13 Mayıs 2022

Podyumdan Güneşe

RÖPORTAJ: BERİL TÜRKMEN

hailey bieber

Yeni nesil süpermodel gustosunu karakterli, fonksiyonel ve konforlu güneş gözlükleriyle buluşturuyor.

Hailey Bieber bugün bir model ya da it-girl olmanın ötesinde moda otoritesi mertebesinde. Giydikleri ve taktıkları modaseverlerin alışveriş listesine ışık hızıyla ekleniyor, her kombinasyonu sosyal medya mecralarının spot ışıkları altında yerini alıyor. Hâl böyleyken onu giydiklerini sadece taşıyan bir isim olarak görmek zor zira yeni nesil süpermodel gustosu, kişisel stili ve tavrıyla da ilham veriyor. Vogue Eyewear ile işbirliğinde hazırladığı güneş gözlüğü koleksiyonu ise Hailey Bieber onaylı aksesuarları direkt olarak stilimize taşıma imkanı sunuyor. Süpermodelle Vogue Eyewear için hazırladığı koleksiyonu ve stilini konuştuk.

Bize kariyerinizdeki dönüm noktalarından bahsedebilir misiniz? Bugünkü konumunuza gelmenin ardında yatan hikayelerden…
Aslında bir değil, küçük küçük birkaç dönüm noktası var. Modelliğe 2014’te başladım ve zamanla işler epey ciddiye bindi. 2016’da büyük markalar için objektif karşısına geçmeye başlamıştım bile. Şanslıydım çünkü kariyer yolları benimkiyle benzer arkadaşlarım daima yanımda oldu, bana rehberlik ettiler.

Günlük rutininiz nasıl? Hailey Bieber bir gününü nasıl geçirir?
Her sabah sekiz gibi uyanırım. Ardından cilt bakımı yaparım; nemlendiricimi, güneş koruyucumu sürerim. Güneş koruyucumu sürmeden evden dışarı asla çıkmam. Makyaj yapmayı ise genellikle pek tercih etmiyorum ama eğer küçük, tatlı bir akşam yemeğine gideceksem ya da tazelenmiş görünmek istediğim bir Zoom toplantısına katılacaksam biraz kapatıcı, biraz allık, biraz highlighter, maskara, dudak nemlendiricisi ve kaş sabitleyici kullanırım. Kahvaltım hızlıdır, sonrasında o gün ajandamda ne varsa işe koyulurum. Gün sonunda ise kendim için zaman yaratmaya çalışırım. Mumlar ve banyo tuzları eşliğinde banyo yapmayı çok severim mesela. Akşam dokuz sularında ise uyumaya giderim.

Kişisel stilinizi nasıl tanımlarsınız?
Hem konforlu hem stil sahibi parçalar giymeye meyilliyim. Renklerde tezat yaratmayı ise gerçekten çok seviyorum. Bence bir kombinasyon yaparken vücudunuzu iyi tanıyor olmanız çok önemli. Bu şekilde size kendinizi daha iyi hissettirecek kalıpları, parçaları, tasarımları seçebilirsiniz. Ben de günlük hayatımda yalın görünse de göze çarpabilecek eşleştirmeler yapıyorum, aksesuar kullanmaktan da geri durmuyorum.

hailey bieber

Gardırobunuzun olmazsa olmaz parçaları nelerdir?
Mükemmel postal botlar, zımba detaylı bir deri ceket, kaşmirden oversize bir hırka, iyi kesime sahip bir skinny jean, yalın bir tişört ve tabii ki karakterli bir güneş gözlüğü.

Evet, sizi daima güneş gözlükleriyle görmeye alışkınız. Bu aksesuarlar stilinizde nasıl bir rol oynuyor?
Güneş gözlükleri, stilimi tamamlarken kendimi ifade etmemi sağlayan vazgeçilmez aksesuarlarım. Bence bu parçalar stilinize kişisel bir dokunuş katıyor. Giydiklerinizi terfi ettiriyor, her şeyin daha cool görünmesini sağlıyor. Şahsen kimi zaman daha radikal ve renkli modelleri tercih ediyorum ama öncelikli seçimim genelde siyah çerçevelerden yana zira bunlar size yanlış yapma imkanı tanımaz.

