08 Haziran 2019

Bolka Başaran ile Bir Başka İstanbul

EDİTÖR: ZEYNEP SEREN İLKAN

FOTOĞRAF: OSMAN ÖZEL

MODA EDİTÖRÜ: AYDAN SIVACI

DERLEYEN: İREM TANMAN

Şehirde sürekli aynı yerlere gitmekten, aynı restoranlarda yemekten, aynı mekanlarda eğlenmekten sıkıldınız mı? Bu ay sizi bambaşka bir İstanbul'a davet ediyoruz. Bolka Başaran'la şehrin zıtlıklarının tadına varabilirsiniz.

bolka başaran

Defalarca gitsem bile hiç sıkılmadığım yer, Küçüksu Kasrı.

"Benim İstanbul'um Konstantinopolis. Fransız yazar Pierre Loti'nin kitaplarında anlattığı, her millet, din ve mezhepten insanın huzur ve birlik içinde yaşadığı, Doğu'ya bakarken arkasını Batı ya yaslayan bir İstanbul. Soundtrack'inde Tanju Okan var. Renk paleti hüzünlü mavi ve beyaz."

 

İstanbul’un yazı mı, kışı mı?
Erguvan mevsimi ve Eylül ayı.

Gündüzü mü, gecesi mi?
Bütün görmek istemediklerimi örtüp geriye sadece ihtişamlı İstanbul manzarasını ve Boğaz’ı bıraktığı için karı veya gecesi.

Avrupa yakası mı, Anadolu yakası mı?
Gitgide Anadolu yakasına kaymaya başladım.

“Kaçış noktam” dediğin gizli bir mabedin var mı?
Rumelihisarı Babamın orada bahçesi kalenin bahçesiyle birleşen bir evi vardı. İstanbul a dönecek olsam yaşamayı dilediğim büyülü bir yer. Artık babam orada oturmasa da o evin etrafında dolaşmak bana hala huzur veriyor.

En güzel İstanbul manzarası nereden izlenir?
Salacak’ta Kız Kuleli Boğaz manzarasının görülebildiği herhangi bir yerden. Süleymaniye yakınlarında bir kafeden veya Nuri Osmaniye’deki binaların çatısından.


İstanbul’da en iyi yemeği nerede yersin? Favori menünü paylaşır mısın?
Balıkçı Abdullah ta tarama ve günün mezeleri, beyaz peynir, Hintlilerin paratha’sını andıran şahane mısır ekmekleri, lakerda-soğan. Bunların yanı sıra Sunset’in suşi’si kadar, bir esnaf lokantasında yediğim yemekleri de severim!

İstanbul’un en iyi kahvesini neresi yapıyor?
En güzel kim fal bakıyorsa İstanbul un en iyi kahvesini o yapıyor!

Favori kokteylin ve adresi neresi?
Lucca’nın Satsuma’sı.

İstanbul’da mükemmel bir hafta sonun nasıl geçer?
İstanbul da geçen en güzel hafta sonu şehrin kontrastlarıyla dolu olandır: Biraz ihtişamlı, biraz salaş… Evde tahinli pekmezli güzel bir kahvaltıdan sonra tekneli bir Boğaz turuyla başlar. Balıkçı Abdullah’ta bir öğle yemeği ve Anadolu yakasında birkaç saray ve kasır gezisiyle devam eder. Salacak’ta Kız Kulesi’nin hemen karşısında adını bilmediğim bir kafe var. Orada açık havada minderlerin üzerine oturup çay içilir. Ardından Sunset’te suşi yemeye gidilir. Biraz oranın barında takıldıktan sonra arkadaşlarımla bizim eve döner müzik açıp sabahın ilk ışıklarına kadar dans ederiz. O gecenin sabahında Kılıç Ali Paşa Hamamı’na gidilir. Öğle yemeği için tercihen bir esnaf lokantası. Bizim evin yakınındaki Özkonak mesela. Pazar günü Galata Mevlevihanesi’nde gösteri olduğu takdirde kapanış orada yapılır.

Vogue Türkiye okuyucularına pek bilinmeyen veya yeni açılmış bir mekan tavsiye eder misin?
Pandeli. Mısır Çarşısı’nın hemen girişindeki gizli bir merdivenle çıkılan camından çarşının önündeki kalabalığı denizi ve martıları izleyebileceğiniz şahane bir mekan. Patlıcan salatası, dönerli patlıcan böreği ve ağızda dağılan bademli kurabiyelerinin lezzeti tarifsiz! Mekan iki senedir kapalıydı ama yakın zamanda yeniden açılacakmış.

ETİKETLER: BOLKA BAŞARAN , İSTANBUL , ŞEHRE DÖNÜŞ , FAVORİ DURAKLAR , VOGUE TÜRKİYE EYLÜL 2018 , KÜÇÜKSU KASRI , KILIÇ ALİ PAŞA HAMAMI , ÖZKONAK