28 Kasım 2021

Rahatlatıcı Banyo Rutini İçin 6 Püf Nokta

YAZI: HANNAH COATES

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

marliyn monroe, banyo rutini

Uzun bir kış günün ardından yapılan sıcak bir banyo, bedeninizin, ruhunuzun ve zihninizin rahatlamasına yardımcı olacan en kesin yollardan biridir. Eski Mısır’dan Japonya’ya birçok kültürde köklü bir geçmişi olan banyo rutini bugün sadece sıradan bir aktivite olarak görülüyor. Coventry Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmalar, sıcak bir banyonun tıpkı egzersizde olduğu gibi kan basıncını düşürmekten kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya, pek çok faydasını keşfetti.

Dünyanın pek çok noktasında bulunan AIRE Ancient Baths’in küresel pazarlama direktörü Andrea Trillo “21. yüzyılda hala rahatlamak için suyu tercih etmemizin bir sebebi var.” diyor ve ekliyor; “Suyun sıcaklığında değişimler yaparak farklı faydalar elde edebilirsiniz. Sıcak su kasları gevşetmek, stresinizi azaltmak ve dolaşımı hızlandırmak için gayet uygun, soğuk su ise canlandırıcıdır, iltihapların azalmasına yardımcı olabilir ayrıca dinlenme ve sindirme modumuz için parasempatik sinir sisteminin önemli bir parçası olan vagus sinirini uyarır.”

Banyo rutinimizi olabilecek en rahatlatıcı seviyeye nasıl getirebileceğimizi de yine Trillo’dan dinliyoruz.

Işıkları Kısın

Banyo zamanı çok parlak ışık kullanmaktan kaçının. Sakinliğinizi en üst seviyeye çıkartmak için mumları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Sıcaklığı Doğru Ayarlayın

Eğer amacınız rahatlamaksa vücut sıcaklığınıza yakın bir derece tercih edin. Bu aşamada vücudunuzu dinlemek ve çok sıcak ya da çok soğuk hissetmemek önemlidir.

Sakin Müzikler Açın

Sizi sakinleştirecek bir müzik listesi açmak rahatlamanıza oldukça kolaylaştırır.

Koku Duyunuzu Unutmayın

Gevşeme ve rahatlamanıza yardımcı olabilecek başka bir adımsa güzel kokular kullanmaktır. Banyo yağları, mumlar bunun için iyi alternatiflerdir. Portakal çiçeği, okaliptüs veya lavanta gibi sakinleştirici kokuları tercih edebilirsiniz.

Dikkatiniz Dağılmasın

Banyo sırasında telefonunuzu sessiz moda alın ve bedeninizi dinlemeye odaklanın. Eğer kalabalık bir eviniz varsa banyoda olacağınızı söyleyin, böylece rahatsız edilmeden keyifli bir banyo yapabilirsiniz.

Rahat Kıyafetler Seçin

Banyo sonrası yumuşak kıyafetler giymek rahatlamanızın dozunu artıracaktır. Bunu yapmadan önceyse vücut kremlerinizle masaj yapmayı ihmal etmeyin.

ETİKETLER: BANYO , WELLNESS , SAĞLIK , GÜZELLİK