29 Aralık 2021

Bütünsel Cilt Bakım Keşfi

Bilim, aromaterapi ve sürdürülebilirliği merkeze alan Türk menşeli cilt bakım markası Lonjevite’yi, kurucuları Gülşah Onel ve Hande Özuysal ile keşfediyoruz.

Sizleri kısaca tanıyabilir miyiz? Özgeçmişinize, kariyerinize, bugünlerde meşgul olduğunuz işlere, size heyecan veren yeniliklere dair detaylarla anlatabilir misiniz?

Gülşah Onel: Ben eczacı ve aynı zamanda aromaterapistim. Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra aromaterapiye yönelerek ürün formülasyonları ile ilgilenmeye başladım. Doğal kozmetikler ve bu alandaki yeni trendler beni çok heyecanlandırmaya başlamıştı. New York Institute of Aromatherapy’de NAHA sertifikalı aromaterapi eğitimlerimi tamamladım. Parfüm ve doğal kozmetik ürünleri ile ilgili eğitimlere de katıldım. Önce çevremdekilerin ihtiyaçlarına göre formülasyonlar hazırlamaya başladım. Sonunda Hande ile bir araya geldik ve ortak tutkumuz doğal kozmetikler üzerine konuşurken, ‘neden olmasın’ dedik!

Hande Özuysal: Endüstriyel tasarımdan mezun olduktan sonra İtalya Milano’da stratejik tasarım ve inovasyon alanında master yaptım. Ardından, Milano’da bir tasarım stüdyosunda çalışarak kariyerimin ilk adımlarını attım. Eğitimim ve bu süreçteki deneyimim farklı tasarım metodları geliştirmemi sağladı; bu kazanımların Lonjevite’nin markalaşma sürecinde tutarlı bir iletişim dili ve doğru bir strateji belirlememizde etkili olduğunu düşünüyorum. Kullandığım kozmetik ürünlerin doğal alternatiflerini tercih etmeye özen gösteren biriyim. Bu sebeple Gülşah’la doğal kozmetik üzerine yaptığımız sohbetler ve geliştirdiğimiz yeni fikirler ikimizi de çok heyecanlandırdı! Cilt bakımında etkili ve sade olmanın yanı sıra aynı zamanda tasarım odaklı iyi yaşam markası olma hedefiyle markalaşma sürecimizi başlattık.

lonjevite

Sürdürülebilirlik markanızın kalbini oluşturan bir prensip. Lonjevite’nin temsil ettiği yaşam biçimini nasıl özetlersiniz?

Hande Özuysal: Lonjevite’yi dünyadaki güzellik trendlerinden, susuz güzellik ve skin minimalizmden ilhamla, 2021 yılının Şubat ayında kurduk. Markanın adı da cildin yaşlanma sürecini olabildiğince yavaşlatma ve iyileştirmeyi temsilen “uzun ömürlülük” anlamına geliyor. Cilt bakımında bütünsel yaklaşıma yani tüm cilt sağlığına, hatta duygu durumunu da odağa alan bir marka bu. Bilim, aromaterapi ve sürdürülebilirlik disiplinlerini harmanladık, zira amacımız, cildi doğaya da zarar vermeden doğal yollarla iyileştirebilmek. Günlük hayatımızda sürekli maruz kaldığımız sentetikler veya kimyasal içerikli ürünler yerine, doğal cilt bakımının da son derece etkili, lüks ve doğa dostu olabileceğini biliyoruz. Bunun için konsantre botaniklerin yanı sıra ambalajlarımızda da tamamen geri dönüştürülmüş kağıtlar ve doğal ürünlerin biyoenerjisini koruyan biyofotonik camlar kullanıyoruz. Ürünlerin etkinliklerini uzun süre koruması için damlalık yerine pompa kapak tercih ediyoruz. Çünkü güzelliğin gezegene saygılı ve sürdürülebilir olması gerektiğini savunuyoruz! Bunun yanı sıra, cilt bakımında cinsiyet kavramına inanmıyoruz. Aromalarımızı da uniseks parfüm notaları olan doğal uçucu yağları terapötik etkilerine göre seçiyoruz. Lonjevite’de nem eksikliğinden leke problemlerine, elastikiyet ve parlaklık kaybı, veya kırışıklıklara kadar, kadın ve erkekleri etkileyen tüm cilt problemlerini çözmek için doğanın gücünü kullanıyoruz.

Ürünlerinizde kullandığınız kahraman içeriklerden söz edebilir misiniz biraz?

