10 Ekim 2021

Telefonunuzu Alarm Olarak Kullanmak Ne Kadar Doğru?

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

telefon,alarm,uyku

Fotoğraf: Craig McDean, Vogue, 2018 Haziran

Telefonlarımız artık bir haberleşme aracı olmanın çok ötesinde hayatımızı her alanda kolaylaştıran cihazların en başında geliyor. Sosyal mecralardan uygulamalara, günlük rutinimize dahil olan pek çok noktası var. İş yaşamımızda ya da spor aktivitelerimizde de yanımızdan ayırmadığımız telefonlar uyuduğumuz zaman bile bizimle birlikte geliyor. Hatta pek çoğumuz klasikleşen kısa bir kapanış turunun ardından telefonlarımızı alarma dönüştürüyoruz.

Ancak bizim faydamıza olduğunu düşündüğümüz bu durum aslında sağlığımızı ve uyku kalitemizi olumsuz yönde etkiliyor. Her şeyden önce telefonlarımızla kurduğumuz bağ yüzünden gelen bir bildirimi ya da mesajı sadece ışığın yanmasından bile fark edip uyanıyoruz. Özellikle ne kadar fazla uygulama kullanıyorsanız bu da o kadar fazla bildirim demek. Her seferinde baktığınız ekran ışığı da melatonin seviyesini ciddi oranda düşürerek yeniden uykuya dalmanızı zorlaştırıyor.

telefon,alarm,uyku

Fotoğraf: Inez & Vinoodh, Vogue Paris, 2018 Nisan

Psikolog ve davranışsal uyku uzmanı Shelby Harris Vogue’a şu bilgileri veriyor; “Telefonunuz her ne kadar şarjda olsa da sürekli telefonunuzu kontrol etme dürtüsü hissedersiniz. Bu da yataktayken bile kendinizi ofiste ya da dışarda kısacası daha aktif bir ortamda gibi algılamanıza neden olur.”

Harris’in bu konudaki çözümüyse eskiye dönmek. Telefonunuzu alarm olarak kullanmaktan vazgeçmek de en önemli adımlardan biri. Bu bahaneyi geride bıraktığınız zaman telefonunuzu en azından gece boyunca başka bir yerde bırakabilirsiniz. İster dijital ister klasik olsun eski saatlere yatak odanızda yer açmalısınız. Çünkü telefonlarda kullandığımız alarm ertelemeler de ayrı bir yorgunluğa sebep oluyor. Rutininizi ayarladığınız takdirde ilk etapta zorlansanız bile bazı durumlarda eski usul ilerlemek çok daha sağlıklı olacaktır.

ETİKETLER: WELLNESS , SAĞLIK , UYKU , ALARM