LIVING
LIVING

24 Mart 2021

Işığın Peşinde: 2021’nin Yükselen Trendi Neon Tasarımlar

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

O parlak ve ayırt edici parıltı ortam karanlığını delip geçerek dikkatinizi çekmeyi başarır. Evet, eski dost neon tasarımlardan bahsediyoruz.

neon
Fotoğraf: Urban Outfitters

Neon rüzgârı, 80 ve 90’lardaki gücünü koruyarak çok uzun bir yol kat etti ve günümüze ulaşmayı başardı. Nostalji ve ışıkla gözleri kamaştıran neonlar, duvarları süsleyen sanat eserleri haline gelerek karşımıza çıkıyor son zamanlarda.

Neonların sanat eseri olarak duvarlarımızı süslemesi de yeni bir gelişme değil. Joseph Kosuth ve Tracey Enim gibi isimler 60’lı yıllarda neon kullanımında öncü olarak, başlangıçta vitrinleri süslemek için kullanılan malzemeyi sanat eserlerine dönüştürdüler. Bugünlerde de neon bir esere kavuşmak sandığınızdan daha kolay.

neonFotoğraf: @jennfeldmandesigns

Aslında 2021’de neon ışıkların ve neon temalı dekorasyon ürünlerinin yükselişe geçmesi pek de şaşırtıcı değil. Pinterest, geçen yıl "neon oda" aramalarında yüzde 800 oranında bir artış yaşandığını açıkladı. İç mekânlarınıza kişisel bir dokunuş katarak, sıkıcı ve donuk renkli duvarları renklendirmenin yolu artık led ışıklardan geçiyor diyebiliriz. Evinize ya da ofisinize biraz eğlence ve renk katmak istiyorsanız, sizin için anlamlı bir sözü ya da sevdiniz bir figürü LED ışıklı tabelalarla birleştirebilirsiniz. Neon trendine girmek için pratik ve eğlenceli bir yol olacaktır.

neonFotoğraf: @takethecannoli_

 

ETİKETLER: NEON