Gülşah Onel: Sabit ve uçucu yağlarımız ve bu yağların içindeki zengin bileşenler, kahraman içeriklerimiz. Örneğin, ​​omega-3 ve omega-6 gibi esansiyel yağ asitleri, sağlıklı hücre zarlarının yapı taşlarıdır. Bu çoklu doymamış yağlar aynı zamanda cildin nemli, dolgun ve genç görünmesine destek veren doğal yağ bariyerini korumaya yardımcı olur. Antioksidan aktivitesi yüksek, kompleks yağlar ile çok amaçlı ürünler yaratıyoruz. Örneğin fitosteroller bakımından zengin kabak çekirdeği yağı, içeriklerimizden biri. Fitosteroller yapı ve işlev olarak kolesterole benzer. Kolesterol, insan derisinde doğal olarak bulunan bir lipiddir. Su tutma kapasitesine sahiptir ve normal cilt bariyer fonksiyonunun onarılmasında çok önemlidir. Yalancı iğde ise bir başka kahraman içeriğimiz. Tüm omega yağ asitleri (3, 6, 9) ve nadir omega 7 ailesini içeren, yapısında 190’dan fazla fitobesin bulunduran, cildi derinlemesine besleyen doku yenileyici bir aktif botanik bu.

 lonjevite

Peki, markanızı ilk defa deneyecekler için önerdiğiniz başlıca ürünler neler? Antioxidant Rejuvenating Serum, örneğin, her cilt tipine uygun bir ürün mü?

Hande Özuysal: Özellikle Antioxidant Rejuvenating Serum, ince yapısı ile her cilt tipine uygun. Ölmez çiçek gibi özel yağlarla formüle edilen Sea buckthorn ise cildi nemlendirirken yenileyen ve leke bakımı yapan bir serum. Calendula, skualen, vetiver, sandal ağacı ve kuşburnu çekirdeği yağı gibi 14 farkı botanik aktifle cildiniz için adeta bir güzellik kokteyli! Üstelik, duyularınızı harekete geçirerek gerçek bir spa etkisi de yaratıyor.

Gülşah Onel: Essential Balancing Serum, benim favorilerimden. Cilt bariyeri bozulmuş, nemsiz, yağlı ve karma ciltler için oldukça uygun bir ürün. Jojoba, skualen, Alman papatyası ve ölmez çiçek gibi sebum dengeleyici anti-enflamatuvar bileşenler içeriyor. Hem anti-bakteriyel hem de nemlendirici olduğu için erkeklerin tıraş sonrası kullanımı için de oldukça ideal. Daha dengeli, daha nemli ve daha eşit bir cilt görünümü için denenmeli.

 

Hazır ürünlerden söz etmişken, güzellik ritüellerinizi de kısaca özetleyebilir misiniz?

Gülşah Onel: Gece bakımımda serumumu mutlaka 10 dakika kadar masaj yaparak uyguluyorum. Zira, cilt bakımı benim için rahatlatıcı bir ritüel olmalı. İyi bir toz temizleyici, Essential Balancing Serum ve gün boyunca kullandığım Lip Treat, vazgeçilmezlerim. Bu dudak bakım ürününü formüle ederken Hande ile ortak fikrimiz çilek ve nane gibi alışılageldik içerikler kullanmamaktı. Bu yüzden de kokusunu sevdiğimiz, bizi rahatlatan aromalarla çalıştık.

Hande Özuysal: Güne antioksidan seviyesi yüksek yaseminli yeşil çayla başlıyorum. Kuru bir cilde sahibim; özellikle kış aylarında cildim soğuk havalardan çok etkileniyor. Bu yüzden cildimi nemlendiren ve pürüzsüzleştiren Intensive Illuminating Serum kullanıyorum. İçeriğindeki neroli ile gün içerisinde sakinliğimi ve huzurumu koruyabiliyorum. Haftada 2 ila 3 kez yaptığım Gua Sha masajı, gece bakımımın olmazsa olmazı. Güneş koruyucu ile bakım rutinimi tamamlıyorum. Lip Treat ise Gülşah ile ortak noktamız; çantamızdan eksik etmediğimiz yegane ürün.

 lonjevite

Son olarak, gelecekte bizi neler bekliyor? Önümüzdeki günlerde Lonjevite’de yeni formüller ve ürünler görecek miyiz?

Gülşah Onel: Elbette! Hedefimiz cilt bakımında yalnızca ihtiyacımız olan şu üç adımı kapsayan sade bir ritüel oluşturmak: Temizle, nemlendir ve koru. Şu sıralar temizleyici bir ürün üzerine AR-GE çalışmaları yapmakla meşgulüz, 2022’de sizlere sunmak, tanıtmak için sabırsızlanıyoruz!

ETİKETLER: LONJEVİTE , GÜLŞAH ONEL , HANDE ÖZUYSAL