03 Nisan 2021

Denemeniz Gereken 14 K-Beauty Trendi

YAZI: EKİN KURBETÇİ

jennie-blackpink-kpop-kbeauty-hera-korea

Fotoğraf: Hera Beauty

10 aşamalı bakım rutinleri, salyangoz özleri, pirinç maskeleri ve dahası: Cilt bakımında viral kosenptler yaratan Güney Kore, güzellik rutininizi yenilemeniz için size ilham veriyor. Sezonun öne çıkan K-Beauty trendlerini derledik.

1- Hanbang İçerikler

Kore eczasında sıklıkla kullanılan bitkisel içerikler artık cilt bakımının da bir parçası. Ginseng kökü ve balık nanesi gibi geleneksel özler yaşlanma karşıtı çözümlerden ciltteki iltihabı uzaklaştırmaya kadar birçok fayda sağlıyor.

2- Centella Asiatica

Centella asiatica ya da daha bilindik ismiyle Cica, hassas ciltlerin popüler kurtarıcısı. Cildi nemlendirip yeniden yapılandıran ve güçlendiren bu yapıtaşı daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için son gözdelerden.

3- Temiz ve Sürdürülebilir

Kore güzelliği de daha sürdürülebilir, temiz içerikli ve vegan dostu olmayı yeni dönemde odak noktasına koyuyor. Minimal formüllere sahip ürünler cildi daha az yoruyor ama etkili sonuçlar veriyor.

4- Nazik Retinol

Cildi fazla yormamayı hedefleyen K-Beauty, etkili sonuçlar veren ancak dikkatli kullanılması gereken retinolü de daha nazik bir biçimde ele alıyor. Bu içerik cildi yatıştıran formüllerin içinde daha az bir oranda kullanılıyor.

5- Cilt Bağışıklığı

Kore anlayışına göre cildiniz sağlığınızın bir göstergesi. Bu yüzden cilt bağışıklığı da yeni dönemde yüksek önem kazanıyor. Cilt sağlığını içten güçlendiren içerikler, antioksidan yapıtaşları ve cilt bariyerini güçlendiren formüller olmazsa olmazlar arasında.

6- Asit Birlikteliği

Tıpkı retinol kullanımı gibi, cilt bakımında etkili olan asitler de K-Beauty formüllerinde önem taşıyor ve optimum dozlarda bir araya getirilerek yan etkilere sahip olmadan tam fayda sağlanıyor.

7- Havuç Tohumu Yağı

Bu yağ 10 yıldır Kore cilt bakımında kullanılıyor, ancak ismi yeni duyuluyor. Yüksek dozda A vitamini içeren havuç tohumu yağı oldukça etkili bir antioksidan, antiinflamatuar ve antibakteriyel.

8- Faydalı Minimal

K-Beauty'nin 10 aşamadan oluşan şöhreti büyük bakım rutini, artık aramızda değil. Cilde yüklenmeyen, temiz yapılı ürünler ve güçlü bir yapıtaşı çevresinde kurgulanan minimal formüllerden oluşan mini bakım ritüelleri yükselişte.

9- Hibrit Bakım

Minimal bakım rutinlerini destekleyen hibrit formüller de yeni nesil K-Beauty'nin önemli bir parçası. Multitasking konusunda uzman olan bu içerikler hem kullandığınız ürün sayısını azaltıyor hem de ayna karşısında geçirdiğiniz süreyi kısaltıyor.

10- Kombucha

Fermante ürünlerin cilt bakımındaki popülaritesi gittikçe artıyor. Güney Kore'nin popüler sağlık içeceği kombucha ise bakım sektörünün yavaş yavaş dikkatini çekiyor. Bu içerik cilt için oldukça etkili bir antioksidan.

11- Spa Etkisi

Bakım ürünleri cilde iyi geliyor, cilt kalitesini artırıyor ve kusurları gideriyor. Ancak K-Beauty'nin yeni trendleri arasında bu ürünlerin sadece cildinize değil, ruha da iyi gelmesi amaçlıyor. Dinginleştiren, zihni boşaltan ve meditatif bakım ürünleri evde spa etkisi sağlıyor.

12- 'Biyotik'ler

Pro, pre ve postbiyotikler sadece Kore güzelliğinin değil genel olarak cilt bakımı dünyasının popüler içerikleri arasında. Cilt mikrobiyomunu destekleyen ürünler daha sağlıklı, dayanıklı ve kaliteli bir cildin olmazsa olmazlarından. 

13- Huş Suyu

Tıpkı havuç tohumu yağı gibi, huş suyu da uzun bir zamandır formüllerde olan ancak yeni yeni ünlenen içerikler arasında. Bu içerik cildi derinlemesine nemlendiriyor ve cildi ödemden arındırıyor.

14- Heartleaf 

Maske kullanımının artması ve maskne teriminin türemesinden sonra heartleaf bitkisi de oldukça popüler hale geldi. Hassaslaşmış, kızarmış, irrite olmuş ve akneye meyilli ciltler için bu içerik gerçek bir kurtarıcı.

ETİKETLER: CİLT BAKIMI , K-BEAUTY , KORE GÜZELLİĞİ