30 Temmuz 2022

Adaçayı İle Yaşam Alanınızı Enerjik Olarak Nasıl Temizlersiniz?

YAZI: BROOKE BOBB

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

22-07/28/screenshot-mediavoguecouk-20220728-14_41_52.png

Fotoğraf: Shamans Market / @shamansmarket

Colleen McCann, ruhsal hijyen denen şeyin büyük bir savunucusu ve o bir enerji uygulayıcısı. Evde, özellikle dolapların içinde enerjiyi temizleme konusunda uzmanlaşmış bir şaman ve kendisi uzun yıllar moda stilisti olarak çalıştıktan sonra iyi bildiği bu alana geçiş yapmış. McCann, "Dağıttığım her kartvizite adaçayı veya Palo Santo'yu geçiyorum." diyor. “Vücudumuza egzersiz, iyi diyetler ve cilt bakımı ile bakarız, peki neden enerjik bedenimize de bakmayalım?”

Yukarıda bahsedilen ruhsal hijyen burada devreye giriyor. Kötü enerjiyi temizlemenin iyi bir yolu, adaçayı yakmak veya bazı durumlarda püskürtmektir. Son yıllarda yaygınlaşan birçok bütünsel şifa yönteminde olduğu gibi, adaçayı da evlerde bulunan otlardan biri. Ancak birçok kişi, onunla ne yaptıklarını veya kendileri ve alanları için gerçekten ne işe yaradığını tam olarak bilmiyor.

McCann, "Çok sayıda insanla çalışıyorsanız, çeşitli kişiliklerle çok fazla etkileşimde bulunduğunuz, el sıkıştığınız, seyahat ettiğiniz bir işte çalışıyorsanız, enerjik bedeninizi dengede tutmanıza yardımcı olabilir." diye açıklıyor. McCann, danışanlarını ev veya ofis alanlarına odaklanarak, bilgelik uygulamaları konusunda stratejik olmaya teşvik ediyor. "İnsanların enerjisinin toplandığı yerler burası, bu yüzden bu alanları dağıtmak istiyorsunuz."

McCann bunu basitçe ifade ediyor: "Ye, uyu, egzersiz yap ve adaçayı yak!"

Onun liderliğini takip etmek için, işte McCann'in evinize ve çalışma alanınıza adaçayının şifasını dahil etme ve ruhsal hijyeninizi yerinde tutma konusundaki önerileri.

Tarihini bilin

“Adaçayı yakmak, bir kişiyi, bir grup insanı veya mekanı temizlemenin ve istenmeyen enerjilerden kurtulmanın en eski ve en saf yöntemlerinden biridir. Uygulama, tarih öncesi zamanlara kadar uzanıyor ve atalarımız tarafından dünyanın her köşesinde kullanıldığı belgelenmiş durumda.”

Hangi adaçayını satın alacağınızı anlayın

“Satın almak istediğiniz adaçayı türüne 'California White Sage' veya 'White Sage Smudge Stick' denir. Mutfağınızda normal eski adaçayı kullanmayın. Adaçayını çevrimiçi satın alırken toplu pazar perakendecilerinden kaçınmanızı tavsiye ederim. Büyük ticari satıcılar, etik kaynaklı yüksek kaliteli kutsal ve törensel bir ürün satın almakla gerçekten ilgilenmezler. Unutmayın, bu ürünün amacı ve ekimi, tıpkı organik gıda satın almak kadar önemlidir.”

Dumanın arkasındaki bilimi öğrenin

“Basitçe söylemek gerekirse, adaçayı havadaki bakterileri temizler. Dumanı ise beyne hızlı teslimat ve vücuda verimli emilim sağlar. Bilim adamları, adaçayının boşluktaki havadaki bakterilerin yüzde 94'üne kadarını temizleyebileceğini ve havayı dezenfekte edebileceğini gözlemlediler. Adaçayı yakıldığında, insanları olumlu bir ruh haline sokmakla bağlantılı olan negatif iyonları serbest bırakır.”

