27 Mayıs 2015

Uyuyarak Kilo Verin

YAZI: GÖZDE ATAKOĞLU

uyku

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Amerikan Kalp Sağlığı Derneği’nin Cilt Bakımı ve Beslenme, Fiziksel Aktivite ve Metabolizma üzerine yaptığı yıllık araştırma raporuna göre uyku eksikliği (normalden 2 saat eksik uyku) ertesi gün içerisinde 550 kcal daha fazla almamıza neden oluyor. Eğer ki ertesi gün fiziksel aktivite gibi kalori yakımını hızlandırıcı bir durum söz konusu değilse, bu durum çok kısa bir sürede hızla kilo almamız anlamına geliyor. 

Bu konuda kuşkusuz en iyi örnek; uykusuzlukla boğuşan loğusa anneler. Kilo vermekte zorlanmalarının başlıca nedenlerinden biri gece boyunca yeterli ve deliksiz bir uyku çekememeleri. Chicago Üniversitesi’nin obezite üzerine yaptığı araştırmada, az uykunun obeziteyi tetiklediği ve bu durumun çocukluk yıllarından süre geldiğini gösteriyor. Fiziksel olarak bu durumun açıklanmasında ise yine hormonlar suçlu. 

Uyku zayıflama hormonunu tetikliyor  

Açlığın tetiklenmesinden sorumlu Grelin isimli hormon, P-D1 hücreleri tarafından üretiliyor ve midenin derinlerinde yer alıyor. Kısaca mideden beyine açım sinyalini o yolluyor. Leptin ise yağ hüclerinde bulunuyor. Yeterli yağ seviyesi dolduğunda beyne hipotalamus aracılığıyla sinyal göndererek "Aç değilim daha fazla enerji alma!" diyen, tokluğumuzdan sorumlu hormon. Yeterli uyku çekemeyenlerde bu hormon düşüşe geçiyor ve açlık hissi yaratıyor. Grelin ise tam tersi artıyor. 

Ertesi gün etkisi 

Vücut uykusuz geçen bir gecenin ardından ertesi gün, yorgunluğunu kapamak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor böylelikle diyet yapmak veya akşamüstü saatlerinde tatlı yememek imkansız bir hal alıyor.

Kilo vermek için ne kadar uyumalı?

Vücudun kendi doğal işleyişini sürdürmesi, organizmanın sağlıklı şekilde hormonları çalıştırması için bir yetişkin en az 6 -9 saat arası uyuması gerekiyor. Uyku ve kilo kontrolü ilişkisinde bir diğer dikkat etmek gereken nokta da, uyku saatlerine yakın yenen yemekler. Uykudan en az 2 saat önce kuralını akılda tutmak gerekiyor zira uykudan hemen önce yenen en masum yemeğin bile, metabolizma uyku sırasında daha pasif bir durumda olduğu için vücut tarafından enerjiye değil yağa çevrildiği de bir gerçek.

ETİKETLER: UYKU , KİLO VERMEK , BAKIM , OBEZİTE , HORMON , DİYET , ENERJİ , YETERSİZ UYKU