10 Haziran 2022

Alexander McQueen'den 12 Sanatçıya Yaratıcı Bir Özgürlük Alanı

YAZI: ALİCE NEWBOLD

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Sarah Burton

Alexander McQueen'in Kreatif Direktörü Sarah Burton için yaratıcı yolculuk, sonuç kadar önemli. Her şeyi belgelemek, hikayenin tamamını anlatmak onun için hayati önem taşıyor. Tasarımcının son projesi Process, 12 sanatçıyı 2022 sonbahar öncesi/kış koleksiyonunu kendi dillerinde yorumlamaya davet ederek koleksiyonlarına giren işlere ışık tutuyor. Bu proje Burton'ın yaratıcılığın sayısız perspektiften geldiğine olan inancının fiziksel, somut ve gerçek bir göstergesi aynı zamanda.

Burton, Vogue'a heykeltıraşlara, fotoğrafçılara, ressamlara ve seramikçilere bir mikrofon uzatmasını ve ekibinin çalışmalarını kendi yöntemleriyle yeniden yazmaları için tam bir yaratıcı özgürlük deneyimi vermesini, "Başka bir yaratıcı süreç görmek ilham verici." diyerek anlatıyor ve ekliyor: "Sanat nesiller boyu insanlara ilham verdi, çünkü bu hikaye anlatımı içinde yaşadığımız zamanların bir yansımasıdır. Bunlar her zaman evin kilit anlatıları olmuştur."

Burton, McQueen mağazaları için parçalar yaratan Marcela Correa ve uzun zamandır bir marka ilham perisi olan Guinevere Van Seenus gibi bazı sanatçılarla çalışmış olsa da, son multi-disipliner çalışmaların benzersizliği karşısında şaşırmıştı. McQueen HQ'ya gelen parçaların büyüklüğü hakkında “Bazıları geldi; çok küçük ve değerli, gerçek hazinelerdi ve diğerleri farklı bir şekilde çok daha büyük ve güçlüydü.” diyor. “Özellikle son yıllardaki karantinadan sonra, fiziksel olarak gördüğünüzde şeylerin ne kadar güçlü olduğunu anlıyorsunuz. Giysileri düz ya da ekranda gördüğünüzde de durum aynı; şahsen görüldüklerinde tamamen farklı bir hisleri var - işte o zaman işler canlanıyor."

Her gün ilham bulan bir kadın olan Burton için en çok yankı uyandıran sanat eserini seçmek imkansız. Kişisel ve çoğu zaman büyülü hikayelerin çeşitliliği, ekibinin McQueen'de anlattığı tüm hikayelerle de bağlantılı zaten: "Benim için süreç, bir noktadan diğerine nasıl geçtiğinizin anlatısıdır - tıpkı zihnin çalıştığını gösteren bir fikirler koleksiyonu gibi."

Burton, her sanatçının McQueen'e övgülerinin onun için ne anlama geldiğini Vogue'a anlatıyor:

Sarah Burton

Ann Cathrin
“Ann manzara ve doğadan ilham alıyor ve eskiz yapmıyor ama elleri aracılığıyla iplerle sohbet ediyor. Kendi sürecinden çok dokunaklı, içe dönük ve kişisel bir şey olarak bahsediyor.”

Sarah Burton

Cristina de Middel

"Cristina'nın çalışmaları ev içi yaşam ve kadın kukuletasıyla ilgili konuşmaları animasyonda o kadar güzel çevrilmiş ki, algılanan evcilik geleneğini kırmak için sürrealist görüntüleri kullanmasını çok beğendim"

Sarah Burton

Guinevere Van Seenus

"Guinevere'in evle çok uzun bir bağlantısı var. Hemen McQueen'i hissettiren ışık ve karanlığı kullanma şeklini sevdim. Okul balosu için kendi gümüş elbisesini yapmaktan bahsetti. Aynı zamanda ailevi nesil hikayesinden de etkilendim. Büyükannelerinin nakış sevgilerini aktarması çok etkileyiciydi. Eserinde, fotoğrafçı ve model olmak üzere iki rolü oynaması da benzer şekilde ilginçti. İlham almak için ışığa bakma biçimine bayıldım! Her zaman yankılanan, karanlıktan gelen o ışık..."

