28 Kasım 2015

Mütevazılığa Övgü: Humblebragging

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

Bir Vogue editörü olmak çok zor. Tek gecede üç ayrı partiye katılmak zorunda kalmak, Netflix eşliğinde eve kapanmak istediğim zamanlarda eziyetten farksız. Ansızın programıma dahil olan yurtdışı seyahatlerine hiç girmiyorum bile; sadece tek bir defile ve onun after party’si için dört saat uçmak da neyin nesi? Ayrıca Londra Kasım ayında çok soğuk olur ve ben bere takmaktan hiç, ama hiç hoşlanmam. Bu yoğun tempoda bir de geçen sezondan kalan tüm kıyafetlerimi sonsuzluğa uğurlamak için efor harcamam imkansız. Keşke tedavülden kalkmış tüm parçalar buharlaşıp beni bu zahmetten kurtarsa!

kanye west

Kanye West, 84th Annual Macy's Thanksgiving Day Parade Rehearsal

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Yeterince sinir bozucu bir portre çizmeyi başardıysam gönül rahatlığıyla devam edebilirim, çünkü amacım tam olarak bu. Geçtiğimiz yıl Oxford İngilizce Sözlüğüne eklenen “humblebragging”, Türkçeye alçakgönüllü böbürlenme olarak çevriliyor. Humblebragging’in yaygın bir alışkanlığa dönüşmesiyse, çağımızın günah keçisi sosyal medyanın suçu. Hızla değişen sosyal medya paylaşım rutinlerimiz, çaylaklık günlerimizdeki dürüst ve aklı karışık paylaşımlardan önce daha dürüste, sonra daha agresife dönüşürken, bir anda daha samimiyetsiz bir hal aldı. İnternet erişimi olan bir yetişkinin her

gün ortalama iki saatini sosyal ağlarda harcadığı günümüzde; kendimizle ilgili mutluluk duyduğumuz ne varsa bunu dosdoğru paylaşmak sosyal medyanın yazısız kuralları çerçevesinde kabul görmezken, yapay bir tevazunun eşlik ettiği şikayetçi böbürlenme paylaşımları giderek yaygınlaşıyor. Instagram, Twitter ve Facebook’ta sıkça karşılaştığımız humblebragging, sosyal medyanın hayatımızın odak noktasına yerleştiği yeni dünya düzeninin belki de en sinir bozucu armağanı. Hatta The Washington Post’a göre insanların sizden nefret etmesini sağlamanın en kestirme yolu.

Geçtiğimiz bahar Harvard Business School’un yaptığı bir araştırmaya göre humblebragging, sizi insanların gözünde korkunç göstermekten fazlasına yol açabilir. Sosyal ağlarda ve gerçek hayatta humblebragging, böbürlenme ve şikayet etmeye karşı nasıl tepki gösterildiğini inceleyen araştırmanın bulguları, humblebragging’in bu üçlü arasında en fazla tahammül edilemeyen iletişim biçimi olduğunu açık ediyor. Araştırmacıların tavsiyesi oldukça net: “Eğer humblebragging ve dürüstçe böbürlenmek arasında bir tercih yapmanız gerekirse, ikincisini seçin! En azından içten olmanın ödülünü alırsınız.”

Peki şikayet kisvesi altında maskelenmiş bu sevimsiz böbürlenmeler, nasıl oldu da bir anda bu kadar yaygın bir stratejiye dönüştü? Özellikle Twitter’ın uçsuz bucaksız topraklarında peşimizi bırakmayan bu paylaşım türünün mucidi, sosyal medyada ziyadesiyle aktif ünlüler olabilir. Kapak yıldızımız Lana Del Rey’den kariyerinin altın çağını yaşayan komedyen Amy Schumer’a, başarılı kadınların kendilerini erişilebilir ve özdeşleştirilebilir kılmak için sıkça humblebragging’e başvurduğu bilinen bir gerçek. Öyle ki, Lana Del Rey şarkılarında bile sıkça kendini bitik, aklını kaçırmış ve kayıp olarak tanımlıyor; tabii sonraki dizelerde vakit kaybetmeden aslında göründüğü kadar muhteşem olmayan hayatının ihtişamlı detaylarına girmekten

geri durmuyor. Oprah Winfrey, Adam Levine ve Chrissy Teigen gibi yıldızlarınsa kusursuz hayatlarının “zorluklarını” sık sık Twitter üzerinden paylaşması, sosyal ağlardaki eleştirel ahalinin dikkatinden kaçmıyor. Harvard Business School araştırmacılarından Michael Norton’a göre, bireylerin hayattaki iki öncelikli amacı, insanları etkilemek ve bize sempati duymalarını sağlamak, humblebragging’in temellerini oluşturuyor. Dolayısıyla ünlülerin online kimliklerini inşa ederken tereddüt etmeden bu yola başvurmaları, şaşırtıcı olmak geri dursun, neredeyse beklenen bir hamle. Siz siz olun, bir dahaki sefere muhteşem hayatını tevazu ve şikayet eşliğinde sosyal ağlardaki takipçileriyle paylaşan arkadaşlarınıza humblebragging’den bahsedin. İçtenlik sizde kalsın!

En iyi 5 humblebragging tweet’i

@kanyewest Kürk yastıkların üzerinde uyumak gerçekten de çok zor.

@taylorswift Instagram'daki takipçi sayım 50 milyona ulaşmış. Teşekkürler, ama bunun sevimli kedilerim yüzünden olduğuna eminim.

@diplo Kızlar odamda ve ben hâlâ Angry Birds oynuyorum. Keşke uyuyakalsalar.

@joejonas Kameraların flaşları yüzünden havaalanında yanlış asansöre bindim. Aferim bana!

@chrissyteigen Style Network'e toplantıya giderken ne giyersin ki? Cidden!

 

ETİKETLER: KANYE WEST , HUMBLEBRAGGİNG