##vintagevibes ##breath

♬ original sound - ? Mo Mo O’Brien ?

Dark Academia

Karanlık Akademi olarak çevirebileceğimiz bu akım özellikle 50’lerin stil kodlarını referans alıyor. Siyah balıkçı yaka kazaklar, ekose pantolonlar ve mokasenlerin ön plana çıktığı bu görünümün aslında en iyi örneğini bize veren yeni “Sabrina” dizisini de es geçmemek gerek. Genelde koyu kırmızı rujlar, saç bantları ve deri çantalarla tamamlanan bu stil, alışık olduğumuz kolej havasına sofistike bir bakış açısıyla yaklaşmayı tercih ediyor.

@dark.academia.girl

some realaxing vibes for your Sunday?? ##darkacademia ##greenscreen ##fyp ##academia ##foryou ##darkakademia

♬ Sunday Kind of Love - Etta James

Punk

İkinci Dünya savaşının ardından yaşanılan ekonomik çöküntüden sonra 70’li yılların başında gençler arasında bir başkaldırının sembolü olarak yayılan Punk akımı daha sonrasında bir yaşam felsefesine dönüşmüştü. Koyu makyajlar, zımba detaylar, abartılı saçlar ve kıyafetlerin bir araya geldiği, tasarımcılar arasında Vivienne Westwood’un da ilham kaynağı olan bu aykırı stil, TikTok’la beraber yeniden popüler hale geldi.

@punker_irl

 

♬ original sound - kiara??

Cottagecore

Cottagecore, romantik tavrı doğaya yakın duruşu ile biraz daha farklı bir çizgide ilerliyor gibi gözükse de bütün bu doğallığın ardında hafif karanlık bir taraf da var. Genelde açık havada, bahçelerde çekilen kırsal videolarla bütünleşen bu stilde floral desenler, gecelik havasını taşıyan beyaz elbiseler ön plana çıkarken izlediğiniz 1 dakikalık kısa hikayeler sizi bir süreliğine şehirden de uzaklaştırıyor. Moda dünyasında ise Rodarte’nin 2021 ilkbahar / Yaz koleksiyonunda bu pastoral akımın kuvvetli etkilerini rahatlıkla görebiliyoruz.

@aclotheshorse

? ##cottagecore ##aesthetic ##princesscore

♬ My love will never die.. - Kenny

Gotik

Biraz geçmişe dönersek gotik stilinin en başarılı yansımalarından birini Tom Ford’un vizyonundan çıkan Gucci’nin 2002 Sonbahar/Kış defilesinde görmüştük. Gotik stil, siyahın hakimiyetindeki parçalar ve gizemli tavrıyla aslında moda dünyasında çoğu zaman referans alınan alt kültürlerden biri olmuştur. Ancak TikTok’la birlikte bu stil küllerinden yeniden doğarak yeniden bir yaşam şekline dönmeye başladı. Yoshi Yamamato ve Rick Owens’ın 2021 koleksiyonlarında da gördüğümüz bu akımı kadife tasma kolyeler, fileli çoraplar, buğulu makyajlar gibi farklı detaylarla da yakalamak oldukça kolay.

@mallgothpiss

##ProjectCar ##taurus ##goth ##gothtok ##alt ##alttiktok

♬ s3x with a ghost - SonderSounds™️

 

E-Girls / E-Boys

Bu akıma aslında biraz da video oyunlarına hakimseniz cosplay’de diyebiliriz. Gotik ve Punk’ın stil kodlarından da ilham alan bu akım teknolojiye yakın duruşuyla biraz daha sanal bir etki yaratıyor. Balenciaga’nın 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu tanıttığı video oyununu hatırlayacak olursak, TikTok’taki bu siber yaklaşım aynı özellikleri daha renkli bir bakış açısıyla sunuyor. Celine 2021 İlkbahar/Yaz erkek koleksiyonunda kullanılan canlı renkler ve desenler, E-boys kültürünü oldukça başarılı bir şekilde günlük hayata geçiriyor.

@egirls_kaede

海鮮丼食べたい...

♬ オリジナル楽曲 - E-girls 楓

Grunge

Ekosenin, yırtık jeanlerin ayrılmaz ikili olduğu grunge stili, geçmişi geri döndürmeyi bir görev haline getiren TikTok’ta da yeniden gündeme geldi. Ancak bu geri dönüş birkaç farklı dokunuşla yeni nesil bir grunge stile evrilmeyi başardı. Gotik stilin karanlık makyajını barındıran yeni kodlarda No.21 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda kullanılan zarif inci detayları gibi zıt dokunuşlarda mevcut.

@grunge__princess

this audio called me tf oUT HAHDVFV ##fyp ##hello ##foryou ##foryoupage

♬ original sound - Liv

Ritueller

TikTok’un bu alanı aslında daha çok wellness’e odaklanıyor. Elbette uzun rahat elbiseler, siyahın ön planda olduğu parçalar ve ince zincir kolyelerle kendine has bir stil yakalayan bu alt kültür, daha çok iyi hissettiren meditasyonlar, doğal taşların kullanımı gibi konularda karşımıza çıkıyor.

@foxadellic

a story about my day, have you ever had an unexplainable experience with weather? ##spiritualawakening ##fyp ##magic ##witchtok ##spirituality ##nature

♬ Fairy Fountain - Super Guitar Bros

Goblincore

Goblincore’u doğaya olan ilgilinin yükseltilmiş versiyonu gibi düşünebiliriz. Hatta bunun için Peter Pan’ın küçük orman perisi Tinkerbell’i yeniden anmak mümkün. Renkli saçlar, doğaya ait tonların yanı sıra hayvan figürleri ve bitki desenlerini de bu alt kültürde bulmak mümkün. Stillerini, ormanlık alanlarda yaptıkları yürüyüşler ve orada buldukları keşiflerle bir araya getiren Goblincore, yeni jenerasyonun modern masallarını yansıtıyor. Özellikle bu akımın sembollerinden biri olan mantarlar, birbirinden farklı formlarıyla Iris Van Harpen’in 2021 Haute Couture koleksiyonuna da ilham oldu.

@lillianliuphotography

##lillianliuphotography x Elysse Royds x Firefly Path ##photoshoot ##fantasy ##fae ##faerie ##fairy ##celtic ##creativephoto ##costume ##fawn ##faun ##alternative

♬ The Butterfly - faun

Scene Kids

İlk bakışta başka alt kültürlerle karıştırılma imkanı olan Scene Kids, Gotik veya Punk stiline yakın dursa da bu iki alt kültürün aksine neon gibi göz alıcı renkleri kullanmayı tercih ediyor. Vans spor ayakkabıların, volümlü saçların ve plastik aksesuarların etrafında dönen bu alt kültürün aslında biraz karma bir yaklaşımı olduğu söyleyebiliriz. Pek çok akımdan alınan kodları daha canlı renklerle kullanmayı tercih eden Scene Kids’in stil yolculuğu Collina Strada’nın 2021 Pre-Fall koleksiyonunda da kendini gösteriyor.

@madmolly

Someone plez glitchcore edit this ??✨ ##alternative ##scenequeen ##scenekid ##rawrxd ##rawring20s ##scenegirl ##emoo ##scene

♬ br34k h3r fuk1ng sp1n3 - couchiephart

ETİKETLER: TİKTOK , MODA , TREND , KÜLTÜR , SOSYAL MEDYA