19 Ekim 2016

Kolej Zirvesi: Ekose Etekler, Baklava Desenli Kazaklar, Bomber Ceketler

YAZI: BERİL TÜRKMEN

ekose

90’ların kolejli stilini düşünün. Canlı renkler, kısacık ekose desenli etekler, detaylarda ise armalar, rozetler. Kafanızda daha net canlandırmak için 1995 yapımı Clueless’ı (Fırlama Kızlar) ve 1998 yapımı Rushmore’u (Çılgın Liseliler) izlemeniz yeterli. Bu dönem akıllarımızda moda, sanat ve müzik dünyasına dair hep delidolu anılar bıraktı. Süperler, yani Naomi Campbell, Christy Turlington, Cindy Crawford ve Linda Evangelista’dan oluşan süpermodel grubu, Madonna’nın konserinde giydiği Jean Paul Gaultier tasarımı konik sutyeni, Clarissa dizisi, Spice Girls ve niceleri. Böylesi bir dönemi anmak için de bundan daha doğru bir zaman olamazdı. En büyük modaevlerinin podyumlarında 90’lara ve dönemin kolejli siluetlerine selam yollayan görünümler, detaylar ve parçalar bizi ibrelerin eğlenceye döndüğü bir kışa götürüyor.

ekose

Jeremy Scott’ın Moschino şovunda, üzerinde büyük yazıların olduğu bol kesimli kazaklar, leli çoraplar ve incilerle çevrili biker şapkalarla bir arada kullanılmış. Scott’ın, koleksiyonu hazırlarken Rönesanstan ilham aldığını söylemesi bir yana, Moschino’nun kimyasına işleyen 90’lar havası her daim son derece baskın. Miuccia Prada’nın Miu Miu’sunda da durum farklı değil. Miu Miu de lesini izleyenler, kuşkusuz sezonun en eklektik şovlarından birine şahitlik ettiler. On yedinci yüzyıl damask desenlerini, 70’lerin maksi etekleri ve 80’lerin tüvit takımları izledi ama şovun açılışının hakkını vermek gerek. Model Taylor Hill’in armalı jean ceketinin 90’lar göndermesi ve sonrasında gelen, Edie Campbell’ın da üzerinde görebileceğiniz baklava desenli yün kazaklar o dönemin en esaslı parçalarından.

ekose

90’ları ilk kez gördüğümüz modaevlerinden biri Coach 1941. İki yıl önce markanın imajını yenileme görevi verilen kreatif direktör Stuart Vevers, misyonunu layığıyla başarmış. Markanın son koleksiyonunda gördüğümüz armalı oversize bomber ceketler, 90’ların Amerikan futbol oyuncuları ceketlerinden ilham alıyor. Aynı şekilde, içine giyilen polo yaka üstler ve eşleştirildikleri ultra-mini etekler de bu dönemi yansıtıyor.

İnsanın içini kıpır kıpır eden bu trendi uygulamak ise son derece kolay. Hem de ufak değişikliklerle günlük hayatınıza da adapte edebilirsiniz. Yünlü ekose desenli yüksek bel etekler, bir jean ceket ve desenli bir kazak kolej görünümünün en basit denklemi. Karanlık kış gardıroplarınızın biraz aydınlanmasından, resmi iş kıyafetlerinizin renklenmesinden zarar gelmez. Bırakın 90’ların enerjisi, tüm kışı sarsın.

ETİKETLER: TREND , EKOSE , 2016SONBAHARKIŞ