Bu noktadan anlıyoruz ki bir güneş gözlüğü markasıyla işbirliği yapmak için biçilmiş kaftansınız. Öyle ki Vogue Eyewear’ın marka elçisi ve kreatif partneri oldunuz. Bize bu birliktelikten bahseder misiniz?
Bence güneş gözlükleri her görünümü bir adım öteye taşımaya muktedir olduğundan dolayı oldukça önemli parçalar. Vogue Eyewear herkesin kendi gustosuna uygun bir parça bulabileceği bir marka ve bu işbirliği benim için gerçekten çok özel, çünkü mükemmel bir ekiple çalıştım. Hem avangard ve eğlenceli hem de oldukça doğal hissettiren çerçeveler tasarlama fırsatı buldum. Koleksiyondaki her modelin özel bir logosu var ve tasarıma has bir kılıfla geliyor.

Peki koleksiyonun ardındaki kreatif hazırlık süreci nasıldı?
Aylar boyunca Vogue Eyewear ekibiyle birlikte bu koleksiyon için çalıştık. Beni ve stilimi kusursuz biçimde yansıtan parçalar tasarlayabilmek önceliğimizdi. İlk başta tedirgin ve heyecanlı hissettiğim oldu ama sayısız eskiz ve tasarımdan sonra tam da istediğim gibi minimal ama avangard bir koleksiyon çıkardık.

Bu koleksiyonda nasıl tasarımlar görüyoruz?
Dört farklı güneş gözlüğü sunuyoruz. Tasarımların siluetlerini tasarlarken her stile eşlik edebilmelerine odaklandım. İki model parlak asetattan yapıldı. Daha keskin siluetleri ve benim de çok sevdiğim geniş saplarıyla öne çıkıyor. Diğer iki tasarımı ise günlük hayatımda da tercih ettiğim metalden tasarlayarak köprü kısmına çok sevdiğim vintage görünümlü işlemeler ekledik.

Muhtemelen bütün modeller bebeklerinizdir ancak bir favoriniz var mı diye sormak istiyorum. Gerçekten de hepsi benim bebeklerim! Seçmek çok zor çünkü tasarım sürecinde inanılmaz hassastık. Doğruluğundan yüzde 100 emin olmadığımız hiçbir adım atmadık. Metal modelleri hafifliğinden ve cool duruşundan dolayı seviyorum ama kalın saplar ve geometrik hatlar da “İşte bu Hailey!” dedirtiyor.

Türk kadınları da stilinizi yakından takip ediyor. Sizin de takip edip stilini beğendiğiniz Türkler var mı?
Öncelikle çok teşekkür etmek isterim. Türkiye’deki bütün hayranlarıma Vogue Türkiye aracılığıyla sevgilerimi yolluyorum. Dünyaca tanınmış fotoğrafçı Mert Alaş’la birlikte Versace çekimini gerçekleştirdik ve benim için mükemmel bir tecrübeydi. Raisa Venessa’dan da giydiğim tasarımlar var, severek takip ettiğim bir marka. Son zamanlarda birçok genç Türk tasarımcı dünyaya açılıp isimlerini duyurdu. Hepsinin işlerini takip etmekten heyecan duyuyorum.

Peki 2022 İlkbahar/Yaz sezonu için Vogue Türkiye okuyucularına vereceğiniz stil tavsiyeleri var mı?
Neon renk blokları sezon itibariyle geri dönüş yapıyor. Tavsiyem stilinize uyacak neon bir parça edinmeniz. Benim planım bu trendi stilimi tamamen değiştirmeksizin, küçük nüanslarla günlük kombinasyonlarıma entegre etmek. Mesleğim gereği trend’leri daima takip ediyorum ama stil dediğimiz kalıcı ve öznel olmalı.

 

ETİKETLER: HAİLEY BİEBER , VOGUE EYEWEAR