23 Haziran 2015

Yürüyen Konfor

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Konfor giydiğiniz kıyafette ne kadar önemli? Güzel ama rahatsız bir şeyi gündelik yaşantınıza dahil eder, her gün giyer misiniz? Manchester Üniversitesinden Mark Jayne ve Masaryk Üniversitesi’nden Slavomíra Ferencuhová yaptıkları araştırmada insanların toplu ortamlarda bile evlerindeymiş gibi hissetmek istediklerini ve bunu sağlamak için rahat giysiler giydiklerini söylüyor. Estetik ile konforun savaşında, hele ki gündelik kıyafetlerden bahsedeceksek, konfordan vazgeçiş hiçbir zaman pek de olası bir seçenek olarak durmadı, ama işin içine estetiği katmak, oyuna yeni bir kazanan belirledi:  Konforun objesi: Sneakers’lar

 

 

‘Sneakers alıcıları kültür, çevreleri ve de yenilik  tarafından fazlaca etkilenen insanlardır’ diyor Mr. Buscemi. Köklerine en bağlı markalardan olan Valentino’nun geleceği gelenek ile birleştiren tavrı Sneakers’ları koleksiyonlarında önemli noktalardan biri haline getiriyor. Markanın, kültür, yenilik ve de çevre fakörlerini kapsayıcı DNA’sı Valentino’yu Buscemi’nin bakış açısında Sneakers üretimi için yetkili bir marka yapıyor. Valentino günlük yaşama fazlasıyla odaklanıyor ve insanların rutinlerine nasıl dahil olacağına dair bulduğu cevabı estetik anlayışıyla donatıyor. Hem estetik hem de konforu yüksek dozda birleştiriyor olması markayı en çok rağbet gören Sneakers üreticilerinden yapıyor.

 

 

Paris’in ünlü Colette’inin sahibi Sarah Andelman sneakers’ların sosyal bir fenomen haline geldiklerini söylüyor, bunun en büyük nedeni olarak da Sneakers’ların birer tasarım ürünü olarak estetik unsurları fazlasca barındırmalarını ve de fonksiyonu neden gösteriyor.

 

 

ETİKETLER: SNEAKER , VALENTİNO , SOKAK STİLİ