12 Mart 2021

Modanın Kraliyet Çağı

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Dior
Fotoğraf: Annie Liebovitz, Vogue USA, 2006 Eylül

 

Yaşadığımız süreçte değişen stilimiz bizi hiç olmadığımız kadar rahat hissettirse de içimizde saklı tuttuğumuz giyinme arzusu hala varlığını koruyor. Topuklu ayakkabılar, ışıltılı parçalar, gösterişli aksesuarlar derken hepsini bir süreliğine rafa kaldırdık. Elbette rahatlığın bu yükselişi moda dünyasında da hızla kabul gördü ve ufak dönüşümlerle konfor alanını sembolize eden bütün tasarımlar yüksek modayla süresi belirsiz bir anlaşma imzaladı.

Bir yandan motivasyonumuzu korumaya çalışırken bir yandan “nerede giyebilirim” sorusunun yanıtsız kaldığı şu dönemde yeni alışkanlıklarımız ufak ufak yerini gösterişe bırakmaya başlıyor.

Kraliyet ihtişamı ve saray mensuplarının göz alıcı kıyafetleri aslında her zaman moda dünyasının kucak açtığı kaynaklardan biri olmuştur. Annie Liebovitz ve Tim Walker gibi ünlü fotoğrafçıların karelerine defalarca konu olan bu ışıltılı dünya sadece fotoğraflardan bile bizi etki alanına alan efsunlu bir güce sahip.

Dior
Fotoğraf: Tim Walker, İtalya Vogue, 2010 Mart

 

Günümüzde ise yaşadığımız pandemi süreciyle birlikte dünya çok farklı bir rotaya doğru ilerlemeye başladı. Ancak insanoğlunun estetik ve güzelliğe olan isteği hiçbir zaman değişmedi. Belki dijital çağın ve hızın gelişiyle birlikte yaşanan dönüşümler bizi maksimum pratikliğe yöneltmiş olabilir ancak hepimiz biliyoruz ki özgürce yeniden sokaklara döndüğümüz zaman daha önce giymeyi ertelediğimiz ne varsa bir daha “Başka zaman giyerim.” cümlesini kolay kolay telaffuz etmeyeceğiz.

Dior
Giambattista Valli, 2021 İlkbahar/Yaz Couture

 

Dior
Dior, 2021 İlkbahar/Yaz Couture

 

Dior
Erdem, 2021 İlkbahar/Yaz

 

Dior
Chanel, 2021 Pre-Fall

 

Aslında şu an Giambattista Valli, Christian Dior, Chanel gibi pek çok defilede gördüğümüz görkemli hikayeler öncesinde bu kadar büyük bir patlama yaratmamıştı. Bir sonraki sezonunu sabırsızlıkla beklediğimiz Bridgerton , The Crown gibi dizilerin de oyuna dahil olmasıyla birlikte sanki görselliğe duyduğumuz özlem acil durum düğmesine basılmış gibi gün yüzüne çıktı.

 

Dior

 

Bunun dışında trendler konusunda adeta bir zaman kapsülü haline gelen TikTok’un da etkisini göz ardı edemeyiz. Özellikle 2000’ler modasını ne kadar güçlü bir şekilde geri getirebildiğini düşünürsek ve kendi dünyalarında yarattıkları pek çok başka akımların moda dünyasındaki yayılma hızını hesaplarsak kraliyet akımının da yani bir başka değişle Regencycore’un benimsenmemesi imkansızdı.

 

@asta.darling

Is Spring here or only the Spring of Deception ? ##regency ##fyp ##booktok ##princess ##princesscore ##princesscoreaesthetic

♬ Spring Awakening - Marika Takeuchi

Peki bu kadar ihtişam ve görkemli stiller günlük hayatımızda nasıl bir karşılık buluyor. Aslında bu trend kıyafetlerden çok aksesuarlarda bir hakimiyet alanı yaratıyor. İşlemeli taçlar, iddialı saç aksesuarları, uzun eldivenler, fiyonklar, statement küpeler ve kolyeler özellikle stilinize en pratik yoldan kraliyet havasını taşımanızı sağlıyor. Evet hala en sevdiğimiz parçalarımız taytlar, spor ayakkabılar ve sweatshirtler olabilir ancak etrafımızda son derece güçlü bir şekilde hissetmeye başladığımız bu kendine has güzel havadan da biraz faydalanmanın ve ruhumuzu gösterişle beslemenin hiçbir sakıncası yok.

 

Dior
@leoniehanne

 

 

 

ETİKETLER: REGENCYCORE , TİKTOK , TREND , MODA , KRALİYET LÜKSÜ