EN VOGUE
EN VOGUE

03 Haziran 2022

Platinum Jubilee Kutlamaları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YAZI: RADHİKA SETH

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Kraliçe Elizabeth

F:Cecil Beaton

6 Şubat 2022'de Kraliçe, tarihte Platinum Jubilee kutlayan ilk İngiliz hükümdarı oldu. Babası George VI'nın ölümünün ardından 25 yaşında tahta çıkmasından bu yana yetmiş yıl geçti. Aradan geçen yıllarda 14 başbakana danışmanlık yaptı, 13 ABD başkanıyla görüştü ve ulus sayısız krizden geçerken kararlı bir figür olarak hareket etti. Bu benzeri görülmemiş dönüm noktasını kutlamak için yıl boyunca etkinlikler düzenlendi ve Haziran ayında dört günlük bir hafta sonu da bu etkinliklerin en dikkat çekeni.

Platinum Jubilee kutlamaları hakkında bilmeniz gereken her şey için devam edin!

Önce, Platinum jübilenin kutlanma tarihine bakalım:

Esas yıldönümü 6 Şubat'a denk geliyor olsa da, kutlamalar yazın daha iyi hava getireceği umuduyla Haziran ayının ilk haftasında planlanıyor (Kraliçe'nin resmi doğum günü de genellikle Haziran ayının ikinci Cumartesi gününe denk geliyor). 1977'de Gümüş Yıldönümü, 2002'de Altın Yıldönümü ve 2012'de Elmas Jübile kutlamaları yaz aylarında gerçekleşti. 2022 için ana etkinlikler 2 Haziran Perşembe ile 5 Haziran Pazar arasında gerçekleşecek.

Peki 2 ile 5 Haziran arasında ne olacak?

2 Haziran Perşembe günü, Kraliçe'nin doğum günü geçit töreni gerçekleşecek. Törende 1.400'den fazla geçit töreni askeriyle olağan Renk Birliği de olacak. Buckingham Sarayı'ndan başlayan geçit, kraliyet ailesinin üyelerinin at sırtında ve arabalarda katıldığı Mall'dan At Muhafızları Geçit Töreni'ne doğru hareket edecek. Kraliçe tarafından Buckingham Sarayı'nın balkonundan izlenen bir RAF uçuşu ile sona erecek. Dikkat edilmesi gereken başka bir gelenek daha var. Birleşik Krallık ve Commonwealth genelinde 1.500'den fazla işaret lambasının aydınlatılıyor ve Buckingham Sarayı'ndaki özel bir törenle bir de ana işaret ışığı yakıldı.

3 Haziran Cuma günü, Kraliçe'nin saltanatının onuruna St Paul Katedrali'nde bir şükran ayini düzenlenecek. Ardından, 4 Haziran Cumartesi günü, Epsom Downs'daki Derby'nin yanı sıra BBC'nin Saraydaki Platin Partisi'ne, Buckingham Sarayı'ndan canlı olarak yayınlanacak dünyanın en büyük eğlence sanatçılarından bazılarının yer aldığı bir konsere katılacak. Gösteri ayrıca, Kraliçe'nin özel mülklerinde gerçekleşen kutlamaların bir parçası olarak Sandringham'daki Royal Parkland'da halk için gösterilecek.

Hafta sonu, 5 Haziran Pazar günü ülke çapında 200.000'den fazla etkinliğin gerçekleşmesi beklenen Büyük Jübile Öğle Yemeği ile sona erecek. Aynı gün ayrıca Kraliçe'nin saltanatının hikayesini anlatmak için tasarlanmış, dansçılar, bandolar, askerler ve kilit işçiler Londra sokaklarına dökülen bir Platin Jübile Yarışması olacak.

Haziran kutlamalarından sonra ne olacak?

Neyse ki kutlamalar burada bitmeyecek. Temmuz ayından itibaren, Kraliçe'nin saltanatının en önemli anlarını anan üç özel gösteri - tahta çıkışından ve taç giyme töreninden önceki jübilelerine kadar - kraliyet konutlarında sahnelenecek. Buckingham Sarayı'ndaki devlet odalarının yaz açılışında, Kraliçe'nin Dorothy Wilding tarafından çekilen ilk portreleri, oturmalar için giydiği muhteşem mücevherlerin yanı sıra sergilenecek. Windsor Kalesi'nde ziyaretçiler, 1953'te Westminster Abbey'de giyilen taç giyme töreni elbisesini ve  cübbesini görebilecekler. Bu arada, Holyroodhouse Sarayı'nda Kraliçe'nin Gümüş, Altın ve Elmas Jübilelerinden gelen kıyafetleri sergilenecek.

Tüm kraliyet ailesinin Platinum Jübile kutlamalarına katılması bekleniyor mu?

Prens Charles, Cornwall Düşesi ve Cambridge Dükü ve Düşesi de dahil olmak üzere kraliyet ailesinin en kıdemli üyelerinin çoğu etkinliğe katılması bekleniyor. Birçok spekülasyondan sonra, Sussex Dükü ve Düşesi'nin kutlamalara çocuklarıyla katıldığı ve ABD'ye taşınmalarından bu yana ailecek ilk kez İngiltere'ye geldiklerini de gördük. Ancak Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada, 2 Haziran'daki Trooping of the Color'ın balkonunda yalnızca Kraliçe ve "şu anda Kraliçe adına resmi kamu görevlerini üstlenen kraliyet ailesi üyelerinin" görüneceği doğrulandı. Buna Galler Prensi, Cornwall Düşesi, Cambridge Dükü ve Düşesi ve çocukları, Wessex Kontu ve Kontesi ve çocukları, Prenses Kraliyet ve Amiral Sir Timothy Laurence, Gloucester Dükü ve Düşesi, Kent Dükü ve Prenses Alexandra, ancak Prens Harry, Meghan veya Prens Andrew değil. Ancak ikincisinin, diğer Jübile etkinliklerinde ailenin yanında görünmesi muhtemel.

Kraliçe tarihteki en uzun süre hüküm süren hükümdar mı?

Henüz değil. Lihtenştaynlı Johann II ve Taylandlı Bhumibol Adulyadej 70 yıldan fazla hüküm sürerken, Fransasız Louis XIV 72 yıldan fazla bir süre tahtta oturdu. Bununla birlikte Kraliçe, 2024'teki ikincisinin rekorunu geçebilir ve bu kesinlikle kutlamaya değer başka bir dönüm noktası olacaktır.

ETİKETLER: KRALİÇE ELİZABETH , PLATİNUM JUBİLEE