23 Mart 2021

Yüksek Modanın Günlük Hayata Dokunuşu

YAZI: HAZAL BAYAT

Yüksek modanın günlük parçalara dokunduğu daha önce de olmuştu; ancak 2021, pek çok aşırılığı beraberinde getirişi gibi rahatlığı trend haline getirmeyi de başardı. Gardıroplarda günlük siluetlere katılmak için bekleyen parçalara dokunan modaevleri, Ugg botları ve Levi's 501 jeanleri defilelerin parçası yaptı. Dolayısıyla söz konusu alışıldık parçalar artık it-girl'lerin de trendi.

Bu gerçeğin ardında yatan sebep oldukça açık: Pandemi döneminde evde geçirdiğimiz günlerde edindiğimiz alışkanlıklar. Dışarıya çıkmak istiyoruz ancak ne eşorfmanlarımızı ne de rahat terliklerimizi terk etmeye niyetimiz var. Bu bağımlılığı süper modellerle paylaşmamız ve kullanmaktan vazgeçemediğimiz terlikleri defilelerde görmemiz, aslında durumda şaşılacak bir şey olmadığının da kanıtı. Yüksek modanın evrenine dahil ettiği parçalar arasında neler mi var?

Rahat ayaklar

hermesHermès, 2021 İlkbahar/Yaz | Fotoğraf: Vogue Runway

Hermès ve Stella McCartney'nin 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarında karşımıza çıkan takunyalar ve parmak arası terlikleri biraz aşırı görünebilir; ancak bugünün en gözde trendi rahat ayaklar. Sokakları yeniden ele geçiren Ugg'lar işbirlikleriyle farklı formlara bürünerek rahatlığı "cool" yapmaya aday. Parmak arası terliklerin stil sahibi görünümlerin parçası olması ve Crocs'ların it-girl'lerin gözdesi haline gelmesi de yine evdeki alışkanlıklarımı evde bırakamamamızla alakalı. İşin iyi yanı mı; rahat ayakları tercih etme noktasında da yalnız değiliz.

The North Face x Gucci | Fotoğraf: Vogue RunwayStella McCartney, 2021 İlkbahar/Yaz | Fotoğraf: Vogue Runway

Gelecek belirsizleştiğinde şimdiye odaklanan insan, şimdinin ihtiyaçlarını ve gerekliliklerini merkeze alıyor. Özetle neye ihtiyacımız olduğu sorusuna odaklanarak seçtiğimiz ayakkabılar yerini rahatsız olanlara bırakana kadar bu trendin tadını çıkarmak gerek. Emily Ratajkowski'nin yaptığı gibi, sokağa ev terliklerden ayırt etmenin zor olduğu ayakkabılarla çıkmaktan çekinmeyin.

Sıcak stil

The North Face x Gucci | Fotoğraf: Vogue Runway
The North Face x Gucci | Fotoğraf: Vogue Runway

Rahatlık ve konforu işbirlikleriyle yüksek modanın evrenine sokanlar arasında Gucci de var. The North Face ve Gucci'nin bir potada erittiği stil ve konfordan meydana gelen parçaları ünlülerde sıkça görmemiz mi yoksa kusursuz birliktelikleri mi bu kadar çekici kıldı bilinmez; kesin olansa sıcacık bir siluete bürünüldüğünde bile hissedilen yüksek moda dokunuşunun özgüven sağladığı.

Süprizsiz

valentinoValentino, 2021 İlkbahar/Yaz | Fotoğraf: Vogue Runway

Eşleştirilecek kıyafetlerin kolaylıkla seçilebilmesi de konforun bir parçası. Gardıropların emektar jeani Levi's 501'i defilelere taşıyan Valentino'nun aklında da şüphesiz bu rahatlığı mümkün kılmak vardı. Kombinasyon için kolaya kaçılan günlerde tercih ettiğimiz ve hiç çekinmeden günlerce üst üste giyebildiğimiz söz konusu jean, modaevinin büyülü parçalarıyla bir araya geldiğinde ortaya çıkan görünümler Valentino'nun verdiği şiirsel hissi dünyaya ayak basar hale getiriyor.

ETİKETLER: 2021 STİL ÖNERİLERİ , GÜNLÜK STİL , SOKAK MODASI , SOKAK STİLİ , UGG