10 Aralık 2018

Hadise'nin Dior Kombini Nasıl Bir Mesaj Veriyor?

hadise

Toplumsal farkındalığın daha fazla önem kazandığı bir devirde, ünlü isimlerin kıyafetleri de mesaj kaygısı taşıyor. Kimi özgürlük diyor, kimi eşitlik. Ünlüler kadar tasarımcılar da koleksiyonlarında bu sosyal blinci taşıyor. Tıpkı dün gerçekleşen 45. Altın Kelebek Ödülleri'nde baştan ayağa Dior'a bürünen Hadise'nin yenilikçi stili gibi. 

hadise

Hadise'nin kombininin mimarı Dior'un ilk kadın kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri. Kendisi 2017'de feminist söylemlerle başladığı görevini,' We Should All Be Feminists' yazılı tişörtlerle global bir kadın dayanışmasına dönüştürdü. Koleksiyonlarında güçlü kadınlardan ilham alan Chiuri, Dior Resort 2019'da da bu kararlılığından vazgeçmedi. Rotasını Meksika'ya, tarihin ilk kadın rodeo'ları 'Escaramuza'lara çevirdi. Meksika Devrimi'nde, romantik ve maskülen tavırlarıyla dikkat çeken kadın rodeo'lar bugün bir kahramanlık hikayesi sunuyor.

hadise

Ödül töreninde 'Farkımız Var' şarkısının müzik videosuyla 'En İyi Klip' kategorisinde ödül alan Hadise'nin de kadınlara ve dünyaya bir mesajı vardı. Teşekkür konuşmasında daha önce yasaklanan 'Sıfır Tolerans' klibine dikkat çeken sanatçı, "Müzik ve sanat özgürlük demektir. Hayatları kısıtlanmış bütün kadınlara gelsin bu ödül" dedi. 

Meksikalı kadın rodeo'ların o dönemki stilleri günümüze uyarlandığında ortaya deri büstiyerler, şapkalar, çizmeler ve tül ve koton etekler çıkıyor. Hadise'nin üzerindeki üç kayışlı deri büstiyer ise sezonun en iddialı parçalarından biri. Sınırlı sayıda üretilen bu büstiyerin, sayılı Dior butiklerinde satıldığını not düşelim.

Dior 2019 Resort Koleksiyonu 

ETİKETLER: HADİSE , ALTIN KELEBEK , DİOR , 45. PANTENE ALTIN KELEBEK ÖDÜLLERİ