08 Temmuz 2018

En Doğal Anti-Aging Uygulaması: Yüz Masajı

YAZI: VALERİE DAYAN

 masaj

Fotoğraf: Cüneyt Akeroğlu, Vogue Türkiye 2014

Los Angeles, Mart ayı. Bir haftalık tatilimin tek Cumartesi günü, alarmımı sabah 7’ye kuruyorum ve hızlıca Brentwood’a doğru yola koyuluyorum. İstikamet, editör Crystal Meers’in, Honey Hi’da yaptığımız matcha pancake’li kahvaltımızda bana şiddetle tavsiye ettiği cilt bakımı uzmanı Joomee Song-Irvin’in küçük ama alabildiğine zen cilt bakım stüdyosu. “Denemek zorundasın, hayatın değişecek!” diyor, Meers. “Joomee’nin yüz masajı en iyisidir. Lady Gaga’nın turnesi iptal olduğundan şu anda LA’de, mutlaka denemen lazım!” Joomee Song-Irvin, Lady Gaga’nın kişisel cilt bakım uzmanı (şarkıcının Netflix’te yayınlanan belgeseli Five Foot Two’da da görünüyor).

Onun masajını deneyimleme fikri, bir cumartesi günü için fazla erken olan randevu saatine rağmen beni cezbediyor. Beyaz masaj yatağına uzandığımda, Song- Irvin, uygulayacağı masaj tekniğinin adını söylüyor: Kaika. “Kaika, Japonca ‘çiçek açmak’ demek. Bir keresinde eski bir müşterim, yaptığım bakımdan 2-3 gün sonra yüzünde çiçekler açtığını söylemişti, isim oradan geliyor. Bu tekniği yıllar boyunca yaptığım araştırmalar, çalışmalar ve aldığım eğitimler sonucunda geliştirdim. Amaç kan dolaşımını tetikleyip, yüzdeki gerginliği rahatlatmak.

İlk olarak enerji akışındaki blokajları tespit ediyorum, sonra da manüel tekniklerimle bunları açıyorum.” Song-Irvin, ilk önce marifetli parmaklarını göz pınarlarıma doğru bastırıyor. Evet, göz pınarlarıma! Canım çok acıyor, sanırım ilk blokaj bulundu. “Uzun süre ekrana bakarak çalıştığını tahmin ediyorum” diyor, bilge bir bakım falcısı edasıyla... “Gözlerdeki blokajlar ve gerginlikler hep ihmal edilir, ancak kan akışı için gözleri rahatlatmak çok mühim.” Seans, yanaklarıma, kulaklarıma, çene kaslarıma, alnıma ve hatta ağzımın içine yapılan masajla devam ettiğinde heyecanım artıyor: Yüzüme sanki çok uzun zamandır ihtiyacını duyduğum fakat bu ihtiyaçtan bihaber olduğum bir şeyler yapıldığını hissediyorum, acaba sonucu ne olacak? “İşlem bittiğinde yüz hatlarının belirginleştiğini ve cildinin sıkılaştığını göreceksin” diyor Song-Irvin. “Kaika masajı, yüzdeki şişkinlik ve enflamasyonu azaltıyor, cildini aydınlatıyor ve bir anlamda yeniden şekillendiriyor.”

Japon asıllı terapistim, masajın sonunda ince eleyip sık dokuyarak seçtiği bakım ürünleriyle cildimi nemlendiriyor (favorileri arasında May Lindstrom Skin, Cosmetics 27 Paris, Hale Cosmeceuticals gibi bitkisel bazlı markalar var). Kalkıp aynaya baktığımda küçük bir şok geçiriyorum: Daha genç görünüyorum ama yaşım zaten 28! Song-Irvin’e bana resmen neştersiz, manüel facelifting yaptığını söylediğimde gülüyor veilk gelenlerin tepkilerinin hep bu yönde olduğunu belirtiyor. Peki, tıpkı spor yaptığımızda vücudumuzdaki kasların çalışması gibi, yüzdeki kasları çalıştıran ve birçok farklı türü olan yüz masajları, doğal anti aging’in geleceği mi; yoksa bana mı öyle geliyor? “Kesinlikle öyle” diyor Song-Irvin. “Hatta geçmişi de... Çünkü yüz masajı aslında 18. yüzyıldan beri uygulanıyor. Hedefim, insanların anti aging algılarını değiştirmek. Söz konusu gençleşme olduğunda, tamir etmeye çalışmaktansa, önlem almaya odaklanmaktan yanayım. Yüz masajı çok güçlü bir önleyicidir, ancak var olan kırışıklıkları sıfırlayamaz.” Eğer botoks, dolgu gibi “kırışıklık sıfırlayıcı” bir işlem yaptıracaksanız, şişkinliğin azalması ve işlemden sonra yüz hatlarınızın ortaya çıkması için, masaj yine çok etkili bir araç.