Yakmadan önce kapıları veya pencereleri açın

“Adaçayını yakmadan önce, temizlemeye çalıştığınız istenmeyen enerjinin dışarı çıkmak için bir yolu olması gerektiğinden bir kapı veya pencere açmayı unutmayın. Bunu neden yapmanız gerekiyor? Sekizinci sınıf fen bilgisi dersinden bir hatırlatma alalım: Bir grup kimyasal bileşik alıp bir kavanoza koyduğunuzu, kapağı kapattığınızı ve kavanozu salladığınızı hayal edin. Az önce bir kimyasal reaksiyon yarattınız, ancak karışımın gidecek yeri yok; böylece kavanoz patlayabilir, çatlayabilir veya oksijen eksikliği, küçük bir alanda sıkıştırılması ve esasen değişememesi nedeniyle kimyasal reaksiyonunu tamamlayamaz. Bu örneği danışanlarımla her zaman kullanıyorum çünkü bu deney, temizlemeye çalıştığınız alandaki kapı ve pencereleri açmakla aynı. İş yerindeki bir konferans odasındaki yoğun bir toplantıdan sonra, kokteyl sonrası evinizdeki zehirli enerjiyi atmaya çalışıyorsanız veya alanınızda dolaşan bir ruh varmış gibi hissediyorsanız, o enerjinin bir yere gitmesi gerekir.

Ayrıca danışanlarımdan, alanı havalandırıp adaçayı yaktıktan sonra, yüksek sesle dile getirmenin yanı sıra zihinlerinde de istenmeyen enerjinin boşluklarını terk etmelerini rica ediyorum. Onlara söylediğim şey, 'En yüksek ve en büyük iyiliğim için olmayan herhangi bir enerji, sevgiyle dışarı çık, burada kalman hoş değil. Lütfen açık pencereden/kapıdan çık.'”

Yakmak için hazırlan

“Geleneksel olarak, insanlar adaçayı tutmak için bir deniz kabuğu kullanır ve daha sonra adaçayı yakarken dumanı havalandırmak ve alanın etrafına yaymak için bir tüy kullanırlar. Adaçayı ile çalışmaya yeni başlıyorsanız, adaçayı kitlerini çevrimiçi olarak veya yerel metafizik mağazanızda kolayca bulabilirsiniz. Abalone kabukları, şekli nedeniyle harikadır, alanda dolaşırken tutması kolaydır ve yanan bitkilerden oluşan ısıyı alabilirler. Unutmayın, bir şeyi ateşe veriyorsunuz, bu yüzden doğru materyale sahip olduğunuzdan emin olmak önemlidir.”

Dikkatle yakın

“Adaçayı yakmaya hazır olduğunuzda, yaktığınız uçtan mümkün olduğunca uzağa alın. Adaçayını 45 derecelik bir açıyla tutun, yakın, yaklaşık 20 saniye yanmasına izin verin ve ardından bir ucunda turuncu közler görünecek şekilde alevi hafifçe üfleyin. Ardından alanınızı temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Danışanlar bazen adaçayının yanmasını sağlayamadıklarından şikayet ederler. Adaçayı demeti yapılırken çok sıkı bir şekilde paketlenmişse, oksijen düzgün bir şekilde giremez ve adaçayı yanık kalmaz. Adaçayının etrafındaki kurdeleyi gevşetin ve yaktığınız ucu alın ve biraz nefes alması için bir yüzeye vurun. Közün parıltısının solduğunu görmeye başlarsanız, yanan ucuna hafifçe üfleyebilirsiniz ve bunu nazikçe yapmayı unutmayın yoksa kıyafetinize veya halınıza adaçayı külü uçuşturabilirsiniz.”

Alternatifleri göz önünde bulundurun

“Sigarasız bir bölgedeyken adaçayı spreyi en sevdiğim alternatif. Onunla seyahat etmek kolay ve harika kokuyor. Bu spreyi otellerdeyken kullanmayı gerçekten seviyorum. İçerisinde adaçayı yağı, kristal esanslar ve aynı zamanda boşlukları temizlemeye yardımcı olan bir diğer bitki olan palo santo yağı bulunuyor. Adaçayı kokusundan hoşlanmıyorsanız, palo santo, şekerotu ve kopal da kullanabilirsiniz.”

ETİKETLER: GÜZELLİK , WELLNESS