01 Temmuz 2022

Detoks Etkili Ev Ritüeli: Lenfatik Drenaj

YAZI: HANNAH COATES

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

22-06/29/screenshot-mediavoguecouk-20220629-12_52_25.png

Fotoğraf: Donald Silverstein

Cher, Jennifer Aniston ve Gwyneth Paltrow gibi yıldızların da tercih ettiği lenfatik drenajın şu anda herkesin radarındaki tedavi olmasının bir nedeni var. Şişkinliği gidermek ve selüliti azaltmaktan dolaşımı, bağışıklığı ve metabolizmayı güçlendirmeye kadar vücudun lenfatik sistemini uyaran bir teknik olmasıyla birlikte, hacamat, masaj ve soğuk suya maruz kalmayı da içerebiliyor. Cildin yüzeyinin altında bir ağ gibi çalışan lenfatik sistem, vücuttan metabolize edilmek üzere atıkları (toksinler dahil) taşıyor ve bu süreçte daha hafif, daha enerjik ve genel olarak daha sağlıklı hissetmenize yardımcı oluyor.

Lenfatik drenajın faydaları neler?

“Cellulite Slayer” lakaplı Tetyana Probyy-Holova, "Lenfatik drenaj masajı, sistemimizdeki fazla sıvıları ve toksinleri atmaya çalışan ve ardından su tutma ve iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olan inanılmaz derecede faydalı bir tedavidir." diye açıklıyor. Kendi lenfatik drenaj masajını, sıvı tutulmasını önemli ölçüde azaltan, lenfatik drenaj sürecini iyileştiren yağ birikintilerini parçalayan ve nihai detoksifikasyon görevi gören kupa terapisi ile birleştiriyor. Probyy-Holova, "Bir müşteri vücutta su tutulmasından veya iltihaplanmasından muzdaripse, bu tamamen canlanmış ve enerjik bir his bırakır çünkü su birikmesi bizi uyuşuk hissettirebilir." açıklamasında bulunuyor.

Bu arada lenfatik drenaj uzmanı Flavia Morellato da yöntemi övüyor. “Kan dolaşımı, bağışıklık, metabolizma ve sindirim sistemi üzerinde olumlu bir etkisi var ve hamile olanlar için de harika.” diyor. Ayrıca eklemek gerekirse, lenfatik sisteminizi uyarmak sadece görünümle ilgili değil. Aynı zamanda benlik duygunuzu güçlendirmekle ve vücudunuzun çevreyle ne kadar iyi başa çıktığıyla da bağlantılı.

Kan dolaşımını hızlandırdığı ve hareketlere yardımcı olduğu için cilt için de harikadır ve elmacık kemiklerinizi hızla yeniden keşfetmenize yardımcı olabilir. Profesyonel bir yüz bakımının keyfini çıkardıysanız, muhtemelen bazı manuel lenf drenaj tekniklerine de maruz kalmış olabilirsiniz. Ancak artan sayıda uzman, artık daha iyi sonuçlar için cilt üzerinde çalışırken lenf sistemini hareket ettirmek için Body Ballancer ve Slimiyonik Air Bodystyler gibi akıllı, giyilebilir makineler kullanıyor.

Lenfatik sisteminizi nasıl uyarırsınız?

Tabii ki, lenfatik sistemimiz ne yapacağını zaten biliyor sadece bazen biraz cesaretlendirilmeye ihtiyacı var. Bunu teşvik etmenin kolay ve erişilebilir yolları arasında düzenli egzersiz yapmak, bol su içmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek ve işlenmiş gıdalardan kaçınmak var. Ancak masaj, faydaları artırmak için harika bir araç ve evde deneyebileceğiniz başka teknikler de mevcut.

Vücut fırçalama

Morellato, "Vücut fırçalama çok eski bir tekniktir ancak bunu şiddetle tavsiye ederim." diyor. “Cildimiz, tonlama ve canlandırmanın yanı sıra ritmik vuruşları anlayan mekanoreseptörlerle doludur. Uygun basınçla vücut fırçası kan ve lenf dolaşımını uyararak toksinleri ortadan kaldırabilir, selülitle savaşabilir ve doğal kolajen oluşumuna yardımcı olabilir.”

Legology'nin kurucusu Kate Shapland, evde bu işlemi yaparken bilmeniz gereken en önemli şeyin nazik olmak olduğunu söylüyor; "Lenfiniz derinin hemen altındaki kırılgan bir damar ağıdır ve dolaşımınızın aksine, kalbi yoktur yani sizin hareketinize bağlıdır." diyor. "Sadece onu harekete geçirmek için nazik hareketler kullanın ve selülit, şişkinlik ve ağırlığa neden olan sıvı ve atıkların hapsolmuş hissini azaltmaya yardımcı olun."

Bu konudaki en iyi ipuçları ise şöyle;

- Lenfatik drenaj için en iyi zaman vücudunuzun sıcak olduğu zamandır, bu nedenle banyo veya duştan sonra vücut ısınız yükseldiğinde ve cildiniz esnek olduğunda yapın. Duştan çıkmadan önce bacaklarınıza aralıklı olarak ılık ve soğuk su püskürtün. Bu, dolaşımınızı ve lenflerinizi harekete geçirmenize yardımcı olur.

- Bir havluyla kuvvetlice kurulayın. Nazik aşınma, lenfleri teşvik eder.

- Kuru bir vücut fırçası kullanarak ayaklarınızdan başlayın ve kılları cildinize hafifçe bastırın. Tabanlar, baldırlar, kaval kemiği, diz arkaları, uyluklar ve kalçalar; sonra ellerinizin arkasından ve kollarınızdan omuzlara kadar devam edin.

- Tek gereken hızlı vuruşlardır ve bir dakikadan fazla sürmemelidir.

Bacaklarınızı kaldırın

Probyy-Holova, "Bacaklarınızı 90 derecelik bir açıyla tutmak da işe yarar" diyor. "Sadece bir sehpanın üzerinde değil, onları gerçekten yüksek tuttuğunuzdan emin olun."

Dik oturun

Probyy-Holova, "Bacaklarınızı bağlayarak oturmak, dolaşımınız için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir ve genel olarak kadın sağlığı için kötüdür. Bu yüzden mümkün olduğunca bundan kaçınmanızı öneririm." diye eklemede bulunuyor.

 

ETİKETLER: LENFATİK DRENAJ , GÜZELLİK , CİLT , WELLNESS