Song-Irvin, yüz masajının fibroblastları uyararak kolajen oluşumunu ve hücre yenilemesini desteklediğinin, Dr. Peter T. Pugliese’nin 2005 yılında kaleme aldığı Advanced Professional Skin Care, Medical Edition kitabında da vurgulandığını söylüyor. Ona göre her gün 2-5 dakikamızı yüz masajına ayırmanın faydası büyük. “Tabii her bireyin yüz masaj programı farklı olacaktır ancak herkes kulağına masaj yapabilir! Kulaklarda, strese, yaşlanma sürecine ve gerginliğe etki eden 100’den fazla bası noktası var. Kulağınızı yukarı aşağı çekebilirsiniz, içine ve etrafına masaj yapabilirsiniz” diyor ve yarı ciddi uyarıyor: “Nazik olun, kulağınıza masaj yapayım derken, kendi canınızı acıtıp ekstra gerginliğe sebep olmayın!”

Yüz masajı ve yüz egzersizleri, henüz Türkiye’de Amerika, İngiltere (Selfridges’de açılan FaceGym, kısa sürede üç şubeye ulaştı) ve Uzakdoğu kadar popüler değil. Fakat doğal uygulamalara olan ilgi arttıkça, burada da sessiz ama bilinçli fan kulübünü genişletiyor. Yüz yogası deyince akla ilk gelen isim olan Lourdes Çabuk’un kitabı Gençlik Yüz Yogası, Four Seasons Istanbul at the Bosphorus Spa’daki 90 dakikalık cilt sıkılaştırma odaklı Age-Defying Firming Facial, Les Ottomans Caudalie Spa’daki Vinexpert Cilt Bakımı ve Yüz Aküpresür ve Kupa Terapisti Gaye Günay’ın bakımları, Los Angeles uçak biletine iyi birer alternatif.

2006 yılında Thai masajı eğitimi almak üzere gittiği Tayland’da yüz masajıyla tanışan ve bu konuda birçok eğitim alan Günay, çocukluğunda babaannesinin kremini cildine masaj yaparak yedirişini izlediği günlerden de etkilendiğini anlatıyor. “Babaannem80 yaşında ve kardeşlerinin en büyüğü, fakat engenç görünenleri o!” Günay’ın ortalama 50 dakika süren seansları, kişiyi rahatlatan ve cildi temizleyip masaja hazırlayan aromaterapi yağlı yüz buharıyla başlıyor. Daha sonra, Günay’ın her birinin diğerine bağlı olduğunu söylediği omuz ve boyun kasları rahatlatılıyor; ardından baş ve akupresür noktaları üzerinde çalışılıyor. Kupa terapisinde kullandığı doğal yağların karışımlarını kişinin cilt tipine ve ihtiyacına göre kendi hazırladığına dikkat çeken Günay’ın masajları kimi zaman küçük bir ev ödeviyle sonlanıyor. “Kişinin ihtiyacına uygun yüz yoga hareketlerini belirleyip öğretiyorum. Fakat bunun haricinde, yüz kreminizi yüzünüze beş dakika boyunca yerçekiminin tersine doğru uygulamak bile bir başlangıçtır.”

Cildi sıkılaştıran ev ödevi mi?.. Beni hemen gönüllüler listesine yazın!

ETİKETLER: WELLNESS , MASAJ , ANTİ AGİNG , SAĞLIK , VOGUEİNSTAGRAM