LIVING
LIVING

17 Şubat 2021

Evinizin Enerjisini Değiştirecek Renkler

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

renkler
@justinablakeneyhome

Renkler duygu durumumuzu etkileyen oldukça güçlü bir etkiye sahip. Ancak bu etki hepimizde farklılık gösterdiği için kimimizin içini açan bir renk kimimiz için zihinsel renk paletinde bile yer almıyor. Bu yüzden iyi gelen renkleri genele yaysak da özellikle evinizi dekore ederken kendinizle ufak bir çalışma yapıp hangi renk ve tonlarla buluştuğunuzda daha iyi hissettiğinize dair ufak bir iç analiz yapabilirsiniz. Sonuç olarak özellikle bir süredir evlerde ne kadar çok vakit geçirdiğimizi düşünürsek sürekli karşınıza çıkan hatta içinde yaşadığınız renkler size kendinizi iyi hissettirmeli.

renkler
@theartreporter

Daha geniş çapta bakarsak mavi ve yeşil oldukça zengin tonlarıyla en iyi alternatiflerden birini oluşturuyor. Mavinin dinginlik ve güven veren etkisi evinizde de mutlaka kendini gösterirken yeşilin doğayı evinize getiren huzur verici tavrı da kullanabileceğiniz seçenekler arasında.

Mor rengin dikkatli kullanılması konusunda çeşitli fikirler olsa da bu rengin lila gibi açık tonlarının sanatsal gücünüzü arttıracağı söyleniyor. Eğer evinizde sakinleştirici bir hava yakalamak isterseniz pasteller aradığınız cevap olabilir. Toz pembeden uçuk maviye pastellerin bir diğer avantajı ise etrafındaki diğer renklerle uyumu daha rahat yakalamasıdır. 

renkler
Fotoğraf: @jesskettle - @studiomcgee

Bunun dışında ortamı canlandırmak içinse kırmızı, sarı, turuncu gibi renkleri abartıdan uzak bir şekilde tercih ederek evinizde dengeli bir enerji geçişi yaratabilirsiniz. Beyazın ferahlatıcı yanı ise bulunduğu her ortama mutlaka pozitif bir duruş getirecektir. Evinizi tamamen beyaza çevirmek biraz riskli ancak bu renge gereken ilgiyi ölçülü bir şekilde gösterirseniz kendisinin pozitif dönüştürücülüğünü mutlaka hissedersiniz.

Bütün bu saydığımız renklerin hakimiyetini belirlemek de yine sizin zevkinize kalıyor. Duvar renginizde bir değişikliğe giderek evinizin tüm atmosferini değiştirebilir ya da daha temkinli ilerleyip objeleriniz de bu renklere yer vererek ufak alıştırmalar yapabilirsiniz.

renkler
@gustthepoodle

ETİKETLER: DEKORASYON , RENK , STİL , LİVİNG