LIVING
LIVING

02 Ekim 2021

Burcunuz Dekorasyon Stilinizi Nasıl Etkiliyor?

YAZI: VOGUE

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

elsa hosk, astroloji,burçlar,dekorasyon

Fotoğraf: Yulia Gorbachenko, Vogue Rusya, 2021 Mayıs

Astroloji, hayatımızın belirli alanlarında mutlaka kendini gösteriyor. İkili ilişkiler, karakter analizleri ya da geleceğe olan merakımızda iddialı bir yeri var. Elbette kişiliğimizi anlamamıza yardımcı bir rehber olduğu için zevklerimiz konusunda da ipuçları veriyor. Kimimiz gösterişli seçimler yaparken kimimiz daha sade yaklaşımları seviyor. Bu farklılıkları sadece gardırobumuzda değil çok daha geniş bir alan olan evimizde de görmek mümkün. Canlı duvar renklerinden kadife kumaşlara, özel tasarım objelerden dönemsel dokunuşlara yaşam alanımız karakterimizle uyumlanıyor. Burçların genel özelliklerine baktığımız zamansa rahatlıkla bağlantı kurabiliyoruz. Minimalist Başak’tan net çizgileri seven Akrep’e, burcunuzun yaşam alanınızdaki yansımalarını mercek altına aldık.

KOÇ

Element: Ateş

Yönetici Gezegen: Mars

Zodyaktaki ilk burç olan Koç, her zaman yeni ve heyecan verici bir şeylerin başlangıcını temsil eder. Stil sahibi bu burç, kalıcı hamlelerden uzak durarak evini boş bir tuval gibi tutmaya özen gösterir. Sanat eserleri veya aksesuarlar üzerine odaklanır. Böylelikle dekorasyonunu istediği her an kolaylıkla yenileyebilir. Hareketi ve canlılığı temsil eden Koç evinde soğuk renklerden ve donuk atmosferlerden kaçınır. Zamansız nötr renkler kullansa da bunu eğlenceli bir turuncu ya da göz alıcı bir maviyle dengelemek isteyecektir. Koç için iyi bir ev, geniş ve açık alanlar kadar içine çekilebileceği gizli sığınaklardan oluşur.

BOĞA

Element: Toprak

Yönetici Gezegen: Venüs

Aşkın ve lüksün gezegeni Venüs tarafından yönetilen Boğa, evinde de romantik bir atmosfer yaratmayı sever. Krem, yumuşak pembe, bakır tonlarından ilham alan bu burç, dekorasyonda zarif yaklaşımları tercih eder. Kalite onlar için çok önemlidir ancak listenin başında rahatlık gelir. Kaşmirler, kadifeler ve ipekler dokunsallığı seven Boğa burcu için ön plandadır. Gösterişten yana olan tavrıyla da görkemli mobilyalar, aynalar ve büyük avizelerden oluşan sofistike bir Fransız stili mutlaka ilgisini çeker.

İKİZLER

Element: Hava

Yönetici Gezegen: Merkür

İkizler’in değişken yapısı ve açık zihni onların yaratıcı olmasını sağlar. Her şeyi deneyimleme arzusuyla dünyaya gelen bu burç kendi gibi evini de hatıralarla doldurmayı sever. Evlerindeki her odanın farklı bir havası vardır. Belirli bir tarzda ilerlemek yerine sevdiği her şeyi tek bir noktada toplamayı tercih eder. İkizler’in evi canlı renkleri yansıtan objeler ve duvar dekorasyonuyla doludur. Teknoloji gezegeni Merkür’ün devreye girmesiyle bu burç teknolojik aletler konusuna ayrıca dikkat eder ve yenilikleri es geçmez.

YENGEÇ

Element: Su

Yönetici Gezegen: Ay

Ev, Yengeç’in güvenli alanıdır. İlginç olduğu kadar rahat mekanlara çekilen bu burç, tasarım objelere karşı ayrı bir ilgi gösterir. Bu yüzden nadir bulunan antikaları ya da farklı tasarımları bulma konusunda özel bir yeteneği vardır. Kendi koylarına ihtiyaç duyan bu yaratıcı ruhlar genellikle gümüş, açık pembe ve mavinin dokunduğu nötr renk paletlerini tercih eder. Yengeçlerin aynı zamanda el emeğine olan tutkusu onları alışveriş merkezlerinden çok yerel dükkanlara yönlendirir.

ASLAN

Element: Ateş

Yönetici Gezegen: Güneş

Aslanların evi de tıpkı kendileri gibi göz alıcıdır. Pahalı kumaşlar ve derin renklerden oluşan yaşam alanları altın rengin dokunuşuna da ihtiyaç duyar. Büyük kanepeler, rahat minderler onlar için önemlidir. Aslanların da temel yaklaşımı keyfe dayalıdır ve bunu yakın çevresiyle paylaşmayı çok sever. Bu yüzden bu burcun evine gittiğiniz zaman iyi bir ev sahibiyle karşılaşırsınız. İddialı objeler, lüks yansımalarla çevrelenen Aslan’ın yaşam alanı aynı zamanda rahatlığı da ön planda tutan bir krallıktır.

