01 Aralık 2020

Savaşçı Ruh: Paloma Elsesser

YAZI: BERİL TÜRKMEN

Paloma Esseler

Fotoğraf: Cass Bird

Londra’da Afro-Amerikan bir anne ve Şili - İsviçre kökenli bir babanın çocuğu olarak 1992’de dünyaya geldi. Los Angeles’ta büyüdü, 2010’da edebiyat ve psikoloji okumak için New York’a gitti. Ancak New York macerası Elsesser için kısa sürdü. Hayatını ve gelecek planlarını gözden geçirmek için Los Angeles’a döndü, bir sokak giyim mağazasında çalışmaya başladı. Belki de bugünkü kariyerini ona getiren Instagram hesabını, işte bu mağazada çalışırken açtı.

2013’te geri döndüğü New York’ta stylist bir arkadaşının tavsiyesiyle, üniversite okurken kendine finansal destek sağlamak adına modellik yapmaya başladı. Yıldızının ilk parladığı an ise, makyaj sanatçısı Pat McGrath’in, yeni çıkaracağı bir ürünün çekimi için Instagram’dan keşfettiği Paloma’yı model olarak kullanmaya karar vermesi oldu. Instagram’daki bilinçli, duyarlı ve yüksek sesli tavrı, onu herhangi bir büyük beden model olmaktan öteye, bir ilham perisine dönüştürdü. Proenza Schouler, Nike, Fenty Beauty, Glossier kampanyalarının yüzü oldu. Günümüze biraz daha yaklaşırsak, 2020 Sonbahar/Kış sezonunda Alexander McQueen, Eckhaus Latta, Fendi, Ganni ve Lanvin gibi birçok markanın podyumunda yürüdü. 

Paloma Esseler

Uzun yıllar boyunca sıfır bedeni yücelten, basmakalıp görünümlerin kabul gördüğü, gerçekçilikten uzak ve sadece bazı kadınların temsil edildiği yüksek moda sahnesi yenilerde yörünge değiştirmeye başladı. Endüstrinin bu yeni bakış açısını benimsemesi ve bu duyarlılık mertebesine yükselebilmesinde Elsesser ve tıpkı onun gibi savaşan, sesini duyurmaktan korkmayan, sektör dayatmalarına ayak direyebilen ve özünde olduğu gibi davranmaktan vazgeçmeyen isimlerin etkisinin çok büyük olduğunu unutmamak gerek. Elsesser, uğruna bir savaş sürdürdüğü ve çok da şikayetçi olduğu sistemin bir parçası olmayı neden kabul ettiğini de şu sözlerle açıklıyor: “Şimdiye kadar kariyerimin her alanında odağımı korumayı başardım ama aynı zamanda karşıma çıkan fırsatlara da kafamı çevirmedim, aksine onlara yöneldim. Hizmet unsurundan yararlanmam gerekiyor. Podyumun tarihsel olarak işleyiş şekli hakkında şikayetlerim varsa ve bana sunulan fırsatlar bir şeyleri değiştirmek için sağlanıyorsa, korkuma veya deneyim eksikliğime rağmen bunları üstlenmem gerekir. Bu işi yapmak istiyorum ki bir gün şikayet etmek zorunda kalmayayım.” 

ETİKETLER: PALOMA ELSESSER , MODEL , DEFİLE , DİVERSİTY