07 Aralık 2020

Cilt Bakımının Yükselen İçeriği Probiyotiklerin 5 Faydası

YAZI: EKİN KURBETÇİ

skin-care-probiotics-beauty

Fotoğraf: @louisefollain

Asit ve bakım kelimelerini yan yana telaffuz etmeye yeni alışmışken kozmetik dünyasının gündeminde yeni bir içerik var: Probiyotikler. Cildinizde de vücudun bazı bölgelerine olduğu gibi birçok mikroorganizma yaşıyor. Dış dünya ile cilt arasına bir bariyer kuran bu katmana mikrobiyom deniyor.

Mikrobiyomu virüs, bakteri ve mantar organizmalarından oluşan bir kokteyl gibi düşünebiliriz. Ancak merak edilecek bir şey yok: Bu üçlünün içinde cilde fayda sağlayan türler de bulunuyor. Cilt yapısındaki sorunlar, mikrobiyomdaki düzensizlikten dolayı oluşabiliyor. Stres, beslenme-uyku bozukluğu, infalamsyon, mevsim değişikliği gibi etmenler mikrobiyom üzerinde önemli etkiye sahip olan cildin PH dengesini bozabiliyor ve bu durum cilt problemlerine davetiye çıkarıyor.

Kuruluk, egzama, rosacea, akneler, doku bozuklukları ve dahası: Tüm bu problemler cildinizde yaşayan faydalı organizmaları küstürmenizden kaynaklı olabilir. İşte tam olarak bu noktada prebiyotikler ve probiyotikler devreye giriyor. Probiyotikleri faydalı mikroorganizmalar, prebiyotikleri ise bu mikroorganizmaların destekçileri olarak açıklayabiliriz. Bakım dünyasının yeni gözdelerinden bu iki içerik, cilt yapısını dengeleyerek ve mikrobiyomu düzenleyerek birçok sorunun önüne geçiyor. Bu arada her probleme iyi gelen farklı bir probiyotik kokteyli olduğunun da altını çizelim. Probiyotiklerin özelliklerini ve faydalarını birkaç detayla açıkladık.

ETİKETLER: CİLT BAKIMI , PROBİYOTİK , HASSAS CİLT , ANTİ-AGİNG