EN VOGUE
EN VOGUE

16 Kasım 2021

Etel Adnan'a Veda

otel adnan

Etel Adnan, Poids du Monde V, 2016

Lübnan asıllı şair, ressam, yazar, senarist ve entelektüel Etel Adnan, 96 yaşında, Paris’te hayatını kaybetti. Ölüm haberini kendisi gibi sanatçı olan partneri Simone Fattal duyurdu. 

1925'te Beyrut'ta Rum bir anne ve Suriyeli bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Adnan, 1949’da Sorbonne’da burslu felsefe okumak için Lübnan’dan ayrılarak, 24 yaşında Paris'e taşındı. Birkaç yıl sonra, Kaliforniya’ya yerleşmeden önce Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve Harvard’da felsefe alanında lisansüstü çalışmalar yapmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Orada, San Rafael’deki Dominik Koleji’nde sanat felsefesi üzerine bir ders de dahil olmak üzere öğretmenlik yaptı.

otel adnan

1959’da resim yapmaya başladığında 34 yaşındaydı. Beyrut’a 1972’de döndü ve farklı gazetelerde kültür editörlüğü ve gazetecilik yaptı. Ressam ve heykeltraş Simone Fattal’le de bu dönemde tanıştı ve ortak bir atölyede çalışmalarına devam ettiler.

En ünlü edebi eserlerinden biri, Marie Rose Boulos karakterine odaklanan 1977 tarihli Sitt Marie Rose romanıydı. Birçok dile çevrildi ve Fransız-Arap Dostluk Ödülü'nü kazandı.

Etel Adnan, beklenmedik bir şekilde 14 Kasım 2021 Pazar günü Paris'te vefat etti. Ölüm nedeniyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

ETİKETLER: ETEL ADNAN