13 Kasım 2020

The Queens Gambit Kostümlerindeki Saklı Mesajlar

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Queens Gambit

Walter Tevis’in aynı isimli romanından yola çıkarak hayata geçirilenThe Queen's Gambit, bizleri 60’lı yıllara doğru götürürken satranç dâhisi Beth Harmon’ın değişen hayatına tanıklık etmemizi sağlıyor. Kentucky’de başlayan hikayenin kahramanı Beth, erkeklerin egemen olduğu bir toplulukta yeteneklerini ve zekasını kanıtlamaya çalışırken, karakteri canlandıran Anya Taylor-Joy rolünün hakkını gerçekten veriyor. Aslında diziyi hikayesiyle birlikte ilgi çekici kılan, Beth Harmon’ın moda yolculuğu... Yedi bölümlük dizinin başlangıcında Beth’in üniformalı öğrencilik yıllarını görsek de, stil evrimi onu evlat edinen annesi Alma Wheatley’le gittiği New York’taki bir mağazayla başlıyor. Ardından Meksika ve Paris gibi şehirlerde katıldığı satranç turnuvalarıyla da bu stil yolculuğu devam ediyor. Zira Beth, çocukluktan çıkıp genç bir kadın halini alıyor. Beth’in stiliyle ilgili en çarpıcı şeylerden biri ise, evde tek başına satranç oynarken bile bir tarz olabilmesi… The Queen's Gambit’in kostüm tasarımcısı Gabriele Binder’ın bu seçimlerinin arkasında ise gizli detaylar saklı.

Queens Gambit

İlham kaynakları

50’li yılların tarzına atıfta bulunabilmek için Gabriele Binder, Jean Seberg'ü aklının bir köşesinde tutarken, Beth’in New York görünümü söz konusu olduğunda Edie Sedgwick’ten ilham almış. Ayrıca karakterin benzersiz ve retro bir görünüme sahip olması da dikkat edilen başka bir husus.

Pierre Cardin'e saygı duruşu

Beth’in Paris turnuvasında giydiği siyah ve kahverenginin hakimiyetindeki elbise, kostüm tasarımcısının favorilerinden. Bu elbise, Pierre Cardin'e bir saygı duruşu niteliği taşıyor ve Binder’a göre artık var olmayan bir zarafeti temsil ediyor.

The Queens Gambit

Beth’in geçmişle bağları

Diziyi izleyenler daha iyi bilecektir ki, birinci bölümde Beth, üzerinden annesinin işlemesi bulunan açık renk bir elbise giyiyor. Bu elbisenin rengi, Gabriele Binder’a göre ev duygusunu temsil ediyor. Beth’in geçmişi ve annesiyle bağ kurduğunu, kaybettiği evine dönüşünü simgelemek adına Moskova'daki son turnuvasında aynı renk bir elbiseyle karşımıza çıkıyor. Binder, bu rengi sonunda Beth’in kendine güvendiğini ve annesinin yanında olduğunu göstermek için kullanmak istemiş.

The Queens Gambit

Satranç kraliçesi

Beth’in final sahnesinde beyazlar içindeki görünümünün arkasında muhtemelen hiçbirimizin tahmin edemediği bir fikir yatıyor. Onun artık satranç tahtasında bir kraliçe olduğunu simgelemek için böyle bir kombinasyon tercih edilmiş.

Kostümlerin sergi yolculuğu

The Queen’s Gambit’in beğenilen kostümleri, şimdilerde Brooklyn Museum’da 13 Aralık’a kadar sanal olarak ziyaret edilebiliyor.

ETİKETLER: THE QUEENS GAMBİT , ANYA TAYLOR-JOY , NETFLİX , MODA