BAŞAK

Element: Toprak

Yönetici Gezegen: Merkür

Pratik Başak’ın evi onun netliğe ve sadeliğe olan tutkusunu yansıtır. Organize olmaya son derece önem veren bu burç yaşam alanına giriş yaptığı an rahatlamak ister. Titizliğiyle bilinen Başaklar temizliğini zorlaştıracak fazla eşyadan hoşlanmaz. Ayrıca yine temizliği zor olduğu için açık renklerden ve zahmetli yüzeylerden kaçınır. Başak burçlarının evi ilk bakışta çok sıcak görünmese de kesinlikle zarif ve huzurlu bir havası vardır. Kendisi ayrıca dekorasyon konusunda tam bir minimalizm ustasıdır.

TERAZİ

Element: Hava

Yönetici Gezegen: Venüs

Venüs’ün yönettiği Terazi pahalı şeylere ilgi duyar. Hayatları ve evleri müzik, sanat ve hatıra objelerle zenginleştirilmelidir. Her ne kadar lüks detayları ve kumaşları sevseler de zarafet ve sükunet dengesi olan evleri tercih ederler. Terazi çok fazla alandan ve gösterişten hoşlanmaz. Renk paletinde şampanya pembesi, leylak ve açık griler bulunan bu burç dingin ve sıcak bir atmosfer yaratmayı hedefleyecektir. Venüs’ün sahip olduğu zarif vizyonu sayesinde de bir Terazi’nin evinde çok büyük ya da kaba hatlı bir şey görmeniz oldukça zordur.

AKREP

Element: Su

Yönetici Gezegen: Plüton

Akrepler tutkulu ve ne istediğini bilen burçlardandır. Bu yüzden trendler veya yapay dekorlar ilgisini çekmez. Evinin karakterini yansıtmasını ister. Tarihe olan düşkünlüğü sayesinde de gotik ya da endüstriyel mimariye çekilmeleri hayli olasıdır. Zümrüt yeşili ya da erik moru gibi renkleri tercih ederken ahşap ve ipek gibi karışık dokunuşlardan hoşlanır. Akreplerin evinde sık bulunan detaylardan biri de bitkilerdir. Doğaya düşkün olan bu burç mutlaka yaşam alanında da bu havayı görmek ister.

YAY

Element: Ateş

Yönetici Gezegen: Jüpiter

Seyahat ve özgürlük düşkünü Yay’ın evi de kendine benzer. Yaptığı seyahatlerden topladığı anıları ve sevdiği şeyleri göstermeyi sever. İkizler gibi Yay’ın da stilini sınıflandırmak zordur. Bohem etkiler ve doğal görünümlerden hoşlanan bu burç el yapımı malzemelere de ilgi duyar. Özgürlük onun için önemli olduğundan dış mekan tasarımları daha çok ilgisini çeker. Bir Yay evini seçerken büyük balkonların ya da terasların varlığını kesinlikle ön plana koyar. Felsefe ve öğrenmeye açık yapısı sayesinde de bir Yay’ın evinde çok fazla kitap bulmanız mümkün.

OĞLAK

Element: Toprak

Yönetici Gezegen: Satürn

Zamansız bir stil anlayışına sahip Oğlaklar geleneksel detaylardan da referans alır. Büyük gardıroplara, deri kanepelere yer verdiği gibi kristallerle ya da çinilerle dolu görkemli dolapları da beğenirler. Trendlerden çok pratik, güvenilir ve ekonomik tasarımları tercih ederler. Ancak buna rağmen el işçiliğine ve özenli yaklaşımlara çok değer verdiği için bu noktada harcama yapmaktan kaçınmazlar. Klasik ve iç açıcı bir stile sahip olan Oğlaklar zamana meydan okuyan atmosferleri severler.

KOVA

Element: Hava

Yönetici Gezegen: Uranüs

Her ne kadar sosyal görünse de Kovalar enerjilerini tazelemek için yalnızlığa ihtiyaç duyar. Bu da evlerinin huzurlu ve dingin olması anlamına gelir. Okyanus mavisi, yeşil ve çivit mavisi gibi renkler bu burcun ilgisini çeker. Avangard ve alışılmışın dışında bir stile sahip olan Kovalar sanatsal yansımaları da evine dahil eder. Kendi dokunuşlarını da göstermeyi sevdikleri için evleri elle boyanmış detaylar veya kendi yaptığı objelerle doludur. Uranüs sayesinde vizyoner bir bakış açısı olduğu için de yaşam alanında geleceği temsil eden detaylar bulunur.

BALIK

Element: Su

Yönetici Gezegen: Neptün

Hayaller ve fikirlerle dolu Balık burcu aynı Kova gibi enerjisini yenilemeye ihtiyaç duyar. Spiritüel yanları gelişmiş olduğu için Balıkların evi kristaller, aromalar ve mumlarla çevrili olabilir. Buna ek olarak bitkileri, loş lambaları ve rahat mobilyaları sever. Sadeliği anahtar olarak gören bu burç hayal gücüyle öyle zevkli bir dekorasyon yeteneğine sahiptir ki aynı anda hem iddiasız hem de gösterişli olmayı başarır.

ETİKETLER: DEKORASYON , ASTROLOJİ , ELSA HOSK , STİL , LİVİNG