18 Temmuz 2020

Görülenin Ötesinde: Doğa Dostu Keten

YAZI: BERİL TÜRKMEN

20-07/15/hermes.jpg

Hermes İlkbahar/Yaz 2020

Serin tutuyor, en kırışık haliyle bile şık ve karizmatik görünüyor. Ancak alametifarikası bunların da ötesinde. Keten, böcek ilacı ya da gübreye ihtiyaç duyulmadan, kotona kıyasla çok daha az miktarda su ile yetişen keten bitkisinden üretilen bir kumaş. Dünya üzerindeki su kaynaklarının giderek azaldığı gerçeği, özellikle pandemi sonrasında moda dünyasını daha büyük sorumlulukla üretmeye ve bizleri hassasiyetle tüketmeye çağırırken, sürdürülebilirliğiyle de öne çıkan bir doku keten.

20-07/15/gucci_20sb362.jpg

Gucci İlkbahar/Yaz 2020

Bu yolda bir adım atın ve satın alacağınız parçaların kumaşlarının hangi materyallerden üretildiğine bu gözle de bakın. Ketenin yaz koleksiyonlarındaki varlığı, yüksek moda ile sürdürülebilirlik arasındaki iletişimi güçlendiriyor. Prada, Salvatore Ferragamo, Alexander McQueen, Miu Miu, Gucci ve Jacquemus, bu kullanışlı ve karakterli doğa dostu materyale 2020 yazında başrolü verenlerden.

20-07/18/prada.jpg

Prada İlkbahar/Yaz 2020

İlkbahar/Yaz defilesinin açılışını yapan Freja Beha Erichsen’in taşıdığı kalem etekle başlayan Prada’nın keten serüveni, koleksiyondaki blazer ceketler, klasik kesim pantolonlar ve bele oturan midi elbiselerle devam etti. Paul Andrew, kreatif direktörü olduğu İtalyan modaevi Salvatore Ferragamo için tasarladığı dördüncü koleksiyonda ketene geniş yer verdi. Keten, Veronika Kunz’un bu podyumda giydiği kolları dirsek hizasında, toprak tonlarındaki düz kesim tulum ve Rebecca Longendyke’ın taşıdığı beyaz yakalı mavi blazer ceketle radarımıza girmekle kalmadı; farklı dokuma teknikleriyle keten tasarımların ne derece tok ve kalıplı görünebileceğini de kanıtladı.

20-07/15/alexander-mcqueen-1594800028.jpg

Alexander McQueen

Doğal kaynakların tüketiminde ne yazık ki ön sıralarda yer alan moda sektörünün alışkanlıklarını yeniden sorguladığı günümüzde, keten gibi zamansız dokular; fonksiyonel, konforlu ve şık oluşunun yanı sıra sürdürülebilirlik konusunda hassasiyetle üretilen parçalar her zamankinden daha fazla gündemde. Üretici ve tüketici farkındalıklarının yükseldiği bu dönemde, bireysel olarak attığınız her adımın büyük bir zincirin halkasını oluşturduğunu unutmayın. Yalnız bugünü değil yarını da düşünerek satın alın.

ETİKETLER: 2020İLKBAHARYAZ , TREND , KETEN , SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK