10 Ocak 2018

Liposuction Hakkında Bilmeniz Gerekenler

18-01/09/kimkardashian-1515509063.jpg

Fotoğraf: @kimkardashian

Liposuction Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, liposuction hakkında bilmeniz gerekenleri anlattı. 

1.Liposuction nedir?

“Liposuction, diyet ve egzersizle kurtulamadığınız yağları temizleyen estetik tekniğidir. Alanında uzman bir cerrah tarafından genellikle şekillerini düzeltmek için kalça, göbek, uyluk, kalça veya yüze yapılır. Liposuction, ayrıca yüz germe, göğüs dikleştirme gibi diğer estetik ameliyatlarıyla birlikte de yapılabilir.”

2.Herkes liposuction yaptırabilir mi?

“Liposuction, zayıflatma estetiği değildir. Selülit tedavisi de değildir. Ayrıca minimal invazivli bir cerrahi tekniktir. Bu yüzden genel sağlığınızın yerine olması gerekir. Vücut kitle indeksinin %30’luk diliminde olmanız yani ideal kilonuza yakın olmanız tavsiye edilir. Sağlam ve esnek bir cilde sahip olmak önemli. Sigara içmemelisiniz. Kan dolaşımı ile ilgili sağlık sorunlarınız varsa veya kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı veya zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa prosedürden önce alanında uzman doktorlarınızdan onay almanız gerekir. Ayrıca cerrahınıza sahip olduğunuz alerjileri ve aldığınız ilaçlar hakkında bilgi verin. Ameliyattan birkaç hafta önce kan incelticileri ve bazı ağrı kesiciler gibi ilaçları almayı bırakmanız önerilir.”

3.Estetik süreci nasıl geçiyor?

“İşlemin yapıldığı gün evinize gidersiniz. Siz eve götürmesi için bir yakınınızdan destek olabilirsiniz. Liposuctiona başlamadan önce, doktorunuz vücudunuzun tedavi edilecek alanlarını işaretler. Öncesi ve sonrası karşılaştırmalarını yapmak için daha sonra kullanmak üzere fotoğraflarınızı çekebilir. Sonra, genel anestezi alırsınız ya da lokal anestezi de uygulanabilir. Lokal anestezi uygulanırsa işlem sırasında hiçbir şey hissetmez ama uyanık kalırsınız.”

4.Tek bir liposuction mi var?

“Teknik açıdan birbirinden farklı birçok liposuction türü bulunur. Fakat hepsinin ortak noktası, vücudunuzdan yağ emmek için vakumla bağlantılı, kanül olarak adlandırılan ince bir tüpün kullanılmasıdır. Lazer destekli liposuction olan LazerLipo ya da SmartLipo, en yaygın olarak tercih edilen teknikler arasındadır.”

5.Liposuction estetiğinin iyileşme süreci nasıl?

“Sahip olduğunuz ameliyat türüne bağlı olarak değişse de genellikle hastanede kalınması gerekmez. Yine kullanılan tekniğin türüne ve cilt yapınızın özelliğine göre morluk, şişlik ve ağrı oluşabilir. Cerrahınız, ödemi ve yeni vücut şeklini kontrol etmek için ameliyattan sonra bir süreliğine boyunca bir korse giymenizi isteyebilir. Çoğunluklar birkaç gün içinde işinize ve 2 hafta içinde de normal faaliyetlerine dönebilirsiniz.”

6. Sonuçlar kalıcı olur mu?

“Yağ hücreleri, liposuction sırasında kalıcı olarak çıkarılır. Ancak vücudunuzun farklı bölgelerinde oluşan yeni yağ hücreleriyle kilo alabilirsiniz. Ameliyattan sonra yeni şekli korumak için çok yağsız protein, meyve ve sebze, tahıl ve az yağ içeren bir diyet uygulayın. Ve düzenli olarak egzersiz yamalısınız.”

ETİKETLER: ESTETİK , LİPOSUCTİON , GÜNCEL ÖZTÜRK , BAKIM , GÜZELLİK