Sarah Burton

Hope Gangloff

"Hope denim elbiseyi mimari bir şekilde gördü; ancak koleksiyonları bir araya getirirken renk ve siluete baktığımız gibi, renklerin birlikte nasıl çalıştığına baktı."

Sarah Burton

Jennie Jieun Lee
"Jennie, işinin doğayla nasıl bir işbirliğinde olduğunu ve doğanın kendisinden daha büyük olduğunu tartıştı. Doğal güçlerle çalışmaktan, kendi başına yapabileceğinden daha inanılmaz sanat eserleri üretmesine yardım etmesinden bahsetti.”

Sarah Burton

Adam Leslie

Judas Companion

"Judas ile birlikte onun metamorfoz, koruma ve dönüşüm fikrine çekildim - ilk bakışta hiçbir şey göründüğü gibi değil."

Sarah Burton

Marcela Correa

"Marcela'nın çalışmasının dokunaklı yanı da benim için gerçekten göze çarpıyordu - şeylerin parçalanması fikri ve karantina sırasında insanlarla bağlantı kurmayı nasıl özlediği, bu kopuk bağlantıların hikayesi çoğumuzun aklında yankılanıyor. Bunun onun ilk üç boyutlu resim çalışması olması ve yaratıcılığında yeni bir aşamanın başlangıcı için heyecanlı olması hoşuma gitti.”

Sarah Burton

Annie Powers

Marcia Kure
“Marcia'nın vücudu bir iletişim aracı olarak görmesi, işlemeli elbisemizden markalama fikrini tercüme etmesi ve parçasındaki çizgileri geleneksel vücut resmine bağlaması beni büyüledi. Bedenin bir kitap olması için elbiseyle, elbisenin bedenle birleştiği izlerden bahsetti. Kraliçe Amina'nın tarihi hikayesini yorumlayıp günümüze uygun hale getiren, çok ilham verici, tarihi şu anda olanlarla birleştiren çok katmanlı bir çalışma yarattı. Çalışmasında göze çarpan diğer unsur, tüm bu yetenekli insan topluluklarını - marangozlar ve saç dokumacıları - birlikte çalışmak için bir araya getirme yeteneği. Bir hikaye anlatmak için birden fazla kişinin gerekli olduğunu anlaması beni duygulandırdı, stüdyoda her zaman böyle çalışıyoruz.”

Sarah Burton

Liam Leslie

Marcia Michael
“Marcia çalışmalarıyla elbisenin nakışını yorumladı ve nefesin gücünden, doğanın köklerinin vücuda aktarıldığından bahsetti. Çalışmasının dikişkeri akciğerleri ve nefes almayı temsil ediyor. Ayrıca bitmiş parçanın kalıbı olarak kendi vücudunu kullandı. Bu formun nesilden nesile aktarıldığını (anneden kıza, kız kardeşten kız kardeşe ve arkadaştan arkadaşa aktarılması gibi) ve neredeyse bir ritüel gibi olduğunu anlattı."

Sarah Burton

Beverly Semmes
"Beverly'nin büyük ölçekli çalışmasını ve sarı elbisemizi inanılmaz bir kumaş tablosuyla yorumlama şeklini çok sevdim. Bu çalışma da çok kişisel hissettirdi.”

Sarah Burton

Jackie Nickerson
"Jackie'nin Farm kitabı stüdyoda sürekli bir ilham kaynağı oldu. Son parçasında, doğayla bütünlük içinde hisseden bu inanılmaz yaratığı yarattı. Elbiseyi tamamen değiştirdi. İşini yaratma biçimi McQueen'e çok benziyor, geçmiş bir koleksiyondan bir gösteri parçası gibi."

Sarah Burton

Bingyi
"Son olarak, Bingyi'nin eserinin romantizmi, bir gelinin vücudundan akan bir şelale olduğu fikri olağanüstüydü. Yine doğanın önemini ve onun bir parçası ve kendimizden daha büyük bir şey olduğumuz gerçeğini ifade ediyor."

ETİKETLER: ALEXANDER MCQUEEN , SARAH BURTON