13 Ağustos 2021

Y2K Modasının Geri Dönüşü

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-08/09/tid_exclusive__bel_622732.jpg

Fotoğraf: The Image Direct

Şimdi gelin hep birlikte 2000’li yılların başlarına dönelim. Gereğinden fazla büyük kemerlerin düşük bel jean’lere eşlik ettiği, baskılı ve renkli crop top’ların hemen hemen her genç kızın stilini tamamladığı, çıtçıtlı tokaların, el işi küpe ve kolyelerin görünümlerde önemli bir yer sahibi olduğu o günlere… İlk bakışta tüm detayların son derece demode olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu durum geçmişten kopup gelmelerine engel olabilmiş midir sizce?

Aslında cevabı neredeyse her gün Instagram’da bulabilmek mümkün. Ne kadar influencer ya da yeni nesil model varsa, pek çoğu Y2K olarak adlandırılan bu moda anlayışından nasibini bir şekilde alıyor. Böyle adlandırılmasının modayla ise hiçbir ilgisi yok. 90’ların sonu 2000’lerin başında, teknolojik gelişmelerin yeni yeni hayatlarımıza dahil olmaya çalıştığı zamanlarda, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen ve Millennium Bug olarak da bilinen hatanın ismi esasen Y2K.

21-08/09/screenshot-wwwvoguecom-20210809-14_47_07.png

Sonrasında bir şekilde o dönemin stil anlayışının ismi oluveriyor. Clueless ve Mean Girls gibi ikonik filmlerde de örneklerini gördüğümüz Y2K modası, aradan geçen yirmi küsur senenin ardından yaşadığı güçlü geri dönüşü tabii ki Bella Hadid, Dua Lipa, Hailey Bieber ve Kendall Jenner gibi isimlere borçlu. Sonuç olarak belki herkese kendini bir kez daha kabullendirebilmesi, özellikle minimalist ve zamansız stile sahip kişilere hitap edebilmesi olası değil Y2K’in. Yine de 2021’in en güçlü trendlerinin başında geliyor. O yüzden tamamen olmasa bile küçük detaylar eşliğinde stiline dahil etmek isteyenlere duyurulur!

ETİKETLER: Y2K , Y2K MODASI , MODA , STİL , TREND , BELLA HADİD , DUA LİPA