17 Haziran 2015

Önlük Etek

YAZI: ZEYNEP YAPAR

Tasarımcılar var olan parçalarla yeni moda akımları yaratmak için onlara yeni görevler veriyor, yeni işlevler yüklüyorlar. Önlük etek akımı, tam da bu yaklaşımın bir parçası. Amerikalı tasarımcı Peter Som, bu sezon koleksiyonunda Roy Lichtenstein usulü pop art’ı klasik Amerikan spor giyimiyle karıştırdı. Ve defileyi, gül desenleri grafik yorumlanmış ipek gömlek elbise ve üzerinde haki renk kanvastan önlük etekle açtı. Fonksiyonel olmaktan çok dekorasyon amaçlı kullanılan önlük etek, Rodolfo Paglialunga önderliğinde yeni bir döneme giren Jil Sander’de poplinlerin uzantısı. Gömlek kumaşlarından tasarlanan minimal bluz ve eteklerle giyilen önlük eteklerin hem mürekkep rengi kanvas, hem kiremit rengi deri versiyonları var. Düşük bel kullanılan önlükler, origamiyi anımsatan kemer bağlamalarıyla fark yaratıyor. Özgün stiliyle olduğu kadar modada sürdürülebilirlik ilkesiyle de tanınan New Yorklu marka Maiyet ise önlük eteğe daha artisanal yaklaşanlardan. Hemen solda, Hindistan ve Peru’da yapılan el örmesi detaylarla tasarlanan önlük etek, siyah sade bir elbiseye karakter katan feminen bir eküriye dönüşmüş.
 
Peter Som, Jil Sander
 
İster bu örneklerden birini gardırobunuza katın, ister önü açık bir eteği jean pantolon üzerine giyip çıkın: Çok katlı giyimin bu yeni elemanıyla, bir Amerikan diner’ında sipariş alacakmış gibi sokaklara karışmak şimdi moda. 
 
 
 
A la couture 
Couture işçiliği Giambattista Valli’nin hazır giyim koleksiyonlarının da bir parçası. Haliyle bu podyumda önlük etek de artisanal. Valli’nin Japon mimari akımı metabolizmden esinlendiği koleksiyonda, endüstriyel materyaller ve el işçiliği bir arada.
 
 
Önlük etekler geçtiğimiz moda haftalarında Milano sokaklarındaydı. Anna Dello Russo’nun moda asistanı Carlotta Oddi, Hudson marka denim pantolonu üzerine asker yeşili Isabel Marant bir etek giydi.
 
 
Güney Koreli model Soo Joo Park’ın giydiği Fay marka jean ise kendinden etekli.
 

 

 

ETİKETLER: VOGUE TÜRKİYE HAZİRAN , ARŞİVDEN , PETER SOM , ROY LİCHTENSTEİN , RODOLFO PAGLİALUNGA , JİL SANDER , SOO JOO PARK , FAY , MİLANO , ANNA DELLO RUSSO , CARLOTTA ODDİ , HUDSON , MODA , STİL